אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עתירה לבג"ץ: הכריזו על מבצע צוק איתן כמלחמה צילום: דו"צ

עתירה לבג"ץ: הכריזו על מבצע צוק איתן כמלחמה

ח"כ נחמן שי והחזית להגנת הציבור דורשים מהממשלה את ההכרזה, שלדבריהם תאפשר לפצות תושבים גם בטווח של מעל 40 קילומטר מרצועת עזה, כמו ראשל"צ

04.08.2014, 14:18 | רוני זינגר

ח"כ נחמן שי והחזית להגנת הציבור הגישו הבוקר עתירה לבג"צ ובה דרישה להורות לממשלה להכריז על מבצע צוק איתן כמלחמה.

בשבוע שעבר פנה ח"כ שי לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש ממנו להכריז על המבצע כמלחמה, דרישה שכידוע לא נענתה עד כה. לאור החלטות ועדת הכספים אתמול, להעניק פיצויים ליישובים בדרום רק עד טווח של 40 ק"מ מגבול רצועת עזה, החליטו שי והחזית להגנת הציבור להגיש את העתירה לאחר שלדבריהם הגיעו למסקנה כי "המדינה מתחמקת מלקיים את אחריותה המלאה לגבי העורף והיא מסתפקת בצעדים חלקיים בלבד", כפי שמסרו.

יריד עסקים מהדרום בתל אביב. הכרזה על מצב מלחמה תאפשר לפצות גם ערים במרכז, צילום: דוד הכהן יריד עסקים מהדרום בתל אביב. הכרזה על מצב מלחמה תאפשר לפצות גם ערים במרכז | צילום: דוד הכהן יריד עסקים מהדרום בתל אביב. הכרזה על מצב מלחמה תאפשר לפצות גם ערים במרכז, צילום: דוד הכהן

בעתירה שהוגשה נכתב כי "העורף הישראלי כולו ניזוק כתוצאה מן המצב המלחמתי ברצועת עזה, בשעה שירי רקטי מגיעה ללב ליבן של ערי ישראל במרכז הארץ, במזרחה ובצפונה" ולכן דורשים העותרים כי המדינה תכריז על מצב מלחמה, דבר שיאפשר לדבריהם לפצות תושבים גם באזורים מרוחקים יותר מטווח 40 קילומטר.

אתמול במהלך דיון שהתקיים בנושא הפיצויים בוועדת הכספים, אמר ראש רשות המסים משה אשר כי הרחבה של טווח הפיצוי תהיה תוספת משמעותית. סגנו ערן יעקב הוסיף כי מדובר בכחמישה מיליארד נוספים שצפויים להיתבע, בין היתר אם יוכנסו לטווח הפיצוי ערים כראשון לציון. לפיכך, אמר אשר כי קו ה-40 קילומטר לא ייפרץ.

בקרן המדינה לנזקי מלחמה הצטברו עד כה כ-5.5 מיליארד שקל, מהם צפויה המדינה לעשות שימוש בכמיליארד שקלים לפיצוי עבור "צוק איתן".

ח"כ שי מסר הבוקר כי " אין ספק כי המערכה אליה נקלעה ישראל כעת היא מלחמה לכל דבר ועניין. אין בכוונתנו להתערב בשיקול דעתה של הממשלה בכל הנוגע למדיניות החוץ והביטחון, אלא באחריותה החברתית והכלכלית הישירה שבהן היא מבכרת שלא לטפל בפועל, ובכלל זה הטיפול המיידי הנדרש לפיצוי הציבור על נזקיו הכלכליים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות