אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'קי בן זקן וראש לשכתו של בן אליעזר נחקרו באזהרה צילום: נמרוד גל, עוז מועלם

בלעדי לכלכליסט

ג'קי בן זקן וראש לשכתו של בן אליעזר נחקרו באזהרה

במשטרה חושדים שבן אליעזר קיבל 400 אלף דולר משותפו של בן זקן לאחר שראש הלשכה של בן אליעזר סייעה לבן זקן לקדם את ענייני חברת שמן

31.07.2014, 08:22 | זוהר שחר לוי, רוני זינגר ותומר גנון

איש העסקים ג'קי בן זקן נחקר בימים האחרונים באזהרה במשרדי יאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה). בן זקן שותף בחברת שמן עם אברהם נניקשווילי, שהעביר לח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר 400 אלף דולר שסייעו לו ברכישת ביתו ביפו. החוקרים, בניסיון לבדוק אם היה כאן מעבר כספים שלא כדין, שאלו את בן זקן על פגישה שקיים עם נציגי חברת נובל אנרג'י, שתיאמה עבורו איילת אזולאי, ראש לשכתו ואשת סודו של בן אליעזר.

קראו עוד בכלכליסט

בפגישה נדון שיתוף פעולה בין נובל ושמן בנושא קידוח מד אשדוד, אך המגעים לא צלחו. אזולאי נחקרה אף היא באזהרה, ובעלי תפקידים בנובל אנרג׳י מסרו עדות במשטרה לגבי תוכן הפגישה.

בן אליעזר (מימין) ובן זקן. המשטרה בודקת חשד לשוחד וטובות הנאה, צילום: נמרוד גל, עוז מועלם בן אליעזר (מימין) ובן זקן. המשטרה בודקת חשד לשוחד וטובות הנאה | צילום: נמרוד גל, עוז מועלם בן אליעזר (מימין) ובן זקן. המשטרה בודקת חשד לשוחד וטובות הנאה, צילום: נמרוד גל, עוז מועלם

חשדות המשטרה סביב הפעולות שביצע לכאורה בן אליעזר עבור הכספים שקיבל מנניקשווילי כוללים גם חשד כי במסגרת ערעור על שומה שהוציאה רשות המסים לנניקשווילי, הגיש בן אליעזר לבית המשפט תצהיר לטובתו של איש העסקים ובו תמך בגרסתו לפיו מרכז חייו אינו בישראל. חשד נוסף שנבדק הוא שבן אליעזר סייע לנניקשווילי לקבל רישיון ייצור חשמל לתחנת הכוח בבאר טוביה. בן אליעזר צפוי להיחקר בקרוב שוב לגבי חשדות אלו.

בעת שלכאורה סייע לבן זקן ולנניקשווילי כיהן בן אליעזר כשר התמ"ת, לאחר שכמה חודשים לפני כן סיים את תפקידו כשר התשתיות, ולכן עדיין לא ברור כיצד, על פי החשד, סייע בקידום רישיונות הקידוח. סוגיית הזכייה ברישיון מד אשדוד על ידי חברת שמן גרמה להרמת גבות כבר בפברואר 2010, שכן הקבוצה לא עסקה עד אז בתחום הנפט והגז. שמועות רבות רחשו עוד בטרם ההודעה על הזוכה, באשר לסיכוייה הטובים של החברה של בן זקן לזכות, וזאת למרות שעל הרישיון התמודדו שבע חברות קידוח מנוסות. יוסי לוי, מנכ"ל חברת ישראמקו שהתמודדה גם היא על הרישיון, אף איים לעתור לבג"ץ כנגד ההחלטה וביקש דיון נוסף במועצת הנפט. זמן קצר לאחר מכן נודע כי לוי עוזב את ישראמקו ועובר לעבוד בשמן.

לפני כחודשיים, בעיצומו של המירוץ לנשיאות המדינה, זומן בן אליעזר לחקירה באזהרה במשרדי יאח"ה בחשד שקיבל כספים שלא כדין. במרכז הפרשה עומד החשד שקיבל מנניקשווילי 400 אלף דולר תמורת טובת הנאה כלשהי. במקביל מצאו החוקרים כ־520 אלף דולר בכספת השייכת לבן אליעזר, שעליהם לא דיווח בהצהרת ההון שלו. בן אליעזר נחקר גם לגבי כ־300 אלף דולר שנפרטו בסוכנות המרת מטבע בתל אביב, לכאורה עבורו. בא כוחו של בן זקן עו"ד ירון ליפשס מסר: "בן זקן השיב לכל השאלות ושוחרר לביתו ללא כל תנאים מגבילים. אנו משוכנעים כי בסיום החקירה יובהר שלא נפל כל פגם במעשיו".

מלשכת בן אליעזר נמסר: "איננו מתייחסים להדלפות מגמתיות. אנו ממליצים להמתין לסיום החקירה. לגבי הטענה כי תיאום הפגישה הוא בעייתי, מדובר בטענה מופרכת, מגוחכת ואף מביכה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות