אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מ-10:00 בבוקר: ישראל בהפסקת אש חד-צדדית; רקטות יורטו מעל אשדוד ואשקלון צילום: דו"צ

מ-10:00 בבוקר: ישראל בהפסקת אש חד-צדדית; רקטות יורטו מעל אשדוד ואשקלון

ישראל הכריזה חד-צדדית על הפסקת אש הומניטרית מ-10:00 בבוקר עד 17:00 בערב: "אם יהיה ירי, ישראל תגיב". בינתיים נמשך הירי. ב-6:10 הבוקר יורטה רקטה מעל אשדוד ואחר כך יורטו רקטות באשקלון. צה"ל חיסל את מפקד החטיבה הצפונית בעזה של הג'יהאד האיסלאמי

04.08.2014, 07:30 | ynet

בשבת הקבינט היה נחרץ - לא מדברים עם חמאס, לא משגרים משלחת לקהיר, ממשיכים לתקוף מן האוויר ומקווים שחמאס יישבר. אלא שלאחר שכוחות גדולים של צה"ל נסוגו מהרצועה חמאס דווקא הגביר את קצב הירי והגיע לסיכום עם יתר הארגונים הפלסטיניים על רשימת הדרישות, והתמונה המדינית נראית מורכבת בהרבה. למעשה, חוששים גורמים מדיניים כי ישראל הובילה את עצמה לפלונטר ולמלכודת מדינית של ממש, בזמן שהצבא התמקם ברצועת ביטחון זמנית בעזה. בינתיים נמשך ירי הרקטות ובשעה 6:10 לערך הבוקר (יום ב') נשמעו אזעקות באזור אשדוד ובשטח מועצת חוף אשקלון. רקטה יורטה מעל אשדוד. כעבור כחצי שעה נשמעה יורטו שתי רקטות באשקלון.

קראו עוד בכלכליסט

לפנות בוקר חוסל מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, ריאד מנסור. מנסור עסק בהכוונת ירי רקטות ופצצות מרגמה אל ישראל. גורם צבאי בכיר אמר ש"כ-100 מטרות הותקפו ביממה האחרונות שבה פוצצנו שתי מנהרות והפעילות בנושא נמשכת". עוד מסר שעבודות שיקום גדר הביטחון כבר יצאו לדרך.

בכיר ישראלי המעורה במגעים המדיניים נשמע פסימי ואמר כי ישראל הובילה את עצמה ל"מלכוד", כאשר החליטה לנתק מגע באופן מוחלט מהמתרחש בקהיר. "קיים חשש שבגלל המצב שאנחנו נמצאים בו גם נמשיך לדשדש, גם יכפו עלינו סוג של הסדר וגם לא נשיג הרבה. כפי שזה נראה כעת, אנחנו כרגע במצב של עופרת יצוקה ועמוד ענן, מצב שמכרסם בהרתעה. ישראל בסוג של מלכוד כרגע".

גורם מדיני בכיר אחר הסביר אמש (יום א') כי לפחות בטווח הזמן הקרוב נראה שלא צפויה הסדרה, למרות שהצבא מצפה לכך: "נראה שאנחנו בכיוון של סיום כמו בעופרת יצוקה. גם אז נתנו לעסק להירגע באופן הדרגתי וזה הוביל לשקט של שנתיים. גם כך אף אחד לא מאמין שאפשר להשיג יותר, אפילו בהסדרה מסודרת. לתת לזה למות מעצמו זה לא בהכרח רע".

חיילי צה"ל ברצועה, צילום: דו"צ חיילי צה"ל ברצועה | צילום: דו"צ חיילי צה"ל ברצועה, צילום: דו"צ

בצה"ל עשויים להשלים כבר ביממה הקרובה את הרס הפירים האחרונים שנותרו מהמנהרות ההתקפיות ברצועת עזה, וכן את הפריסה של הכוחות בעמדות השולטות בפאתי הרצועה, בסמוך לגבול. בצבא מתדרכים את הכוחות שנותרו בשטח הפלסטיני, ברפיח שבדרום הרצועה ולאורך רצועת הביטחון הזמנית, לשמור על דריכות וכוננות גבוהה מחשש שחמאס ינסה לנצל את ימי או שעות הלחימה האחרונים ביתר שאת ולהוציא לפועל פיגוע משמעותי נגד החיילים, כולל אפשרות לחטיפה.

היום: הפסקת אש הומניטרית לשבע שעות

במהלך יום ראשון שוגרו לישראל לפחות 119 רקטות. 108 רקטות התפוצצו בשטח ישראל, חמש מתוכן בשטח בנוי, ושמונה רקטות יורטו. אלוף יואב (פולי) מרדכי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, התראיין בתקשורת הפלסטינית והודיע כי מ-10 בבוקר עד 5 בערב תחול הפסקת אש הומניטרית ברצועת עזה, פרט לאזור מזרח מזרח רפיח, שם עדיין מתנהלת לחימה.

"אם יהיה ירי, ישראל תגיב", הבהיר אלוף מרדכי. הוא קרא לתושבי עבסאן הקטנה ועבסאן הגדולה לחזור לבתיהם. בתגובה, הצהיר דובר חמאס סאמי אבו זוהרי כי מדובר בהפוגה "חד צדדית והיא נועדה להסיט את תשומת הלב ממעשי הטבח הישראליים. אנחנו לא בוטחים בהפוגה הזו וקוראים לעם שלנו לנקוט משנה זהירות".

בצבא תדרכו את הכוחות להיות ממושמעים עוד יותר מכפי שהיו עד כה בכל הקשור למקרים שבהם ישוגרו פצמ"רים לעבר הכוחות במגננים (עמדות מחסה מוקפות בסוללות אדמה), מחשש שחמאס ינצל כעת את השהות הסטטית יחסית של החיילים בקו ההגנה הראשון. הכוחות הקימו לאורך היום מגננים כחלק מההיערכות להגן על היישובים בתקופת הביניים - התקופה שבמהלכה על הפרק עומדות עדיין שתי אפשרויות: נסיגה מלאה של הכוחות ושיקום המכשול עם עזה - או הרחבת המבצע הקרקעי.

לחמאס נותרו שליש מהרקטות

במצב של הרחבת המבצע היעדים העיקריים יהיו מרכזי פיקוד ושליטה של חמאס שספגו עד כה נזקים חלקיים בלבד. למרות תקיפותיו הרבות של חיל האוויר - חמאס הצליח לנהל את המערכה עד כה בצורה מוצלחת יחסית מבחינתו, עם העברת פקודות מתי לירות ומתי לא לירות, באיזו עוצמה ולאן. יחד עם זאת בצבא מעריכים כי יכולות האש של חמאס נשחקו באופן משמעותי, וכעת נותר בידיו לכל היותר שליש מסך הרקטות שהיה לו בתחילת המבצע, רובן לטווח הקצר והבינוני. זאת לצד הרס של 3,000 מבנים ששימשו את המחבלים.

"חמאס יתחיל את תהליך השיקום שלו במצב הרבה יותר גרוע מאשר זה שבו היה חיזבאללה בסוף מלחמת לבנון השנייה, כי כעת הוא בבידוד וכמעט ללא תמיכה", העריך היום גורם צבאי בכיר, "המלאי שלו אוזל והלחץ הציבורי עליו גובר. הוא יסיים המבצע עם פחות משילות ברצועה גם לאור האפשרות שהרשות הפלסטינית תשלוט במעבר רפיח אם ייפתח". לדבריו, ההרתעה הושגה: "כעת אני מקווה שתושג הסדרה".

מערכת כיפת ברזל, צילום: יוסי אלוני מערכת כיפת ברזל | צילום: יוסי אלוני מערכת כיפת ברזל, צילום: יוסי אלוני

אבל הסדרה לא בטוח שתושג. הבכיר המדיני אמר כי להערכתו הסיכוי להשיג פירוז מלא של רצועת עזה "לא קיים". "אפילו ארה״ב לא השיגה פירוז כזה בעיראק", אמר הגורם. "גם אם נסיר חלק מהסגר הימי אנחנו במצב אחר כיום, כי הפיקוח יימשך ויהיה הדוק". משמעות דברים אלו היא שישראל נתוני בחסדי מצרים ונשיאה עבד אל-פתח א-סיסי.

בישראל מדגישים כי המצרים היו מעדיפים לראות את ישראל וחמאס ממשיכים להילחם עד לפגיעה דרמטית בארגון השולט בעזה, אלא שבישראל רוצים לסיים את המבצע. "אנחנו לא רצינו את כל הסבב הזה", הדגיש הבכיר המדיני. "לא רצינו אותו מלכתחילה, זה לא היה באינטרס שלנו. אבל משזה קרה רצינו לייצר הרתעה חזקה ואת זה ייצרנו. החמאס לא יוכל להתעצם מחדש בגלל שמצרים לא נותנת לדבר לעבור לתוך עזה. במקביל, ולמרות שנתניהו לא אוהב את זה, יש סיכוי שאבו מאזן יחזור לשטח בעזה".

"אין לנו סיבה לשלוח משלחת לקהיר"

בקהיר מתנהלות שיחות עם המשלחת הפלסטינית, אולם לפי שעה הדרישות של ארגוני הטרור בלתי מתקבלות על הדעת מבחינת ישראל. עם זאת, לא תהיה זו הפתעה אם בסופו של דבר, לאחר שהלחימה תיפסק ובלחץ הקהילה הבינלאומית ייבנה מנגנון שיפעל לשיקום עזה ולהקלה במצור הימי, מרחב הדיג יוגדל. בירושלים מבהירים עם זאת כי "הפיקוח הימי יימשך. לא נאפשר להם להכניס ציוד מסוכן לעזה והסיכוי שנאפשר להם לבנות נמל הוא נמוך ביותר. יש דברים גרועים יותר מעוד כמה מיילים של דיג".

גורם ביטחוני ישראלי אמר כי "אין לנו כרגע שום סיבה לשלוח משלחת לקהיר. חמאס הפר ביום שישי את הפסקת האש והדבר המרכזי כרגע הוא לסיים את עניין המנהרות ולראות איפה ואיך מתמקמים וממשיכים לתקוף מן האוויר, עד שחמאס יגיע לסיכומים עם מצרים". אמש דיווחה רשת אל-מיאדין דיווחה מפי גורמים פלסטינים כי המשלחת הפלסטינית המאוחדת מסרה את דרישותיה לצד המצרי. היום אחר הצהריים תתקיים פגישה נוספת בין שר המודיעין המצרי לחברי המשלחת הפלסטינית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך אמש התייעצות ביטחונית בקריה בתל אביב, בהשתתפות שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל בני גנץ וראש השב"כ יורם כהן. בסיום ההתייעצות אמר נתניהו: "מבצע 'צוק איתן' נמשך עד להשגת יעדיו - השבת השקט והביטחון לתקופה ממושכת, תוך פגיעה משמעותית בתשתיות הטרור. ייקח כמה זמן שיידרש, יופעל כמה כוח שצריך. לאחר השלמת הפעולה נגד המנהרות, צה"ל ייערך להמשך הפעולה לפי צורכי הביטחון, עד שנשיג את מטרות המבצע".

אלוף פיקוד הדרום: לא ניתן להבטיח הגנה ב-100%

אלוף פיקוד הדרום, סמי תורג'מן, נפגש אמש עם ראשי רשויות וערים מהדרום לשיחת עדכון על ההתפתחויות ברצועת עזה. האלוף סיפר להם על תוצאות מבצע "צוק איתן" עד כה, ואמר להם כי כל המנהרות שדבר קיומן ידוע לישראל נהרסו או ייהרסו בימים הקרובים. עוד אמר האלוף כי הצבא עובר כעת להיערכות של הגנה מוגברת לאורך הגבול, מאחר שלא ניתן להבטיח הגנה ב-100% ולכן הכוחות יעסקו בהגנה משמעותית על יישובי עוטף עזה.

הוא אמר להם כי אף שלחמאס יש פחות רקטות עדיין יש לו יכולת לירות, אך הוסיף כי עידן "טפטופי" הירי על יישובי עוטף עזה צריך להגיע לקיצו וכי דין מרגמה על עוטף עזה צריך להיות כדין רקטה על תל-אביב. האלוף אמר עוד כי יש אמצעי הגנה שנמצאים בשלבי פיתוח, אך

הבהיר כי יעבור עוד זמן עד שפיתוחם יושלם. הוא אמר כי נוכחות הצבא בגבול תהיה מעתה גדולה מהרגיל, וכי הוא ממתין להנחיות נוספות מהדרג המדינה.

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיד עידאן, סיפר לאחר הפגישה: "קיבלנו עדכונים ושוחחנו על ההיערכות ליום שאחרי - איך הדברים הולכים להיראות. אנחנו מקווים שנראה תוצאות בשטח ולא רק למשך כמה חודשים. המבצע לא מסתיים, ותהיה פעולה מאסיבית נגד כל מנהרה חדשה שתצוץ, אם תצוץ, ונגד כל ירי לעברנו". עם זאת הודה: "אף אחד לא משלה את עצמו שירי הרקטות ייפסק בין לילה".

מתן צורי, אילנה קוריאל ואיתי בלומנטל השתתפו בהכנת הידיעה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות