אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירידה של 25% בהיקף הנפקות האג"ח הקונצרניות בחודש יולי צילום: אי פי איי

ירידה של 25% בהיקף הנפקות האג"ח הקונצרניות בחודש יולי

ערן היימר, מנכ"ל מידרוג "מבצע 'צוק איתן' האט את הגיוסים, אולם הרוח הגבית שהעניק בנק ישראל עם הורדת הריבית תחזיר את החברות לשוק"

29.07.2014, 15:42 | ערן סוקול
על רקע מבצע "צוק איתן" שהחל לפני 22 יום, נרשמה ירידה של 25% בהיקף הנפקות האג"ח הקונצרניות בחודש יולי שהסתכמו ב-2.9 מיליארד שקל, כך עולה מנתונים שמפרסמת היום (ג') חברת הדירוג מידרוג. כאשר לעומת חודש יולי אשתקד מדובר בירידה של 33% בהיקף ההנפקות.

קראו עוד בכלכליסט

חודש סולידי

יולי התאפיין בדומיננטיות של חברות בענפים סולידיים יחסית כגון תעשייה, ביטוח, תקשורת ותעשייה צבאית. כאשר בענף נדל"ן ובינוי נרשמה ירידה של 44% לעומת החודש הקודם והיקף ההנפקות הסתכם במיליארד שקל.

"מאז תחילת ההתקפות האוויריות המסיביות התחלנו לדחות הנפקות", אמר ל"כלכליסט" אחד החתמים בגופים הגדולים בשבוע שעבר. "המצב של החברות ושל השוק בכלל הוא טוב כרגע, ולכן לאיש אין בעיה לדחות את ההנפקות לימים טובים יותר כדי להימנע מחוסר ביקושים".

הנפקות החודש החולף בוצעו בידי מספר מצומצם יחסית של מנפיקים, ובהם כלל ביטוח 518 מיליון שקל, תעשייה אווירית 463 מיליון שקל, וסלקום 328 מיליון שקל. בסך הכל הנפיקו ביולי כ-13 מנפיקים שונים, מחצית ממספר המנפיקים בחודש שעבר. גם ההנפקות שבכל זאת יצאו לפועל אופיינו בעיקר בדירוגים גבוהים יחסית, של A1 ומעלה.

ערן היימר, מנכ"ל מידרוג - "הורדת הריבית תחזיר את החברות לשוק" ערן היימר, מנכ"ל מידרוג - "הורדת הריבית תחזיר את החברות לשוק" ערן היימר, מנכ"ל מידרוג - "הורדת הריבית תחזיר את החברות לשוק"

לדברי ערן היימר, מנכ"ל מידרוג "למרות שישנן הנפקות שנדחו, בעיקר של חברות קטנות ובינוניות, חברות גדולות בעלות דירוגים גבוהים, בעיקר בתחומים סולידיים כגון תשתיות, תעשייה, נדלן מניב ותקשורת, השלימו הנפקות בהיקפים משמעותיים במהלך השבועות האחרונים, לרבות בימים האחרונים".

לדברי היימר "הנתונים מראים כי מבצע 'צוק איתן' האט את תנופת הגיוסים שאפיינה את החודשים הקודמים של השנה, אולם זו לא נעצרה לעת עתה ואנו צופים כי מנפיקים יוסיפו לנצל את סביבת הריבית הנוחה כדי לבצע מחזור חוב. מה גם שהרוח הגבית שהעניק אתמול בנק ישראל עם הורדת הריבית לרמה של 0.5% תחזיר את החברות לשוק".

למרות הלחימה, 2014 חזקה

נראה כי מוקדם להספיד את שנת 2014 בשוק הקונצרני, על אף הפגיעה שנרשמה בחודש החולף, לפי הנתונים שמפרסמת מידרוג, מתחילת השנה הסתכם היקף הנפקות האג"ח הקונצרניות ב-21 מיליארד שקל, סכום דומה לזה שגוייס בתקופה המקבילה אשתקד, אם כי בתמהיל מעט שונה.

תחום הקורפורייט נראה חלש יותר השנה, עם היקף הנפקות שהסתקם ב-15.4 מיליארד שקל מתחילת השנה, ירידה של 12% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. ענף נדל"ן ובינוי רשם הנפקות של 9.3 מיליארד שקל, בהיקף דומה לזה של אשתקד, ואילו יתר תחומי הקורפורייט ריכזו הנפקות של 6 מיליארד שקל לעומת 8 מיליארד בתקופה המקבילה.

לעומת זאת, בתחום המוסדות הפיננסיים (בנקים וחברות ביטוח) נרשם גידול של 25% בהיקף ההנפקות לעומת אשתקד, לרמה של 4 מיליארד שקל, כאשר בנק מזרחי טפחות אחראי ל-70% מסכום זה. גם תחום התשתיות הממשלתיות הנפיק השנה פי שתיים מאשתקד, 1.6 מיליארד שקל, כאשר מחצית מהסכום הונפק על ידי נתג"ז.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות