אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למדינה לא מגיע ייצוג בתביעות קטנות צילום: shutterstock

למדינה לא מגיע ייצוג בתביעות קטנות

בקשת המדינה לייצוג באמצעות עו"ד בתיק תביעות קטנות נדחתה בשל "מראית פני הצדק"

03.08.2014, 09:45 | זוהר שחר לוי

השופט איתי הרמלין קבע לאחרונה שלנציגויות המדינה כמו משרד המשפטים או הנהלת בתי המשפט אין היתר כללי לייצוג על ידי עו"ד בתביעות קטנות. השופט דן בתביעה קטנה של אשה שטענה שהותקפה, נאזקה ונעצרה שלא כדין בידי מאבטחת בבית המשפט למשפחה. היא תבעה ממשרד המשפטים ומהנהלת בתי המשפט 5,000 שקל פיצוי.

אילוסטרציה, צילום: shutterstock אילוסטרציה | צילום: shutterstock אילוסטרציה, צילום: shutterstock

בתחילת יולי ביקש נציג המדינה עו"ד אריאל נתן בשם הנהלת בתי המשפט כי זו תהיה מיוצגת על ידי עו"ד מהפרקליטות. הבקשה לקבלת היתר לייצוג הוגשה משום שהחוק קובע שבבית המשפט לתביעות קטנות ייצוג באמצעות עו"ד מחייב אישור מבית המשפט. השופט הרמלין הגיב לבקשה בעקיצה: "באופן פרדוקסלי, הבקשה לייצוג על ידי עורך דין חתומה על ידי עו"ד". לפי השופט, ייצוג המדינה בבית משפט לתביעות קטנות בידי עורכי דין טרם הוכרע בבית המשפט העליון, והקו המנחה בסוגיה הוא שיש להגן על השוויון בין המתדיינים ולא לאפשר לגופים גדולים להפוך את גודלם ליתרון. בהחלטה נכתב ש"הואיל ומדובר בתביעת סכומים קטנים, הצורך להסתייע בעו"ד יהפוך את הגשת התביעה לבלתי כדאית ויחסום בפני מעוטי אמצעים אפשרות להגן על זכויותיהם". הנסיבות וסכום התביעה הנמוך הובילו את השופט לדחות את בקשת המדינה. הוא הוסיף ש"מראית פני הצדק מחייבת שבתביעה נגד אנשי מערכת המשפט לא יינתן יתרון למי שנמנה עם המערכת או למערכת עצמה כשהיא צד להליך".

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "מדובר בהליך תלוי ועומד, לכן לא נוכל להתייחס לגופו של עניין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

תגובה אחת לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
נושא סופר עקרוני שמעיד על הידרדרות הדמוקרטיה הישראלית וחוסר השיוויון ביחסי נתין-שלטון -
אסור שהבעיות הקיומיות הבטחוניות יסיטו את הדיון מההתעמרות באזרח ובצמיחה המטורפת בחוסר השוויון והפערים העצומים. דווקה צוק איתן מחדד את הבעיה העיקרית - הפנית משאבי המדינה לקאסטת המחוברים - לפטורי הפנסיה התקציבית, לתנאי שכר חריגים, הטבות נדלן ועוד שאר ירקות. זאת שחיתות המונית שהתקבעה כנורמה וערך ועל בסיסה נוצרו כל העיוותים הנוספים. היום ברור שהמניפולציות בתקציב המדינה לאורך עשרות שנים גרעו הפנית מיליארדים מפיתוח ורכש בטחוני הכרחי, להדרדרות מערכות הבריאות, החינוך וכל השאר. הסולידאריות והקונצנזוס שהם הבסיס הקיומי של מדינת ישראל פרצו לרגע בעת צרה, אולם העם חייב לקום ולומר את דברו: די לגזל וניצול הקופה הציבורית שפוגע בחוזקה ועתידה של המדינה! ההקרבה והאבידות בצוק איתן הדגימו את רוחב היריעה בכל שכבות העם והדיון ביחס להטבות המפליגות במערכת הביטחון רלוונטי יותר מאי פעם. אם המדינה חפצת חיים דרוש מייד בביצור חוסנה ע"י ביטול כל התנאים החריגים שאינם קיימים במגזר הפרטי וצמצום הפערים.
פלורליסט  |  03.08.14