אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האמריקאים נטשו את הסיגריות, הממשל הפסיד מיליארדים צילום: shutterstock

האמריקאים נטשו את הסיגריות, הממשל הפסיד מיליארדים

יצרניות הטבק ניצלו את הפרצות בחוק שהעלה את המס על הסיגריות בארה"ב; הצרכנים שינו את דפוסי העישון שלהם בהתאם. ואיזה מרכיב סודי טוענים כי היצרניות הוסיפו לטבק?

30.07.2014, 10:49 | שירות כלכליסט

ב-2009 נכנס לתוקפו חוק בארה"ב שהעלה את המס על הסיגריות במטרה להביא לירידה בשיעור העישון. אולם חוק זה עלה לממשלת ארה"ב מיליארדי דולר בגין הכנסות אבודות. זאת משום שכתגובה לחוק, נקטו היצרניות שורת צעדים וביניהם מיתוג מחדש של מוצרים והגדלת נפח הייצור של מוצרי טבק שאינם סיגריות כגון טבק למקטרות וסיגרים, וכן הצרכנים עברו לעישון טבק זול יותר במקטרת ולסיגרים גדולים. כך על פי הודעת משרד הביקורת הפדראלית של ארה"ב (GAO).

קראו עוד בכלכליסט

לפי הערכת המשרד, מאז אפריל 2009 ועד פברואר 2014 הפסידה הממשלה 2.6-3.7 מיליארד דולר בהכנסות בשל העובדה שיצרניות הטבק ניצלו פרצות בחוק.

סיגריות. יצרניות הטבק ניצלו פרצה בחוק, צילום: Tseng Yi Wen סיגריות. יצרניות הטבק ניצלו פרצה בחוק | צילום: Tseng Yi Wen סיגריות. יצרניות הטבק ניצלו פרצה בחוק, צילום: Tseng Yi Wen

"כל אחת משלוש יצרניות הטבק שהסכימה לשוחח עימנו הסבירה כי הן עברו ממכירות של טבק לגלגול שעליו יש מס גבוה, למכירות של טבק מקטרות בעל שיעור מס נמוך יותר, וזאת כדי לשמור על יתרון תחרותי", נאמר בדו"ח של ה-GAO שהיה מוקד השימוע שנערך בעניין בסנאט ביום חמישי שעבר.

בשימוע, רונדל ברנשטיין, מנכ"ל ליגט (Liggett Vector Brands) המייצרת מוצרי טבק, דחק במחוקקים לנקוט צעדים נגד הפרות אלו מצד היצרניות.

הוא הציג שתי שקיות טבק לכאורה זהות של אחת היצרניות – אולם על אחת מהן מופיעה תווית שהודבקה כדי לכסות את מספר הסיגריות שניתן להכין מהטבק ועל המדבקה מצוין "טבק מקטרות".

"כולם יודעים שזהו טבק לסיגריות. היצרנית יודעת, הקונים יודעים. ואני יודע משום שניסיתי לעשן את זה במקטרת וזו הייתה חוויה לא נעימה במיוחד", אמר ברנשטיין.

ישנן אף יצרניות המוסיפות מספר גרמים של טבק לסיגרים קטנים כדי שייחשבו כמוצר מקטגוריה אחרת ואילו, על פי הטענות, יש יצרניות המוסיפות לא פחות מחול, הנועד לארגזי צרכים של חתולים, או חמר, כדי להגדיל את משקל המוצר.

בעוד מכירות הסיגריות נפלו מ-5.7 מיליארד דולר ל-700 מיליון דולר בלבד, נרשמת עלייה בעישון סיגרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
לכל האנשים שהתנגדו לתגובתי...
נאמרו כאן מספר דברים שהייתי רוצה לענות להם. ראשית לגבי הטענה שהציבור הוא בור, לא מחונך, ולא יודע מה טוב בשבילו - מי שסבור כך מבליע הנחה, כאילו הממשלה היא משכילה, חכמה וטובת לב, ויודעת יותר טוב מן הציבור מה בריא וטוב בשבילו, וזאת בשעה שאנחנו יודעים שהממשלה עצמה מורכבת מאנשים לאו דווקא אינטליגנטיים, לאו דווקא טובי לב, ויתכן שבנוסף לכל גם משוחדים על ידי לוביסטים מחברות אלו או אחרות כדי לשרת את האינטרסים שלהן. כך שהמחשבה כאילו הממשלה היא שצריכה להחליט מה אנחנו נצרוך ומה לא היא שגויה לחלוטין. שנית לגבי הצלחת המיסוי בחינוך הציבור כביכול - מדובר באשליה אופטית ותו לא. כפי שאנחנו רואים מן הכתבה, אם מונעים מן הציבור סיגריות - הוא יעשן "טבק מקטרות". אם מונעים מן הציבור אלכוהול - הוא יצרוך אלכוהול בלתי חוקי שיוצר בשוק השחור, כפי שהיה בימי היובש בארה"ב. כל הצלחה שהממשלה כביכול מראה למדיניות שלה צריכה לעורר בנו את השאלה - מה הציבור צורך במקום, באופן בלתי מדווח, שאינו מופיע בסטטיסטיקות? העולם מתחלק לשני סוגים של אנשים - אנשים חלשים וילדותיים, שזקוקים לממשלה גדולה וחזקה שתגיד להם איך להתנהג, ואנשים בוגרים, שמסוגלים לנהל את חייהם בכוחות עצמם ולקחת אחריות על מעשיהם - איזה סוג אתם רוצים להיות?
אורן (מתגובה 3)  |  31.07.14
16.
תגובה ל-3 - אתה כל כך טועה
מיסים עובדים, ועובדים מצוין. צריכת הסיגריות בישראל ירדה בעשרות אחוזים בעשור האחרון (גם אם כוללים טבק לגלגול, טבק לשלשול וטבק לבלבול), וכך גם ברוב המדינות המערביות. מיסים זה כלי מצוין לעצב את השוק, השאלה אם משתמשים בו לדברים הנכונים. ומניעת עישון - זה בהחלט דבר חיובי, לפחות לעתי.
30.07.14
לכל התגובות