אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אדוארד סנודן: ה-NSA סיפקה לישראל מידע על מטרות בעזה צילום: דו"צ

אדוארד סנודן: ה-NSA סיפקה לישראל מידע על מטרות בעזה

המדליף חשף מסמכים שמציגים שיתוף פעולה נרחב בין צה"ל ובין סוכנויות המודיעין האמריקאיות. בנוסף, חשף שגם הרשות הפלסטינית, ירדן ובריטניה סייעו מודיעינית לישראל

04.08.2014, 15:38 | רפאל קאהאן

שיתוף הפעולה עליו דווח בין ה-NSA האמריקאית וקהילת המודיעין הישראלית עמוק הרבה יותר ממה שנטען לפני כן - כך לפי מסמכים חדשים שפרסם איש ה-NSA לשעבר אדוארד סנודן.

קראו עוד בכלכליסט

גלן גרינוולד, שפרסם בעבר מסמכים שקיבל מסנודן, כתב באתרו The Intercept כי שיתוף הפעולה הגיע לרמה של זיהוי מטרות פלסטיניות בעזה ובמקומות אחרים והעברתם לידי ישראל.

בנוסף נטען כי המידע שמשותף עם ישראל מגיע ממקורות כמו סוכנויות הביון הקנדית, הבריטית ואפילו הירדנית.  באחד המסמכים שפורסמו נכתב: "ה-NSA מעורבת ברמה טכנולוגית בפעילות יחידת מודיעין ישראלית, תוך שיתוף מידע על גישות, יירוט, מטרות, ניתוח מודיעיני ודיווחים". 

אדוארד סנודן, צילום: רויטרס אדוארד סנודן | צילום: רויטרס אדוארד סנודן, צילום: רויטרס

המסמכים שפורסמו הם מאפריל 2013. לסנודן ככל הנראה שאין כיום גישה למידע שנמצא במערכות סוכנויות המודיעין האמריקאיות, אך יתכן שהמידע שהועבר לצה"ל בשנה שעברה השפיע גם על מבצע "צוק איתן": צה"ל מתכנן את משימותיו בדקדקנות רבה ומטרות רבות נחקרות במשך שנים רבות. לא מן הנמנע שמטרות שנתקפו נשענו על מידע שהגיע מארה"ב.

לטענת גרינוולד, הפעילות בעזה לא יכלה להתבצע ללא הסיוע המודיעיני האמריקאי. החשיפות של מסמכי סנודן הביאו עד היום לחשיפה של פעילויות מודיעין רבות. בין הידועות שבהן היו תוכניות המעקב של ה-NSA וה-GCHQ אחרי גולשים ומשתמשי סמארטפונים. אדוארד סנודן שימש כמנהל מערכות ב-NSA והצליח לאגור אלפי מסמכים סודיים וביניהם מיילים, תכתובות ומזכרים בנוגע למבצעים חשאיים.

לאחרונה דווח כי על אף שיתופי הפעולה בין סוכנויות המודעין, מנהלים גורמים מודיעיניים בישראל מעקב אחר בכירים אמריקאים. לפי דיווח של ה"דר שפיגל" הגרמני, סוכנויות מודיעין ישראליות יירטו שיחות שביצע מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי בשבוע האחרון, במהלך המו"מ להפסקת האש במבצע "צוק איתן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות