אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריגול בין חברים: ישראל צותתה לטלפון של ג'ון קרי צילום: איי אף פי

מלחמה בעזה

ריגול בין חברים: ישראל צותתה לטלפון של ג'ון קרי

מזכיר המדינה האמריקאי ביצע מספר שיחות ממכשיר שאינו מוצפן במהלך הדיונים על הפסקת האש. השיחות יורטו בידי קהילת המודיעין הישראלית. לפי מקורות המקורבים לנושא, האזינה ישראל לטלפון של קרי גם בשנה שעברה, במהלך המו"מ עם הרשות הפלסטינית

04.08.2014, 11:11 | עומר כביר

ישראל צותתה לשיחות טלפון שערך מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, במהלך הדיונים על הפסקת אש – כך מדווח העיתון הגרמני "דר שפיגל”. לפי הדיווח, שמבוסס על כמה מקורות בשירותי מודיעין, לא מדובר בתקרית חד פעמית וישראל צותתה לקרי גם בשנה שעברה, במהלך שיחות המו"מ בין ישראל לפלסטינים.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך אותם דיונים, קרי שוחח בקביעות עם נציגי הגורמים השונים שמעורבים במו"מ. חלק מהשיחות לא בוצעו באמצעות ציוד מוצפן, אלא בטלפונים רגילים - והועברו לאה"ב באמצעות לוויין. גופי מודיעין הצליחו ליירט את אותן שיחות וממשלת ישראל עשתה שימוש במידע במסגרת המו"מ.

יעד לריגול. מזכיר המדינה האמריקאי, ג יעד לריגול. מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי בפגישה עם אבו מאזן, ראש הרש"פ | צילום: איי אף פי יעד לריגול. מזכיר המדינה האמריקאי, ג

בשבוע שעבר, המריא קרי לישראל כדי לתווך בין ישראל לחמאס, אך ממשל נתניהו דחה את הצעתו להפסקת אש, בין השאר בטענה שזו לא כוללת דרישה שחמאס יעצור את ירי הרקטות ויהרוס את מערכת המנהרות שחפר.

מחלקת המדינה האמריקאית והרשויות בישראל סירבו להגיב לפניית דר שפיגל. פניית "כלכליסט" למשרד ראש הממשלה לא נענתה עד למועד פרסום הידיעה.

הדיווח על הריגול הישראלי צפוי להעכיר את היחסים בין ארה"ב לישראל, אך הראשונה תתקשה לרחוץ בניקיון כפיה, לאור היקף הריגול שהיא מבצעת - כפי שחשף איש ה-NSA לשעבר אדוארד סנודן. בין השאר, דווח שהסוכנות לביטחון לאומי צותתה במשך שנים לטלפון של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

גם מנהיגי ישראל היו יעד לריגול מצד ה-NSA, ובדצמבר שעבר נחשף שהסוכנות ומקבילתה הבריטית, GCHQ, יירטו תכתובות מייל שיצאו ממשרד ראש הממשלה בזמן כהונותיהם של אהוד ברק, אהוד אולמרט ובנימין נתניהו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות