אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת בעלי עניין באפריקה: תמכור לחברה נכדה נכסים בשווי 155 מ' ש' צילום: עמית שעל

עסקת בעלי עניין באפריקה: תמכור לחברה נכדה נכסים בשווי 155 מ' ש'

חובות של 3 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח וקופת מזומנים דלילה מכריחים את החברה של לב לבייב לתור אחר מקורות מימון חדשים, ולמכור קרקעות ופרויקטים לאפריקה מגורים. העסקה טרם אושרה

10.08.2014, 11:42 | אורן פרוינד

חובות של 3 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח וקופת מזומנים דלילה מכריחים את אפריקה ישראלשל לב לבייב לתור אחר מקורות מימון חדשים. הבוקר מודיעה החברה על עסקת בעלי עניין מתוכננת למכירת ארבע קרקעות ופרויקטים למגורים בשווי כספי כולל של 155-125 מיליון שקל לחברה נכדה שלה - אפריקה מגורים. מדובר במשא ומתן ראשוני שטרם אושר על ידי בעלי המניות של שתי החברות.

קראו עוד בכלכליסט

רק לפני ארבע שנים השלימה אפריקה ישראל הסדר חוב מול בעלי האג"ח והבנקים בהיקף של כ-8 מיליארד שקל, כאשר מאז ועד היום היא מיישמת אסטרטגיה של מימושים, לצד חזרה לפעילות עסקית שוטפת וקידום לא מעט פרויקטים בעולם. כל זאת כאשר לבייב עמד בכל התחייבויותיו במסגרת ההסדר והזרים לאפריקה כ-750 מיליון שקל, מהלך שהעניק לו כמה נקודות זכות בשוק ההון המקומי.

בעל השליטה באפריקה ישראל, לב לבייב, צילום: עמית שעל בעל השליטה באפריקה ישראל, לב לבייב | צילום: עמית שעל בעל השליטה באפריקה ישראל, לב לבייב, צילום: עמית שעל

בשנה הקרובה נדרשת אפריקה ישראל לעמוד בתשלומי קרן וריבית של חצי מיליארד שקל לבנקים ומחזיקי האג"ח כאשר ברמת הסולו היא מחזיקה ביתרות מזומנים של 126 מיליון שקל וקצב שריפת המזומנים שלה עומד על קרוב לחצי מיליון שקל ברבעון. בשנתיים שלאחר מכן היא נדרשת לעמוד בהחזרי קרן וריבית של מיליארד שקל מה שמכריח את החברה להמשיך למכור נכסים על מנת לעמוד בהחזרים. אגרות החוב של החברה נסחרות בתשואות של 7%-8% מה שמעיד על חשש מסוים של השוק לגבי יכולת החזר החוב של החברה.

מלבד מכירת הנכסים, אפריקה מכננת להגדיל את קופת המזומנים שלה באמצעות גיוס חוב. לפני שבועיים אישרו מחזיקי האג"ח ברוב של 99% את תיקון שטרי הנאמנות של שתי סדרות האג"ח הקיימות של החברה (בהיקף של 3 מיליארד שקל), מהלך שנועד לאפשר לחברה לגייס חוב חדש בריבית נמוכה יותר. בעקבות האישור צפויה החברה להנפיק בחודשים הקרובים (במועד שטרם נקבע) סדרות אג"ח חדשות בהיקף של 700 מיליון שקל ובמח"מ (משך חיים ממוצע) שלא יפחת מתקופה של 3.5 שנים.

 למרות אי הוודאות בשוק המגורים על רקע תכנית מע"מ 0 של שר האוצר יאיר לפיד, נראה כי הביקוש לדירות חדשות המשיך גם ברבעון השני של 2014. אפריקה מגורים, מחברות הנדל"ן למגורים הגדולות בישראל שבשליטת לב לבייב, מכרה במהלך הרבעון השני של 2014 114 יחידות דיור בהיקף כספי של כ-239 מיליון שקל לעומת 98 יחידות דיור בהיקף של כ-196 מיליון שקל אשתקד, עלייה של 16%. כך דיווחה הבוקר (א') החברה לבורסה בת"א.

מכירות הדירות של אפריקה גדלו ב-16% ברבעון השני

למרות העלייה במספר הדירות שנמכרו, ההכנסות ממכירת דירות של אפריקה מגורים הסתכמו ברבעון בכ-97.1 מיליון שקל, ירידה של 38% מהרבעון המקביל, לנוכח העובדה כי החברה החלה ברבעון הנוכחי להכיר בהכנסות רק עם מסירת הדירה, בשונה מהרבעון המקביל אשתקד. כתוצאה מהעלייה בהכנסות הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות הסתכם ברבעון בכ-15.6 מיליון שקל לעומת הפסד של כ-4.2 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

מה שבלט בדוחות של אפריקה מגורים הן יתרות המזומנים הגבוהות. החברה סיימה את הרבעון עם יתרות מזומנים וני"ע סחירים בהיקף של 532 מיליון שקל. בדיוק מהסיבה הזו מקדם לב לבייב, בעל השליטה באפריקה השקעות, חברה סבתא של אפריקה מגורים, עסקת בעליי עניין למכירת קרקעות ומגרשים בהיקף של 155 מיליון שקל לאפריקה מגורים.

"למרות השינויים הרגולטורים אותם מקדמת הממשלה והמצב הביטחוני שליווה אותנו, הביקוש לדירות המשיך להיות קשיח" אומר אורן הוד, מנכ"ל אפריקה מגורים, בשיחה עם "כלכליסט". לדבריו, "אפריקה ישראל מגורים הגבירה את פעילותה העסקית באזורי ביקוש ורכשה קרקעות בעסקאות מזומן רחבות היקף בפרויקטים זמינים כדוגמת בית מפא"י בירושלים וכפר יונה. בנוסף, נכנסה החברה לתחום פעילות הדיור להשכרה בשכונת היוקרה בצמוד לקיבוץ גליל ים, בכניסה להרצליה".

גם במבט לעתיד נראה כי הביקוש לדירות מגורים הוא קשיח. לחברה צבר פרויקטים של 1,544 יחידות דיור בביצוע ובשיווק טרם ביצוע, מתוכן נמכרו 774 יח"ד כאשר השווי החוזי של המכירות הינו כ-1.1 מיליארד שקל.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות