אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התנגדויות לתוכנית הדולפינריום בת"א: "בוכמן מקבל פרס של 1.2 מיליארד מהעירייה" צילום: מיכאל קרמר

בלעדי לכלכליסט

התנגדויות לתוכנית הדולפינריום בת"א: "בוכמן מקבל פרס של 1.2 מיליארד מהעירייה"

עמותות, תושבים וחברת מועצה הגישו התנגדויות לתוכנית הדולפינריום, שבמסגרתה המתחם יהפוך לשטח ציבורי, ובעל המתחם יקבל במקומו שטח יקר יותר לבנייה

04.08.2014, 08:31 | יעל דראל

גל של התנגדויות הוגש בימים האחרונים לוועדה המחוזית ת"א כנגד תוכנית מתחם הדולפינריום בעיר: עמותת אדם טבע ודין והתנועה לאיכות השלטון הגישו התנגדות לתוכנית, וצירפו חוות דעת המעריכה כי ההטבה הכלכלית שתינתן ליזם, איש העסקים היהודי־גרמני יוסף בוכמן, עומדת על כ־1.2 מיליארד שקל - פי 31 משווי הנכס כיום.

גם תושבי שכונת כרם התימנים ובעלי עסקים באזור הגישו התנגדות באמצעות עורכי הדין איל מאמו ודנה פריד ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות', בדרישה למנוע את הקמת פרויקט המלונאות והמגורים המתוכנן בעסקה, לטענתם בניגוד לאינטרס הציבורי.

עו"ד שלי דביר, חברת מועצה מטעם האופוזיציה בתל אביב, החתימה כ־100 תושבים על התנגדות נוספת שהוגשה אתמול. דביר אמרה ל"כלכליסט" כי "לא ייתכן לתת פרס בשווי של יותר ממיליארד שקל למי שהזניח את המתחם עשרות שנים ולהעניק לו את השטח היקר ביותר בישראל".

מתחם הדולפינריום, צילום: מרב מרודי מתחם הדולפינריום | צילום: מרב מרודי מתחם הדולפינריום, צילום: מרב מרודי

תוכנית הדולפינריום, שאושרה להפקדה בוועדה המחוזית לפני כשנה, מקודמת כבר למעלה מעשור, על רקע החלטת העירייה להרוס את המתחם הנטוש ולהופכו לשטח ציבורי. עסקת הדולפינריום כוללת תוכנית שנויה במחלוקת להחלפת שטחים, שבמסגרתה יוותר בעל הקרקע על שטח הדולפינריום ויקבל בתמורה 12 דונם בשטח שבין הרחובות הכובשים והרברט סמואל. במגרש החלופי יזכה היזם לבנות מתחם משולב של מלונאות, מגורים ומסחר בשטח של כ־48 אלף מ"ר.

בהתנגדות של עמותת אדם טבע ודין והתנועה לאיכות השלטון צוין שהעסקה אינה כוללת הערכת שמאי מעודכנת על שווי הנכסים. לכן צירפו המתנגדות שומה שהכין איל טדי הראל, שמאי מקרקעין וכלכלן, שבה הוא מעריך את שווי הנכס בדולפינריום ב־42 מיליון שקל ואת שווי הנכס החדש שיקבל היזם בכ־1.3 מיליארד שקל. "הערך הכלכלי של ההטבה, שייגרע מכיסו של הציבור, חריג בהיקפו. היזם יקבל שטח השווה פי מעל ל־31 מהשטח שבו הוא מחזיק כיום", נכתב. בהתנגדות מודגש כי גם בהיבט הסביבתי־ציבורי, העירייה צפויה לבנות במסגרת התוכנית מגדלים שיחסמו את הרצף העירוני והגישה לים.

בהתנגדות שהגישו תושבי שכונת כרם התימנים הסמוכה נכתב כי היזם והרשויות משתמשים באופן לא ראוי במשאבים ציבוריים, ומעודדים בכך הזנחה ויצירת מפגעים סביבתיים. התוכנית מקודמת, לטענתם, "תוך התעלמות דורסנית מתוכניות ארציות ועירוניות, באופן שאינו אחראי והמתבצע על חשבון הציבור כולו, הן בהענקת זכויות בלתי פרופורציונליות ליזם והן במניעת עריכת מכרז שוויוני הפתוח לציבור".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "התוכנית מאפשרת את הפיכת השטח לשטח ציבורי פתוח, שבו תקים העירייה פארק חופי וטיילת חוף ציבורית, והיקפי הבנייה בתוכנית תואמים את המדיניות התכנונית באזור. השטח שיקבל היזם קטן משטח הדולפינריום. כמו כן, ישלם היזם 31% למינהל כדמי היתר ו־50% דמי השבחה, וישתתף בכיסוי העלויות הנובעות מפינוי השטחים התפוסים. השומה המצורפת להתנגדות אינה רלבנטית; את השומה הרשמית יקבע השמאי הממשלתי. ההסכם נבדק בידי מבקר המדינה ואושר בידי היועץ המשפטי לממשלה ומינהל מקרקעי ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

32 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות