אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העליון החזיר למחוזי את זיכוי אהוד אולמרט בפרשת טלנסקי לפס"ד משלים צילום: יותם רונן

העליון החזיר למחוזי את זיכוי אהוד אולמרט בפרשת טלנסקי לפס"ד משלים

העליון החליט שהתיק יפתח מחדש בגזרת טלנסקי (מעטפות הכסף) בלבד, כאשר זקן תעלה לעדות בנוגע לחומרים הרלבנטיים בקלטות ובאמצעותם ל'יומני שולה'

06.08.2014, 16:48 | משה גורלי

בית המשפט העליון החליט פה אחד להחזיר לבית המשפט מחוזי את זיכוי אהוד אולמרט בפרשת טלנסקי, לכתיבת פסק דין משלים. זאת, לאחר שקיבל את בקשת המדינה להעלות שוב את שולה זקן לדוכן ובאמצעותה לשמוע את הקלטות המתעדות שיחות עם אולמרט. לטענת המדינה קלטות אלו, בצירוף 'יומני שולה' עשויים לשנות מזיכוי להרשעה.

החומרים החדשים הגיעו במסגרת הסדר הטיעון של זקן בתיק הולילנד שמילט אותה משנות מאסר ארוכות ל-11 חודשים בלבד.

"נראה לכאורה כי נעשו ניסיונות על ידי אולמרט להשפיע על זקן שלא תעיד במשפט", כותב הנשיא אשר גרוניס, "עם זאת, יובהר היטב, כי אין למצוא בדברינו כל ממצא עובדתי בדבר השפעה פסולה של אולמרט על זקן מעבר לבקשה שבפנינו, וממילא אין מקום לעשות שימוש בדברינו בהחלטה זו לשם כך".

גרוניס קבע שבקשת המדינה עומדת בקריטריונים המחמירים של גביית ראיות מחודשת בשלב כה מאוחר. גם המדינה הודתה בתקדים חריג זה: מעולם לא הוגשה בקשה לגביית ראיות לעליון לאחר זיכוי נאשם, תשעה חודשים לאחר שנשמע הערעור. עם זאת, לנוכח חשיבות העניין והעובדה ששתי הקלטות לא היו ברשותה בעת הדיון במחוזי, טענה המדינה שיש לקבלה.

משה טלנסקי בביהמ"ש, צילום: אלכס קולומויסקי משה טלנסקי בביהמ"ש | צילום: אלכס קולומויסקי משה טלנסקי בביהמ"ש, צילום: אלכס קולומויסקי

לגרוניס הצטרפו ארבעה השופטים האחרים, ההרכב שיושב בערעור המדינה על זיכויי טלנסקי וראשונטורס: סלים ג'ובראן, ניל הנדל, עוזי פוגלמן ויורם דנציגר. דנציגר שהיה במיעוט בשאלה אם ראוי היה ששופטי הערעור יאזינו לקלטות מחשש ל"זיהום" החלטתם, יישר היום קו בדיון לגופו של העניין – האם הקלטות מקימות את התשתית לקבלת הבקשה החריגה. לכך השיב דנציגר בחיוב.

העליון החליט שהתיק יפתח מחדש בגזרת טלנסקי (מעטפות הכסף) בלבד, כאשר זקן תעלה לעדות בנוגע לחומרים הרלבנטיים בקלטות ובאמצעותם ל'יומני שולה'. אולמרט יוכל לחקור נגדית, אך גרוניס בהחלטתו רומז למחוזי שלא יאפשר פתיחת חזיתות אינסופיות.

המדינה תמציא לאולמרט את הקלטות והתמלילים עד ליום 28.8.2014. לאחר שהן תוגשנה למחוזי, יוסר צו איסור הפרסום מעליהן. בנוסף, צריך יהיה למנות שופט חדש תחת מוסיה ארד שישבה בהרכב המקורי (יחד עם השופטים יעקב צבן ומשה סובל), ופרשה.

מצוות ההגנה של אולמרט נמסר: "אנו מכבדים את החלטת בית המשפט העליון. בכוונתנו להביא בפני בית המשפט המחוזי את כל הראיות הנדרשות לעניין, ואנו בטוחים שגם לאחר שיישמעו הדברים ויבוררו עד תומם – לא יהיה בכך כדי לשנות את ההחלטה לזכות את מר אולמרט בפרשת טלנסקי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות