אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חליפת הכוח הרובוטית: איירון מן, גרסת העולם האמיתי

פורצי הדרך

חליפת הכוח הרובוטית: איירון מן, גרסת העולם האמיתי

מה שהיה עד כה מד"ב יהפוך בקרוב למוצר מדף: שלד רובוטי חיצוני שיכפיל את כוחו של המשתמש. חליפת הכוח הרובוטית צפויה לחולל מהפכה אמיתית בתעשייה ובצבא, להחליף נגמ"שים ומלגזות ואף לאפשר לנכים ללכת. הכירו את הפיתוחים המתקדמים בתחום

05.08.2014, 22:33 | ניצן סדן
חליפות רובוטיות - מערכות לבישות שמגבירות את כוחו של המשתמש - הופכות במהירות ממדע בדיוני למוצר מדף. מה שנראה עד כה בעיקר בסרטים כדוגמת "איירון מן", "הנוסע השמיני" ו"אווטאר" צפוי להפוך בעתיד הקרוב למשהו שתוכלו לראות ברחוב.

חברות טכנולוגיה מובילות ברחבי העולם מפתחות חליפות שכאלה למגוון שימושים - מפיתוחים צבאיים ועד לתחליפי מלגזות ומטרות רפואיות. הרעיון הוא פשוט לכאורה: שלד חיצוני לביש שמזהה את תנועות המשתמש ומשלים אותן באמצעות סדרת מנועים או משאבות פניאומטיות.

 את התנועה ניתן לזהות ברמת השריר ע"י חיישנים שקולטים פעילות חשמלית, או אפילו ברמת המוח עצמו. ואולם, ממש לא קל לספק כוח למערכת ניידת ונוחה - וזהו האתגר המרכזי של מהנדסי הרובוטיקה בתחום. לפניכם דוגמאות לפיתוחים הבולטים ביותר בזירת חליפות הכוח הרובוטיות, שחלקם כבר זמינים לצרכן ואחרים צפויים להגיע לשוק בשנים הקרובות.

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: השלד הרובוטי - דגמים מתקדמים (9 תמונות)

החליפה תתפוס את מקום הנגמ"ש

הראשונים שצפויים להכניס חליפות כוח לשימוש המוני הם ככל הנראה צבאות העולם. על אף ההתקדמות בטכנולוגיות טילים, מזל"טים ומחשוב, המשאב שמכריע מערכות הוא הלוחם האנושי. מל"טים וכלי רכב אוטונומיים יכולים לזרוע הרס בשטח האויב, אך לא להתמודד עם אוכלוסיה עוינת, לכבוש ולהחזיק בנקודות אסטרטגיות או לתקוע דגלים. חליפה רובוטית תוכל להגדיל משמעותית את שרידות החיילים בשדה הקרב; המיגון הנוכחי, שמתבסס על לוחות קרמיים, מגן רק על החזה והגב. תוספת של רכיבי מתכת שמתחברים לגפיים יוכלו לסייע למיגון הכולל.

נסיין מדגים את החליפה הרובוטית של ריית נסיין מדגים את החליפה הרובוטית של ריית'און - ושובר מספר לוחות עץ במכה אחת נסיין מדגים את החליפה הרובוטית של ריית

עוד השפעה של כניסת חליפות כוח לצבאות העולם תהיה ייתור הנגמ"ש. מדובר בכלי רכב שנועד לשאת חיילים לקרב תוך הגנה עליהם מפני ירי של נשק קל ובחלק מהמקרים - גם מפני חימוש בסיסי נגד טנקים. אבל גם בלחימה מול ארגוני טרור שאינם מצוידים במערכות נשק מתקדמות עלול הנגמ"ש להפוך למלכודת מוות; פגיעה בו יכולה לפצוע ואף להרוג מספר חיילים בו זמנית.

חליפות הכוח נועדו לאפשר ללוחם לשאת יותר תחמושת, חיישנים ומערכות איכון ומטענים כמזון ומים. נגמ"ש שנושא עשרה לוחמים יוחלף בקלות בחליפות הרובוטיות, שיאפשרו תנועה מהירה ומאובטחת ללא חשש ממארב נ"ט.

ללבוש מלגזה 

החליפות הרובוטיות עתידות לשנות לחלוטין מספר תחומים חשובים בתעשייה. למשל, לייעל משמעותית את מבנה המחסן הארגוני. חברות רבות נשענות על מחסני ענק שנבנו ברוחב שמאפשר מעבר של מלגזות ואמצעי טעינה ופריקה ממוכנים אחרים. חליפה רובוטית היא ברוחב של אדם, פחות או יותר. לפיכך, שילובן במחסנים כתחליף למלגזות יאפשר לחברות לבנות מחסנים צפופים יותר ולנצל יותר ממרחב האחסנה שברשותן.

שלד רובוטי שפיתחה דייהו. יאפשר לעובדי מספנות להרים חפצים כבדים ללא מאמץ שלד רובוטי שפיתחה דייהו. יאפשר לעובדי מספנות להרים חפצים כבדים ללא מאמץ שלד רובוטי שפיתחה דייהו. יאפשר לעובדי מספנות להרים חפצים כבדים ללא מאמץ

שימוש נוסף הוא בתחום הבניה; חליפה רובוטית מקנה לאדם כוח רב, שיכול להחליף חלק מהציוד ההנדסי שנמצא כיום בשימוש. למשל, שני פועלים שמצוידים בחליפות מתואמות יוכלו להחליף מחפרונים ומנופים קטנים במשימות פינוי פסולת בניין. עמידותן של החליפות צפויה גם לצמצם משמעותית את הנזק שנגרם בתאונות עבודה שונות; לבנה שנופלת מקומה שניה על כתף המתכת של החליפה לא תגרום כל נזק למפעיל. 

אחד הפיתוחים האחרונים בתחום, מבית דייהו, הוא חליפה רובוטית לסבלים. דגם בסיסי שלה נבחן בימים אלה במספר נמלים ומספנות ובעזרתו יכולים פועלים להרים חפצים במשקל של 30 ק"ג ללא מאמץ מורגש. הדגם המסחרי שלה צפוי לאפשר הרמה של חפצים במשקל 100 ק"ג.

להפוך מנכה לסייבורג

התחום בו חליפות רובוטיות מתפתחות הכי מהר הוא תחום הרפואה השיקומית. מספר חברות בתחום, ביניהן ReWalk הישראלית, מפתחות מערכות שיניעו רגלי משותקים. כולן מתבססות על זיהוי הפעילות החשמלית במוח ואיתור פעולה בקורטקס המוטורי, כדי לדעת שהמשתמש מנסה להניע את רגלו. השלד הרובוטי יגיב בהתאם וישלים צעד תוך העברת משקל מרגל לרגל.

הרגליים הרובוטיות מזהות את הפעילות במוח ומאפשרות למשותקים ללכת הרגליים הרובוטיות מזהות את הפעילות במוח ומאפשרות למשותקים ללכת הרגליים הרובוטיות מזהות את הפעילות במוח ומאפשרות למשותקים ללכת

כל הפיתוחים שהוצגו כאן עדיין לא הצליחו לפתור את הבעיה המרכזית של חליפות הכוח: אספקת אנרגיה. גם הדגמים היעילים ביותר לא מסוגלים לפעול יותר משעות ספורות ללא טעינה. חברות רבות ממנות מחקרים שנועדו לפתח סוללות יעילות יותר ויותר לתעשיות שונות. ככל הנראה שעד שלא תחול פריצת דרך משמעותית בזירה זו, חלק מחליפות הכוח הרובוטיות יהיו מוגבלות יחסית. אחרות - כמו למשל, הפיתוחים שנועדו לתעשיה - יוכלו לפעול על בסיס מתח חיצוני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות