אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההנפקה הישראלית הגדולה אי פעם: מובילאיי גייסה 890 מיליון דולר

נחשף בכלכליסט

ההנפקה הישראלית הגדולה אי פעם: מובילאיי גייסה 890 מיליון דולר

ההנפקה אותה חשף לראשונה גולן חזני ב"כלכליסט" בוצעה לפי שווי של 5.3 מיליארד דולר; לחתמי ההנפקה אופציה לרכוש 5% נוספים ממניות החברה כך שהגיוס צפוי לעלות לכ-940 מיליון דולר

01.08.2014, 07:46 | כלכליסט
הצלחה ענקית להנפקת מובילאיי הישראלית בבורסת ניו יורק: החברה גייסה 890 מיליון דולר לפי שווי של 5.3 מיליארד דולר, ובכך הפכה להנפקה הישראלית הגדולה ביותר אי פעם. יציאת מובילאיי להנפקה נחשפה לראשונה על ידי גולן חזני ב"כלכליסט". 

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בשווי הגבוה אף יותר מזה שנמסר בתחזית האחרון המעודכנת שהוציאה החברה ביום רביעי האחרון ואשר עמד על 23-21 דולר למניה, מאחר שבסופו של דבר הונפקו המניות במחיר של 25 דולר למניה. לחתמי ההנפקה אופציה לרכוש 5% נוספים ממניות החברה כך שהגיוס צפוי לעלות אף יותר - לכ-940 מיליון דולר.

אמנון שעשוע, צילום: נתי שוחט אמנון שעשוע | צילום: נתי שוחט אמנון שעשוע, צילום: נתי שוחט

מובילאיי תיסחר מהיום תחת הסימול MBLY. החברה, המפתחת, מייצרת ומשווקת מערכות התרעה למכוניות נגד תאונות דרכים מכרה 27.75 מיליון מניות, מתוכן 8.32 מיליון מניות שלה, וכן במסגרת הצעת מכר בידי בעלי מניותיה בהיקף של 19.43 מיליון מניות. גולדמן סאקס היה החתם המוביל של ההנפקה לצד מורגן סטנלי.

205 מיליון דולר ייכנסו לקופת החברה ואילו 685 מיליון דולר ייכנסו לכיסיהם של בעלי המניות שמכרו בהנפקה. בין אלה בולט בנק לאומי באמצעות זרוע ההשקעות לאומי פרטנרס שמכר חלק מאחזקותיו בשנה שעברה תמורת כ-200 מיליון שקל. שוויין של המניות שנותרו בידו משקף לו רווח על הנייר של 310 מיליון שקל. לאומי פרטנרס המנוהל בידי ירון בלוך והיו"ר דני צידון, נכנס להשקעה ב-2008 תמורת 60 מיליון שקל ואחרי שמימש בשנה שעברה חלק מהאחזקה הוא רושם רווח של יותר מפי 8 על הכסף. עבור לאומי מדובר בהשקעה הטובה והרווחית ביותר שרשם הבנק אי פעם. בלוך היה מי שהוביל את ההשקעה ב-2008 ובהמשך עוד הגדיל את האחזקה ושיווק את הרכישה למוסדיים האחרים - כלל, מגדל, פסגות ומנורה - שגם הם ייהנו מרווחים של 200-100 מיליון שקל.

 דלק רכב של גיל אגמון תמכור גם היא מניות בהיקף של 180 מיליון דולר ותרשום רווח עצום. גם לב לבייב, אילן בן-דב ואריק שטיינברג ירשמו רווחים של עשרות מיליוני דולרים.

ההצלחה המסחררת של החברה שנוסדה ע"י פרופסור אמנון שעשוע ומנוהלת ע"י זיו אבירם מתבטאת בצמיחה מואצת, שבאה לידי ביטוי בהסכמים שחתמה עם יצרני רכב בעולם. מובילאיי מפתחת באחרונה מערכות לנהיגה אוטונומית, האמורות לאפשר למכוניות לנסוע ללא נהג, ובמסגרת זו היא משתפת פעולה עם יצרנית הרכב האמריקאית טסלה. המייסדים שווים על הנייר כ-900 מיליון דולר יחד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות