אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשרד להגנת הסביבה מתנגד להפקת נפט מפצלי שמן בעדולם; ההכרעה - תוך שבועיים צילום: בלומברג

המשרד להגנת הסביבה מתנגד להפקת נפט מפצלי שמן בעדולם; ההכרעה - תוך שבועיים

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים, שדנה בבקשת חברת IEI לערוך פיילוט באזור, צפויה לפרסם את החלטתה לקראת אמצע החודש. לטענת המשרד, הפרויקט עלול לסכן את הסביבה באופן בלתי הפיך

04.08.2014, 19:19 | ליאור גוטמן

הדיון בנושא קידוחי הניסיון להפקת נפט מפצלי שמן בחבל עדולם בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים הסתיים הערב (ב') ללא הכרעה, וזו תינתן בעוד כשבועיים. הסיבה לעיכוב הייתה בקשתו של מנכ"ל חברת IEI, המבקשת לבצע פיילוט באזור, לענות באופן פרטני ומסודר לכל ההתנגדויות והשאלות שהופנו. לטענת IEI, המדען הראשי של משרד האנרגיה תומך בבקשה שלהם לבצע פיילוט בשל הפוטנציאל הרב להפקת מאות מיליוני חביות. הוועדה המחוזית בירושלים תמשיך את הדיונים לקראת אמצע החודש.

המשרד להגנת הסביבה הודיע בימים האחרונים לוועדת התכנון והבנייה שהוא מתנגד להפקת נפט מפצלי שמן בחבל עדולם.

התוכנית להפקת נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה בכלל ובאזור עדולם בפרט אינה חדשה, אולם רק לאחרונה הוצגה תוכנית עבודה מסודרת למהלך. חברת IEI מבקשת לבצע פיילוט באזור בית גוברין על פני שטח מצומצם יחסית של כמה עשרות דונמים שייארך על פי ההערכות עד 36 חודשים. במסגרת הפיילוט יוחדרו לאדמה מוטות ברזל שיחוממו בצורה איטית ועד לרמה של כמה מאות מעלות. החימום יגרום לנפט שכלוא לכאורה בסלע להיפרד ממנו תוך שאיבתו החוצה לפני הקרקע.

עמיר פרץ, צילום: אוראל כהן עמיר פרץ | צילום: אוראל כהן עמיר פרץ, צילום: אוראל כהן

לטענת המשרד להגנת הסביבה, הפרויקט עלול לסכן את הסביבה באופן בלתי הפיך וקיים חשש לפגיעה קשה במי תהום, בקרקע ובסביבה. אל עמדת המשרד להגנ"ס הצטרפו שורת ארגונים ירוקים לרבות החברה להגנת הטבע, שטוענת שהשטח בו מתוכנן הפרויקט חשוב מכמה בחינות לרבות מהבחינה האקולוגית, הנופית וההיסטורית, ולכן יש לדחות על הסף את הבקשה לקיים שם פיילוט.

מנגד, בעלי חברת IEI טוענים שהם מתכוונים לבצע פיילוט מצומצם תוך שמירה קפדנית על הטבע ומי התהום. רק לאחר סיום הפיילוט, כלומר בסביבות שנת 2017, IEI תוכל לקבל בכלל החלטה האם להמשיך עם הפרויקט, או אז היא תידרש תכנית פיתוח חדשה ומקיפה יותר, שתעמוד בכל הרגולציה הנדרשת בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מחטף
מדובר באזור עם הרבה טבע וחיות בר נדירות כולל צבאים ועוד, התועלת הכלכלית לא ברורה זה ניסוי , אבל הנזק לשמורה ודאי, כי בטמפרטורות כאלה תיהרס הצמחיה ויכחדו בע"ח (ואז למשל יוכלו אם לא להפיק אנרגיה שם אז אחרי ההרס יוכלו לבנות שם...), התזמון איננו מקרי, כשכל העיניים נשואות לעזה והדרום, היזמים מקווים להעביר את זה בוועדה.
מיכאל , חיפה  |  04.08.14