אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוכת מציל במקום מטווח: ראשל"צ תשקיע 13 מיליון ש' בהכשרת חוף רחצה צילום: עמית מגל

סוכת מציל במקום מטווח: ראשל"צ תשקיע 13 מיליון ש' בהכשרת חוף רחצה

פינוי החוף מידי צה"ל התעכב בשל סוגיית האחריות לפינוי הנפלים, אך לאחר התערבות היועמ"ש הוחלט על שיתוף פעולה בעניין עם חברה בינלאומית

04.08.2014, 18:17 | דותן לוי

עיריית ראשון לציון החלה בהכשרתו של חוף רחצה נוסף אשר יוסיף לעיר כ-150 מטר. מדובר בשטח ששימש את צה"ל כמטווח, אך לפני שנתיים וחצי הוחלט על העברתו לידי העירייה במסגרת הסכם עליו חתום גם משרד הביטחון. ההסכם נחתם לאחר שנים ארוכות שבהן העירייה הלינה על כך ששטחה של העיר כולל מספר קילומטרים של חוף אך רובו משמש את משרד הביטחון ורק כ-800 מטרים מוגדרים כחוף רחצה. העירייה תשקיע בפרויקט כ-13 מיליון שק והחוף צפוי להיפתח לרחצה בעונה הבאה.

קראו עוד בכלכליסט

חוף ים (אילוסטרציה), צילום: עמית שעל חוף ים (אילוסטרציה) | צילום: עמית שעל חוף ים (אילוסטרציה), צילום: עמית שעל

ביצוע העבודות התעכב עד כה בשל סוגיית האחריות הפלילית לפינוי הנפלים. בתחילה, העירייה הסכימה לשאת באחריות ובעלות של פינוי השטח מנפלים, ניקויו והכשרתו כחוף רחצה פתוח לציבור והחלה להיערך לפינוי הנפלים בין היתר על ידי פרסום מכרז לסקר ופינוי נפלי פגזים ותחמושת בשטח הים והיבשה. כאשר החלה העירייה בהליכים אשר יאפשרו להכריז על השטח המתפנה כחוף רחצה מוכרז הודיע משרד הפנים כי לא יאשר פתיחת השטח כחוף רחצה בטרם יתקבל אישור משטרה לכך. משטרת ישראל השיבה כי לא תתיר פתיחת החוף לציבור בטרם יאשר משרד הביטחון כי השטח נוקה על ידו באופן סופי ומלא, ומשרד הביטחון התבצר בעמדתו כי הסכים לפנות את השטח בתנאי ברור ומפורש כי לא יידרש לשאת בעלות או אחריות בגינו.

בשל המחלוקת בין הרשויות הופנה הנושא להכרעתו של היועץ המשפטי לממשלה, אשר לאחר דיונים רבים קיבל את המתווה שגובש, במסגרתו העירייה תשכור חברה אזרחית מומחית לנושא אשר תבצע את פינוי הנפלים הן בשטח החוף והן בשטח הימי, צה"ל יפקח על פינוי הנפלים מרצועת החוף עצמה, ועל פינוי הנפלים מהתחום הימי יפקח יועץ בינלאומי הכפוף לארגון הבינלאומי RCUD המרכז לפינוי ימי במונטנגרו, שהוא הארגון המוביל בעולם בתחום הפינוי הימי.

ראש העירייה, דב צור: "אני מברך את היועץ המשפטי לממשלה ואת כל השותפים בגיבוש המתווה אשר מאפשר לנו סוף סוף להתקדם בפינוי החוף. זו פעם ראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל שהצבא מפנה רצועת חוף ומעבירה לידי הציבור. אנו מקווים שזוהי סנונית ראשונה ושאחרי שעברנו את המכשול הזה עוד ועוד שטחי חוף יועברו לידי הציבור, בדגש על שטח החוף של ראשון לציון, אשר כשבעה ק"מ ממנו עוד נמצאים בידי צה"ל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות