אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגנטינה לא עומדת בהחזר חובותיה - בפעם השנייה תוך 13 שנים צילום: רויטרס

ארגנטינה לא עומדת בהחזר חובותיה - בפעם השנייה תוך 13 שנים

אמש חלף המועד האחרון בו אמורה היתה ארגנטינה לשלם לקרנות גידור המחזיקות באגרות חוב שלה סכום של 1.3 מיליארד דולר. ארגנטינה טענה כי היא נסחטת בידי משקיעים "טורפים". שר האוצר של המדינה הסביר כי אם תשלם את החוב הנדרש על ידי קרנות הגידור היא תיאלץ לשלם עוד 15 מיליארד דולר למחזיקים האחרים באג"ח שלה, למרות שאלה הסכימו ל"תספורת" של 70%

31.07.2014, 02:21 | שירות כלכליסט

בפעם השנייה בתוך 13 שנים ארגנטינה לא עומדת בהחזר חובותיה במועד, וסוכנות הדירוג הבינלאומית סטנדרד אנד פורס הורידה את הדירוג של המדינה לדרגה של Selective Default 

 שמשמעותה שהמדינה אינה מחזירה חובות לחלק מן הנושים שלה.

עד הלילה בחצות על פי שעון ניו יורק אמורה היתה ארגנטינה לשלם סכום של 539 מיליון דולר למחזיקי אגרות החוב שלה במסגרת הסדר חוב, ועוד 1.3 מיליארד דולר בתוספת ריבית, לקבוצה קרנות גידור שרכשה אגרות חוב של ארגנטינה אך סירבה להצטרף להסדר החוב שביצעה המדינה לאחר שנקלעה למשבר ב-2001. באותו הסדר החוב הסכימו 92% ממחזיקי האג"ח על  "תספורת" של 70% מן החוב ועל פריסת תשלומים מעבר למועדים המקוריים שנקבעו בעת ההנפקה. קרנות הגידור שלא הצטרפו להסדר החוב, בראשות המיליארדר פול זינגר, תובעות עתה את פירעון מלוא השווי של אגרות החוב שבידיהם.

ארגנטינה סירבה לשלם להם את הסכום שנתבע בטענה כי על פי חוקי המדינה אסור לה להעדיף נושים של אותן אגרות חוב, ואם תיענה לתביעת קרנות הגידור לתשלום מיידי ומלא של החוב, יהיה עליה להעניק את אותם תנאי החזר גם לנושים האחרים, על אף שאלה הסכימו ל"תספורת". מדובר בהחזר מיידי של 15 מיליארד דולר  שתידרש ארגנטינה לשלם, יותר מפי 10 מן החוב שהיא נדרשת לשלם לקרנות הגידור הנושות.

מאחר שאגרות החוב של ארגנטינה הונפקו בארה"ב, הובאה הפרשה להכרעת בית המשפט בניו יורק. זה פסק כי תביעת קרנות הגידור צודקת ואסר על ארגנטינה לשלם למחזיקי אגרות החוב שחתמו על הסדר החוב, מבלי שתשלם לקרנות הגידור שאינן חלק מההסדר, את מלוא הסכום הנתבע על ידיהן.

בואנוס איירס, ארגנטינה. הכלכלה השנייה בגודלה בדרום אמריקה על סף פשיטת רגל, צילום: shutterstock בואנוס איירס, ארגנטינה. הכלכלה השנייה בגודלה בדרום אמריקה על סף פשיטת רגל | צילום: shutterstock בואנוס איירס, ארגנטינה. הכלכלה השנייה בגודלה בדרום אמריקה על סף פשיטת רגל, צילום: shutterstock

המועד האחרון לתשלום חלף הלילה ובכך הפכה ארגנטינה ל"פושטת רגל"  - מדינה שאינה עומדת בהחזר חובותיה. המשמעות המעשית של מצב זה הוא שעתה יכולים כל בעלי אגרות החוב של ארגנטינה לתבוע ממנה תשלום מיידי ומלא של חובותיה כלפיהם, בסכום של 29 מיליארד דולר, סכום הזהה לכל יתרות המט"ח של ארגנטינה, מה שיותיר את המדינה ללא מטבע חוץ ויגרור את המדינה למיתון כבד.

שר האוצר של ארגנטינה, אקסל קישילוף, שכינס הלילה מסיבת עיתונאים בניו יורק כינה את קרנות הגידור התובעות את המדינה "משקיעים טורפים" ואמר כי ארגנטינה לא תיכנע לסחטנות. גורמים פיננסיים בניו יורק אמרו הלילה כי  השיחות על מציאת פתרון לחובות שלא נפרעו יימשכו גם בימים הקרובים, והעריכו כי בסופו של דבר יימצא פתרון שימנע פשיטת רגל כללית של ארגנטינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות