אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו אחרי הסגת חלק מהכוחות: "נשיב את השקט" צילום: רויטרס

מלחמה בעזה

נתניהו אחרי הסגת חלק מהכוחות: "נשיב את השקט"

ראש הממשלה ושר הביטחון הבהירו כי המבצע ברצועה נמשך וכי בכוונתם להשיג רגיעה ארוכת טווח, בכל אמצעי שיידרש. על חטיפת החייל אמר: "השיקול היחיד הוא האינטרס הביטחוני". בעיצומה של מסיבת העיתונאים נשמעה אזעקה בעוטף עזה

02.08.2014, 21:59 | ynet

כשמבצע "צוק איתן " נראה לקראת סיום, מתייצב ראש הממשלה בנימין נתניהו לעיני המצלמות. ראש הממשלה מכנס הערב (שבת) מסיבת עיתונאים בקריה בתל אביב יחד עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כדי להתייחס לתחילת הנסיגה של כוחות צה"ל מתוך רצועת עזה. קודם דרשה אמו של החייל החטוף ממדינת ישראל: "לא לעזוב את עזה עד שתחזירו את הילד שלי". בעיצומה של מסיבת העיתונאים נשמעה אזעקה במועצת שער הנגב.

המבצע נמשך", הבהיר נתניהו, "וצה"ל פועל בכל העוצמה כדי להשלים את יעדי המבצע - השבת השקט והביטחון תוך פגיעה משמעותית ביעדי הטרור. כוחותינו משלימים בשעה זו את הפגיעה במנהרות, הם נטרלו עשרות מנהרות עד כה. זה פוגע במערך אסטרטגי שהחמאס השקיע בו מאמצים במשך שנים. היכולת הזו הייתה מאפשרת לו לחטוף ולרצוח חיילים ואזרחים רבים על-ידי תקיפה בו זמנית דרך המנהרות".

נתניהו הדגיש כי לא ייתן לחטיפה להוות שיקול עיקרי בהחלטה אם ומתי לסיים את המבצע. "לא אגיד מתי נסיים ולאן נלך, אין לנו שום מחויבות להערכות זולת האינטרסים הביטחוניים שלנו", אמר. "זאת החלטה שלי משותפת עם שר הביטחון והרמטכ"ל. אנחנו נערך במקומות שנוחים לנו כדי להקטין את החיכוך של חיילי צה"ל. אכפת לי מכל חייל וחייל אבל אנו נמשיך בפעולה עד שנשיג את מטרתה, רק אלו השיקולים שלנו". עוד ציין: "אני לא יכול להגיד לאן זה יתפתח, אנחנו שומרים על כל האפשרויות מבחינתנו".

"אנחנו לא נקבל את המשך הירי ויש לנו אופציות שונות שאנחנו נפעיל כדי להביא את השקט, ייקח כמה זמן שייקח. חמאס יצטרך להבין שהוא ישלם מחיר בלתי נסבל. אני מעדיף להשיג את המטרה באופציה המדינית, אבל אם אין ברירה - נפעיל את כל הכלים העומדים לרשותנו".

"דברי משפחת גולדין נגעו ללבי"

אחרי שבמשפחתו של סגן-משנה הדר גולדין סיפרו כי טרם שוחחו עם נתניהו, אמר ראש הממשלה: "אני מחזק את המשפחה ומבין ללבה. הדברים שלה היום נגעו ללבי ואני אשוחח איתם בהמשך הערב. מדינת ישראל תמשיך לעשות כל מאמץ להשיב את בניה הנעדרים הביתה. אזרחי ישראל", הוא המשיך, "החוסן שאתם מגלים מאפשר לנו להשיג את מטרות המבצע. אני מודה לכם על הלכידות והאחדות. הבטחנו שנחזיר את השקט לתושבי ישראל ונמשיך לפעול עד שמטרה זו תושג, יופעל כמה כוח שצריך".

חלק מהכוחות שפועלים בתוך הרצועה כבר יצאו ומרוכזים בשטחים באזור הגבול. המהלך מתרחש בכפוף להערכה צבאית כי משימת הריסת 31 מנהרות התקיפה שידועות לצה"ל תסתיים תוך יממה. עם השמדתן, למעשה, לא יוותרו בשטח מנהרות שצה"ל "אינו מכיר", וכוחות מסוימים יוותרו ברצועה בשטחי שליטה. בנייה פוטנציאלית עתידית של מנהרה חדשה, הביעו בצה"ל תקווה, תיענה בכניסה נקודתית מחודשת לשטח עזה - ובהשמדתה.

סג"מ הדר גולדין סג"מ הדר גולדין סג"מ הדר גולדין

על הפריסה המחודשת של הכוחות הוחלט בעקבות ישיבת הקבינט אתמול, שבמהלכה גם נקבע כי ישראל לא תשלח נציגים למגעים בקהיר. "שהחמאס ירדוף אחרינו", טען אתמול גורם מדיני. "אין הסדרה, יש הרתעה כמו בעופרת יצוקה. הם משחקים משחק כפול לגבי החטיפה, על מנת לא לשוות לה משקל אסטרטגי. נשלים את המשימה של המנהרות ונחליט מתי להסיג את הכוחות".

הערב פנתה משפחתו של סגן-משנה הדר גולדין לתקשורת, ודרכה לדרג המדיני, ודרשה לא לסיים את המבצע בטרם החייל החטוף יחזור הביתה. "אני מג"ד במילואים, בני גנץ היה המפקד שלי ואני לא מעלה בדעתי שצה"ל יפקיר לוחם שלו. צה"ל יודע בדיוק מה עליו לעשות, הם צריכים להגיע אליו ולהחזיר אותו חזרה", אמר האב ד"ר שלמה גולדין. על יציאת הכוחות אמר: "אני לא מאמין לדבר הזה, אני חושב שזו שמועה שמתרוצצת ברשת. זה לא יכול להיות". הוא ציין כי ראש הממשלה טרם שוחח עם המשפחה.

בתום 16 ימים של לחימה קרקעית בתחומי רצועת עזה, החל היום (שבת) צה"ל להוציא כוחות מהערים ברצועת עזה ולפרוש אותם סמוך לגבול. המהלך מתרחש בכפוף להערכה צבאית כי משימת הריסת 31 מנהרות התקיפה שידועות לצה"ל קרובה מאוד לסיומה. חלק מהכוחות שפועלים בתוך השטח הבנוני בעזה כבר יצאו היום (שבת) ונערכים בשטחים של הגנה קדמית ליד הגבול וחלקם בתוך הרצועה. גם עדי ראייה דיווחו על תחילת הנסיגה מחאן יונס ומבית להיא.

על המהלך הוחלט לאחר שבצה"ל קבעו כי הם נמצאים על סף השלמת הריסת המנהרות, וכי נותרו להם לטפל עוד במנהרות בודדות - שחלקן ינוטרלו בתוך שעות. עם השמדתן, למעשה, לא יוותרו בשטח מנהרות שצה"ל "אינו מכיר", וכוחות מסוימים יוותרו ברצועה בשטחי שליטה. תוך שבועיים, על פי הצבא, נהרסו לחמאס מנהרות שנבנו במשך 5 שנים. בנייה פוטנציאלית עתידית של מנהרה חדשה, הביעו בצה"ל תקווה, תיענה בכניסה נקודתית מחודשת לשטח עזה - ובהשמדתה.

מח"ט גולני: למדנו תוך כדי לחימה

מפקד חטיבת גולני, אלוף-משנה ראסן עליאן, הסביר כי "במסגרת הלחימה של החטיבה בצפון הרצועה, ובעיקר בסג'עייה, נתקלנו במערך אויב מהמורכבים שיש. הלמידה בתוך הלחימה גרמה לכך שהשתפרנו משלב אחד לשני. החטיבה מוכנה למשימות - שעדיין לא נגמרו. תוך כדי פעילות אנחנו גם סוקרים את השטח כדי לאתר מנהרות טרור. היום בשיחות עם הכוחות שיצאו החוצה שמעתי מהלוחמים שהם מחכים למשימה הבאה ושואלים מתי נכנסים כבר פנימה. כרגע כולנו רוצים לסיים את מה שהתחלנו לפני שלושה שבועות".

לוחמים ב"צוק איתן", צילום: דו"צ לוחמים ב"צוק איתן" | צילום: דו"צ לוחמים ב"צוק איתן", צילום: דו"צ

היום נפתח באזעקות במרכז ובשרון, ומאז תושבי הדרום והשפלה מצאו עצמם באופן תדיר רצים למרחבים מוגנים: אחרי השעה 16:00 התפוצצו שתי רקטות בשטחים פתוחים במועצת שער הנגב ואזעקות נוספות נשמעו בעוטף עזה. קודם לכן, בשעות אחר הצהריים התפוצצו במועצת אשכול ארבע פצצות מרגמה וארבע רקטות. אחת מהן גרמה לשריפת קוצים וצוותי כיבוי הוזעקו לכבותה.

בנוסף, רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצת שער הנגב ועוד אחת התפוצצה במועצת שדות נגב. בכל המקרים לא דווח על נפגעים. גם סביבות הצהריים נשמעו אזעקות בעוטף עזה ולפחות שש פצצות מרגמה התפוצצו במועצת אשכול. אחת מהן התפוצצה מחוץ ליישוב במועצה ללא אזעקה וגרמה לפציעת חייל באורח קל. עוד שתי רקטות התפוצצו במועצות שער הנגב ושדות נגב.

בשעה 6:00 בבוקר התעוררו תושבי השרון והמרכז לקול אזעקות ופעילות סוללות כיפת ברזל, שיירטו בהצלחה לפחות שתי רקטות. בהמשך נורתה רקטה אחת אל עבר באר שבע שגם כן יורטה על-ידי מערכת כיפת ברזל. לקראת הצהריים תקף צה"ל את המשגר שממנו נורו הבוקר הרקטות לעבר גוש דן והשרון.

הירי לישראל המשיך, כאמור, גם אחרי שישראל הכריזה על הפוגה בלחימה בתוך רצועת עזה. בהודעות רשמיות של צה"ל לתקשורת הפלסטינית וכן במסרונים סלולריים, הורשו התושבים העזתים בסביבות בית חנון ובית להיא שבצפון-מזרח הרצועה לשוב לבתיהם החלה מהשעה 14:00.

בשעות הלילה תקפו מטוסי חיל האוויר עשרות יעדי טרור ברצועה, בעיקר בדרומה. כתב AFP דיווח כי צה"ל הזהיר את התושבים ברפיח להישאר בבתיהם כל אותה עת. הפלסטינים דיווחו כי לפחות 35 בני אדם נהרגו במהלך הלילה. כמו כן, בית החולים ברפיח פונה בשל התקיפות, זאת, בתום יום שבו התמקדו התקיפות באזור העיר ונמנו 107 הרוגים - שהעלו את המניין הכללי מאז תחילת "צוק איתן" ליותר מ-1,600.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות