אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשת אידלסון 10 נסגרה צילום: אלה סברדלוב קרן

רשת אידלסון 10 נסגרה

מבצע צוק איתן היה המסמר האחרון בארון של רשת קונדיטוריות הגורמה, וסניפיה נסגרו אחרי 15 שנות פעילות. הבעלים החדשים, שרק בדצמבר רכשו את החברה מהמייסדת המיתולוגית ציונה הרשקוביץ: "אנחנו מנסים למצוא פתרונות"

11.08.2014, 08:55 | גלי וולוצקי

סניפי רשת אידלסון 10, העומדים סגורים זה כמה שבועות, מספרים סיפור עצוב. רשת בתי הקפה שקמה לפני 15 שנה ונודעה באיכות הבלתי מתפשרת של מוצריה הפסיקה את פעילותה, וכנגד החברה אף הוגשה תביעה על אי־תשלום חוב של 150 אלף שקל לרשת ביסקוטי.

חדשות בשש בבוקר

תחילתה של הרשת בבית קפה וחנות עוגות קטנה, שהקימה הקונדיטורית ציונה הרשקוביץ ב־1999 ברחוב אידלסון 10 בתל אביב. ויטרינת העוגות היפהפייה, המאפים הצרפתיים המוקפדים והשיק הקלאסי הפכו את הקונדיטוריה למובילה בתחומה, וברבות השנים הרחיבה הרשקוביץ את הפעילות לחמישה סניפים בתל אביב ובחולון, ולקונדיטוריה ביפו - כולם בבעלותה בשיתוף בעלה אריה. הסניף המקורי, ברחוב אידלסון, נסגר במהלך ההתרחבות הזאת.

ביולי 2011 העמידה הרשקוביץ את הרשת למכירה. "הילדים שלי בעיסוקיהם ולא רוצים להמשיך את העסק. עסק כזה צריך נוכחות של 24 שעות, ואני כבר עייפה. אין לי הכוחות שיש לשמעון פרס", אמרה אז.  

רשת אידלסון 10 בדיזינגוף 171 בת"א, צילום: אוראל כהן רשת אידלסון 10 בדיזינגוף 171 בת"א | צילום: אוראל כהן רשת אידלסון 10 בדיזינגוף 171 בת"א, צילום: אוראל כהן

לאחר כמה משאים ומתנים עם גורמים בשוק, נראה היה בדצמבר 2013 שנמצא הפתרון. קבוצת משקיעים ובהם גיא פרידנברג, יזם מתחום המזון, עורך הדין יגאל אלטשטטר (שעזב את השותפות אחרי זמן קצר) ורואה החשבון טל כרמון הכריזה על רכישת הרשת. הקונדיטור ערן שוורצברד אמור היה לרכוש את הקונדטוריה ביפו ולספק לרשת את המוצרים על פי המתכונים המקוריים של הרשקוביץ מ־1 בינואר 2014.

"אנחנו גאים ברכישה", אמר אז כרמון. "ציונה לקחה את המותג דרך ארוכה מאוד, ואנחנו רוצים להמשיך את הדרך הזאת, תוך מתיחת פנים לרשת ומתוך ראייה שבלי עבר אין עתיד. לגבי הקונדיטוריה, אנחנו נמשיך להשתמש במתכוני הרשת והמוצרים יישארו זהים. כרגע אנחנו יושבים עם ציונה הרבה כדי ללמוד ממנה את החזון שלה ולפתח אותו הלאה".

"ב־6:30, בבוקרו של 1 בינואר השנה, נודע לשותפים שהעסקה מול שוורצברד התפוצצה, והרשת נשארה בלי עוגות", מספר ספק של הרשת. בחודשים שעברו מאז ניסתה הרשת למצוא ספק עוגות חלופי, ועבדה בין השאר עם קונדיטוריה טאטי מיהוד, עם קונדיטוריה ביסקוטי ועם ספקים נוספים.

ההידרדרות לא איחרה לבוא, והמסמר האחרון בארון ננעץ כשנפתחה הלחימה בעזה ומחזור המכירות של הרשת ירד בכ־80% תוך יום. בראשית יולי אמור היה להצטרף לחברה כשותף איש עסקים נוסף ולהזרים לה כספים, אך העסקה בוטלה.

 

העובדים לא קיבלו שכר

ל"כלכליסט" נודע כי הכספים שהרוכשים חייבים להרשקוביץ טרם שולמו במלואם, עובדי הרשת לא קיבלו שכר עבור חודשיים, וגם הספקים נשארו עם חובות לא משולמים. אחד מספקי הרשת מעריך כי החובות ישולמו במלואם: "קשה לי להאמין שהשותפים ייתנו לחובות האלה לפגוע בשמם. הם ערבים אישית, ומדובר באנשי עסקים מכובדים".

כיום נותרו בבעלות החברה שלושה סניפים בתל אביב - ברחוב בן יהודה, בדיזנגוף ובכיכר המדינה - ושלושתם סגורים. הסניף בכיכר רבין בתל אביב עבר לבעלות אחרת ופועל כיום בשם פוקה, ושמו של הסניף במוזיאון העיצוב בחולון, שגם הוא עבר לבעלות אחרת, הוא עדיין אידלסון 10, אך גם זה עתיד להשתנות בימים הקרובים. טל כרמון מסר: "באנו עם הרבה חדוות עשייה, אבל לא תמיד הדברים מסתדרים. כרגע אנחנו עסוקים במציאת פתרונות לבעיות שנוצרו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות