אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירדו מהגדר? זינוק של 33% במכירת דירות חדשות ביוני לעומת מאי צילום: דוד הכהן

ירדו מהגדר? זינוק של 33% במכירת דירות חדשות ביוני לעומת מאי

עפ"י נתוני הלמ"ס, ביוני נמכרו כ-1,690 דירות חדשות, ירידה של 16% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד. ת"א וירושלים רשמו את הקפיצה הגדולה ביותר במכירת דירות חדשות. מיד אחריהן פתח תקווה וראש העין שבהן יש פעילות בנייה ענפה

31.07.2014, 13:26 | עינת פז-פרנקל

האם הציבור התייאש מלהמתין לפטור ממע"מ? הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה נתונים לפיהם בחודש יוני נרשם זינוק של 33% ברכישת דירות חדשות, בהשוואה לחודש מאי השנה, לרמה של 1,685 דירות חדשות. בהשוואה ליוני אשתקד, מדובר בירידה של 16%.

קראו עוד בכלכליסט

יצוין כי חודש יוני 2013 היה חלש יחסית, אחרי שבמאי 2013 היתה בהלת קניות, ערב עליית שיעור המע"מ מ-17% ל-18%.

השבוע נתקע בוועדת הכספים של הכנסת חוק שיזם שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור יאיר לפיד, שאמור להעניק פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה. ההערכות היו שהירידה ברכישת דירות חדשות תימשך בחודש יוני, לאחר ירידות שנרשמו במאי ובאפריל, אך נתוני מכירת הדירות החדשות לחודש יוני דווקא משקפים שינוי מגמה.

השאלה היא אם הסתיימה הישיבה על הגדר של אלפי זוגות צעירים שמאז חודש מרץ מעדיפים להמתין עם הרכישה ולזכות בהנחות של עשרות ואף מאות אלפי שקלים לדירה.

אילוסטרציה, צילום: יריב כץ אילוסטרציה | צילום: יריב כץ אילוסטרציה, צילום: יריב כץ

מנתוני הלמ"ס עולה עוד, כי הביקוש לדירות – נתון הכולל הן את הדירות החדשות שנמכרו בפועל והן דירות שבבנייתן הוחל שלא למטרות מכירה (קבוצות רכישה, בנה ביתך, וכד') – עמד בחודש יוני על 2,640 יחידות דיור, עלייה של 5% בהשוואה למאי השנה, וצניחה של 31% בהשוואה ליוני אשתקד.

את הצניחה הוביל פלח הדירות שאינן למכירה, בעיקר קבוצות רכישה, שהגיע לשפל היסטורי של 955 יחידות דיור בלבד ביוני. לעומת יוני אשתקד, מדובר בצניחה של 47%. יצוין כי המגעים להכנסת קבוצות הרכישה להטבת המע"מ עדיין מתקיימים, וכי הצעת החוק המקורית לא כללה אותן.  

עוד עולה מהנתונים, כי המחוזות תל אביב וירושלים, בהם מחירי הדירות הממוצעים עולים על הרף הארצי שנקבע לקבלת ההטבה (1.6 מיליון שקל), לפי הלמ"ס, רשמו את הקפיצה המשמעותית ביותר במכירת דירות חדשות: 85%, ו-77%, בהתאמה, וזאת בין החודשים מאי ליוני השנה. באזורים הללו, לזוגות הצעירים ממילא אין כמעט סיכוי לרכוש דירה בפטור ממע"מ.

בחצי השנה הראשונה של 2014 צנח הן הביקוש לדירות והן מספר הדירות שמכרו בפועל הקבלנים בכ-18%, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. הערים בהם נרשם הביקוש הגבוה ביותר לדירות בחודשים ינואר עד יוני היו ירושלים ותל אביב היקרות. אך מיד אחריהן בדירוג הלמ"ס, ניצבות פתח תקווה וראש העין, הזולות יותר, שבהן יש פעילות בנייה ענפה.

מספר הדירות החדשות הבלתי מכורות עמד בסוף יוני 2014 על כ-25.4 אלף יחידות דיור, גבוה ב-11.2% מזה שנרשם בסוף יוני 2013. המלאי יספיק ל-17 חודשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
נתוני הבל-ונסיון לעורר שוק מת ובקריסה.
אל תקנו את השטות ודברי ההבל הללו של יחצנים עלובים ומשועממים שמנסים נואשות לפרסם על פעילות ועניין.קשקוש בלבוש.החרם הארצי נמשך,הקבלנים בקריסה ופשיטת רגל ומנסים נואשות -להפיל אותנו במחירי הקטסטרופה והעושק-ולהפוך אותנו לעבדים.כולנו מאחלים לחבורת פשע זו-פשיטת רגל וחורבן.אף אחד לא מתעניין לא חותם ולא הופך לעבד.שימשיכו לפרסם בדיחות.לא על חשבונכם.
אליפז+גימלאי צה"ל  |  31.07.14
לכל התגובות