אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב והאיחוד האירופי הרחיבו את הסנקציות נגד רוסיה צילום: אי פי איי

ארה"ב והאיחוד האירופי הרחיבו את הסנקציות נגד רוסיה

במסגרת החלטת האיחוד, נאסר על בנקים בבעלות ממשלת רוסיה לסחור באגרות חוב באירופה, והוגבל הסחר של חברות מאירופה עם המדינה. אובמה הודיע על סנקציות על בנקים ומספנה

29.07.2014, 23:13 | שירות כלכליסט

הממשלות החברות באיחוד האירופי הסכימו היום על הרחבת הסנקציות נגד גורמים עסקיים וממשלתיים ברוסיה, על רקע תמיכת הקרמלין במורדים הפרו רוסים במזרח אוקראינה. הסכמה מוקדמת על פעולה ברוח זו התקבלה בסוף השבוע. במקביל גם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הודיעה על הרחבת הסנקציות על רוסיה. הסנקציות האמריקאיות נוגדות לשלושה בנקים רוסיים - VTB, בנק מוסקבה והבנק החקלאי של רוסיה, וכן חברה לבניית ספינות המשמשת את הצי הרוסי ואת תעשיית הגז והנפט. כן יוטלו מגבלות של מוצרים לענף האנרגיה הרוסי.

נציגי הממשלות באיחוד שהתכנסו בבריסל החליטו לאסור על בנקים בבעלות ממשלת רוסיה לסחור באגרות חוב באירופה, והגבילו מעבר ציוד תומך לתעשיית הנפט הרוסית – ציוד שנועד לקדם את הטכנולוגיה של פעילות זו, ושנחשב לבעל חשיבות רבה במודרניזציה של הכלכלה הרוסית.

עוד הוחלט על איסור על חתימת חוזים חדשים למכירת נשק לרוסיה, ועל יצוא מכונות, מוצרי אלקטרוניקה ומוצרים אחרים למדינה. הסנקציות החדשות ייכנסו לתוקף עם פרסומן הרשמי, הצפוי ב-31 ביולי.

בשל התלות של מדינות אירופאיות רבות בנפט ובגז הטבעי הרוסי, ההחלטה של היום לא כללה חרם מוחלט על סחר בתחום האנרגיה. עם זאת, הרחבת הסנקציות "קברה" זמנית את הרעיון של רוסיה כשותפה אסטרטגית של האיחוד האירופי, והיא עשויה להביא לתגובה רוסית חריפה כנגד חברות אירופאיות הפעילות בכלכלת המדינה.

"ההשלכות הפוליטיות של המתיחות הגוברת יהיו התקררות נוספת של היחסים בין רוסיה והמערב. העלויות של הסנקציות מתחילות לבוא לידי ביטוי, אך ייתכן שייקח עוד זמן מה לפני שההשלכות הכלכליות יגבו מחיר פוליטי מהרוסים". כך כותבים היום אנליסטים של סיטי בתגובה להחלטות להחלטות האיחוד.

קתרין אשטון שרת החוץ של האיחוד האירופי, צילום: רויטרס קתרין אשטון שרת החוץ של האיחוד האירופי | צילום: רויטרס קתרין אשטון שרת החוץ של האיחוד האירופי, צילום: רויטרס

עד כה כללו הסנקציות האירופאיות 87 אישים ו-20 חברות וגורמים שנחשדו בתכנון סיפוח חבל קרים לרוסיה בחודש מרץ השנה ובמעורבות במזרח אוקראינה. אתמול הורחבה הרשימה כדי שתכלול את שותפיו העסקיים של הנשיא ולדימיר פוטין. שמותיהם יפורסמו מחר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות