אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה צפוי בשוק הנדל"ן בעקבות השהיית מע"מ 0% ומחיר מטרה צילום: נמרוד גליקמן

מה צפוי בשוק הנדל"ן בעקבות השהיית מע"מ 0% ומחיר מטרה

מרבית תוכניות הדגל של הממשלה בתחום הדיור תקועות, בלי קשר למבצע צוק איתן הדיל הפוליטי שעשו לפני כמה חודשים לפיד ואריאל פועל כעת לרעת הציבור הן לגבי מע"מ 0% וגם לגבי מחיר המטרה

31.07.2014, 09:07 | עינת פז-פרנקל

מרבית תוכניות הדגל של הממשלה בתחום הדיור תקועות, בלי קשר למבצע צוק איתן. נראה כי חלקן הוקרבו על המזבח הפוליטי, לפחות לפי שעה, בזמן שאלפי זוגות צעירים ממתינים לרכוש דירה פטורה ממע"מ, שמחירה היה אמור להיחתך בעשרות ואף מאות אלפי שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

הפטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה נתקע בוועדת הכספים לפני תום המושב הנוכחי של הכנסת, בניגוד לציפיות של מוביל החוק יאיר לפיד, שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור של הממשלה, שקיבל השבוע סטירה פוליטית מצלצלת. גם תוכנית מחיר מטרה של שר השיכון אורי אריאל, שאמורה לסייע בהורדת מחירי הדירות והיתה אמורה להתחיל מיד לאחר אישור חוק המע"מ, מתעכבת.

הדיל הפוליטי שעשו לפני כמה חודשים לפיד ואריאל פועל כעת לרעת הציבור. אז נטען כי לפיד רצה לראות את תוכניתו שלו ממריאה ראשונה ולגזור את הקופון הפוליטי. היה גם היגיון מסוים בכריכת שתי התוכניות יחד, צעד שהיה אמור להבטיח שחוק 0% מע"מ יזכה בתמיכה של אנשי הבית היהודי - אריאל וגם ניסן סלומינסקי, יו"ר ועדת הכספים. אבל תמיכת הבית היהודי לא הספיקה.

אילוסטרציה, צילום: בלומברג אילוסטרציה | צילום: בלומברג אילוסטרציה, צילום: בלומברג

עיכוב לא ענייני

תוכנית מחיר מטרה, שבמסגרתה ישווקו קרקעות ל־66 אלף דירות עד סוף 2019, יכולה לצאת לדרך גם מחר. קבינט הדיור של הממשלה ומועצת מקרקעי ישראל כבר אישרו אותה, ולמועצה נותר רק להצביע על סעיפים בודדים. מחיר מטרה אינו מצריך חקיקה, ולכן הסיבות לעיכוב בתוכנית זו אינן ענייניות, וכל השתהות נוספת עלולה להוביל לגל עליות מחירים נוסף. מלשכת שר השיכון נמסר כי "אנחנו בוחנים את המציאות החדשה".

התחלות הבנייה צנחו

מה יקרה בשטח ביום שלאחר ההתפכחות מחוק הפטור ממע"מ? התחלות הבנייה מצטמצמות, בשעה שאלפי זוגות צעירים ממתינים על הגדר לרגע שבו תיכנס לתוקף תוכנית 0% מע"מ או מחיר מטרה. בינתיים בנק ישראל הוריד השבוע את הריבית במשק לשפל של חמש שנים, מה שעלול לדחוף משקיעים נוספים לקחת משכנתא ולהשקיע כספים בנדל"ן. הזוגות הצעירים חווים משבר אמון בממשלה, שלא הצליחה להוריד את מחירי הדירות מאז כינונה לפני שנה וארבעה חודשים. השאלה היא האם ימתינו עוד, עד שהחוק יעבור, או שמא יישברו ויקנו דירה כעת.

תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת בחברת המידע העסקי BdiCoface, התריעה אתמול כי "השילוב של המתנה נוספת לאישור חוק המע"מ, עם מבצע צוק איתן, עלול לגרום לירידה נוספת בהתחלות הבנייה, מה שעשוי להוביל מיד לאחר אישור החוק לעליות מחירים".

"תוכנית לפיד נידונה מראש לכישלון" אמר ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין. "הקריטריונים לא היו ברורים, בג"ץ עשוי לגרום לביטולה ויש בירוקרטיה מכאן ועד הודעה חדשה". כהן מציע לחזור למענקי פריפריה שבוטלו, שהציעו סבסוד לרכישת דירה מחוץ לאזור המרכז.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
רעיון מע"מ 0 נקבר סופית ... מחיר מטרה שהוצמד לו נחסם ...
כל החלומות שיאיר לפיד מכר לנו נגוזו .... בסופו של יום יאיר לפיד עצר את התחלות הבניה בישראל צמצם את מלאי הדירות ובישראל ובכך יגרום לעליית מחירי הדירות ... בבחירות הבאות יאיר לפיד יכול לשכוח מהקול שלי ושל רבים ממכריי וחבריי .... כידוע לכולם תכנון דירה וקבלת היתרים לוקח בישראל 2 - 6 שנים .... ההחלטה המטומטמת להחיל את התוכניות רק על בנינים שטרם קיבלו היתר בניה, דוחה את כל עניין תכנון הבנינים לעוד שנים רבות
אתה קשקשן  |  03.08.14
1.
מישהו שם לב לסעיף הנוקאאוט לקבלנים שהוכנס ברגע האחרון לחוק מעמ אפס?
מסתבר שהחוק יחול רק על דירות שהוגשו לגביהן בקשה להיתר בנייה לאחר כניסת החוק לתוקף, ולא דירות שכבר בבניה. סעיף הנוקאאוט ישפיע במספר היבטים: לא תהיה התנפלות כמו שכולם מצפים כי אין אפילו היצע של דירה אחת כזאת הקבלנים ייאלצו לחתוך חזק במחיר של המלאי הישן שלהם קיים תמריץ חזק לקבלנים לרכוש קרקעות ולבקש היתרים על קרקעות שברשותם בכדי שיהיה להם מלאי דירות שיוכלו למכור בחסות החוק שוק יד 2 ימשיך את התרדמת הארוכה בה הוא שרוי בקיצור, סעיף גאוני שאם יהיה חלק מהחוק הוא שובר שוויון שיוביל לירידות מחירים משמעותית בטווח הקצר
גדי  |  31.07.14