אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיבידנד בזק מזנק בעקבות מכירת יד2 - תחלק 1.26 מיליארד שקל צילום: אלי דסה

דיבידנד בזק מזנק בעקבות מכירת יד2 - תחלק 1.26 מיליארד שקל

במחצית הראשונה של 2013 חילקה החברה 861 מיליון שקל. עסקת יד2 הקפיצה את רווחי החברה ברבעון השני ב-71% ל-810 מיליון שקל

07.08.2014, 09:56 | אופיר דור

קבוצת בזקשבשליטת שאול אלוביץ' ובניהולה של סטלה הנדלר פרסמה היום (ה') את הדו"חות לרבעון השני של 2014 והודיעה במקביל על חלוקת דיבידנד בגובה 1.26 מיליארד שקל לבעלי המניות בעבור המחצית הראשונה של השנה. בזק מחלקת באופן קבוע דיבידנד בהיקף של 100% מהרווח הנקי החצי-שנתי שלה. 

קראו עוד בכלכליסט

הדיבידנד הנוכחי גבוה במיוחד בהשוואה לדיבידנדים שוטפים של 969 מיליון שקל ו-861 מיליון שקל שחילקה בזק עבור המחצית השנייה והראשונה של 2013, בהתאמה. הצמיחה בגובה הדיבידנד נובעת מהגידול החד ברווח הנקי שרשמה החברה ברבעון השני. קבוצת בזק סיימה את הרבעון השני של השנה עם רווח של 810 מיליון שקל, עלייה חדה של 71% ברווח הנקי לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

הצמיחה החדה ברווחיות נובעת מהשלמת עסקת המכירה של אתר יד 2 שבשליטת בזק (באמצעות וואלה) לקבוצת אקסל שפרינגר תמורת 805 מיליון שקל. עבור עסקה זאת רשמה בזק רווח לפני מס של כ-582 מיליון שקל. העסקה חיפתה על ירידה בהכנסות הן במגזר התקשורת הסלולרית (פלאפון) והן במגזר התקשורת הקווית (בזק). 

מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, צילום: אלי דסה מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר | צילום: אלי דסה מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, צילום: אלי דסה

בזק הקווית רשמה הכנסות של 1.07 מיליארד שקל ברבעון, ירידה של 4.3% בהשוואה לרבעון השני של 2013. ירידה זו נבעה מהחלטת משרד התקשורת בדצמבר האחרון להפחית את תעריפי הקישוריות הקווית שמעברות חברות הסלולר לבזק עבור שיחות המסתיימות ברשת שלה. ירידה זו קוזזה באמצעות עלייה של 7.5% בהכנסות משירותי אינטרנט כתוצאה מתוספת של כ-106 אלף לקוחות אינטרנט בשנה האחרונה. ברבעון השני בלבד גדל מספר מנויי האינטרנט של בזק ב-19 אלף. לעומת זאת מספר מנויי הטלפוניה הקווית של בזק קטן ב-19 אלף בשנה האחרונה.

סימן חיובי מבחינת בזק הוא גידול של 5.8% בהכנסות משירותי תמסורת ותקשורת נתונים שנובע מהתרחבות בסיס הלקוחות העסקיים של החברה, מגזר חשוב ומשמעותי.

ה-EBITDA של בזק הקווית הסתכם ב-643 מיליון שקל ברבעון השני, ירידה של 5.2%. עיקר הירידה ברווח התפעולי נבעה מהפרשה גדולה שביצעה החברה להפרשת עובדים, שקוזזה בעלייה ברווחי ההון ממכירת נדל"ן. החברה הצליחה לחפות על רוב הירידה בהכנסות באמצעות צעדי התייעלות תפעולית וקיטון בהוצאות השכר.

יו"ר בזק שאול אלוביץ' אמר בהתייחסות לדו"חות כי "בזכות הרב גוניות בתחומי פעילותה, קבוצת בזק מפגינה חוסן פיננסי ותפעולי, וזאת בתקופה של תחרות גוברת. אנו ממשיכים להתמקד בפיתוח תשתיות ושירותי תקשורת מתקדמים, ומשקיעים מעל ל- 1.3 מיליארד שקל במונחים שנתיים. קבוצת בזק ערוכה באופן המיטבי לשינויים הטכנולוגיים, העסקיים והרגולטורים המתרחשים בשוק, אשר מציבים אתגרים, אך גם טומנים בחובם הזדמנויות שיפעלו לטובת הקבוצה והלקוחות".

 

פלאפון: אובדן של 21 אלף מנויים

הכנסות פלאפון המשיכו לקטון גם ברבעון השני של השנה והסתכמו ב-843 מיליון שקל – ירידה של 7.9% בהשוואה לרבעון המקביל. הירידה בהכנסות נובעת מהמשך המעבר של לקוחות קיימים לחבילות זולות יותר כתוצאה מהתחרות הגוברת בשוק. כמו כן איבדה פלאפון 21 אלף מנויי סלולר ברבעון השני.

פלאפון היא הראשונה מחברות הסלולר הגדולות שמפרסמת דו"חות, כאשר סלקום ופרטנר יפרסמו את הדו"חות בשבוע הבא ורק אז ניתן יהיה לקבל פרספקטיבה מדויקת על התוצאות של פלאפון.

פלאפון רשמה ירידה של 22% ב-EBITDA בהשוואה לרבעון המקביל, וזה הסתכם ב-232 מיליון שקל. הבשורה הטובה יחסית מבחינת החברה היא שמירה על יציבות ב-EBITDA בהשוואה לרבעון קודם למרות ירידה בהכנסות.

ההכנסה החודשית הממוצעת מלקוח של פלאפון עמדה על 79 שקל ברבעון השני, לעומת 80 שקל ברבעון הראשון של השנה ו-85 שקל ברבעון השני של 2013.

מנכ"ל פלאפון גיל שרון, צילום: אוראל כהן מנכ"ל פלאפון גיל שרון | צילום: אוראל כהן מנכ"ל פלאפון גיל שרון, צילום: אוראל כהן

בזק בינלאומי: ההכנסות עלו, הרווחיות קטנה

בזק בינלאומי עברה חילופי מנכ"ל ברבעון השני כשמוטי אלמליח החליף את איציק בנבנישתי שפרש. החברה ממשיכה לצמוח בצורה מתונה, ורשמה עלייה של 1.8% בהכנסות ל-365 מיליון שקל.

בבזק בינלאומי מסבירים את העלייה בהכנסות בגידול במכירת שירותי אינטרנט, תקשורת נתונים ופתרונות מחשב לעסקים לצד ירידה מתמשכת בהכנסות משיחות בינלאומיות.

לעומת זאת ברמת הרווחיות רשמה בזק בינלאומי ירידה של 2.8% ב-EBITDA ו-6.3% ברווח הנקי. לדברי החברה, ירידה זו נובעת משחיקה נמשכת בשוק השיחות הבינלאומיות היוצאות כתוצאה מהתחרות מול חברות הסלולר שמציעות שיחות לחו"ל המשולבות בחבילות השימוש הלא מוגבל.

yes: רבעון חמישי של צמיחה

חברת הטלוויזיה בלוויין מציגה זה הרבעון החמישי ברציפות גידול במספר המינויים. נכון לסוף הרבעון השני היו לחברה 613 אלף מנויים – עלייה של 6,000 מנויים בהשוואה לרבעון הקודם ושל 30 אלף בהשוואה לרבעון המקביל.

גם ההכנסה החודשית הממוצעת של yes מלקוח המשיכה לגדול ועמדה על 234 שקל לעומת 232 שקל ברבעון אשתקד, עדות נוספת לרמת תחרותיות לא גבוהה מספיק בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית במיוחד בגזרת המחיר.

ה-EBITDA של חברת הלוויין הסתכם ב-141 מיליון שקל – עלייה של 6.8% הנובעת מהגידול בהכנסות.  

שאול אלוביץ שאול אלוביץ' בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות