אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה הנזק הכספי שנגרם לספורט הישראלי מ"צוק איתן"? צילום: ישראל הדרי

מה הנזק הכספי שנגרם לספורט הישראלי מ"צוק איתן"?

הלחימה בת החודש עלתה לספורט הישראלי מיליונים באופן ישיר והנזק הוא גם לטווח הארוך

11.08.2014, 12:15 | אורן רוזמן

עם סיום מבצע "צוק איתן" גורמים שונים החלו להעריך את עלויות המבצע למדינת ישראל ולמשלם המיסים. השפעות המצב הביטחוני לא פוסחות גם על עולם הספורט שגם כך סובל מריבוי בעיות כלכליות ומקצועיות.  

קראו עוד בכלכליסט

זו לא הפעם הראשונה בה הספורט הישראלי חווה את המציאות הישראלית על בשרו – בזמן מלחמת המפרץ קבוצות סירבו להגיע להיכל יד-אליהו למשחקים מול מכבי ת"א, באינתיפאדה השנייה המסע האירופי של הפועל ת"א נעצר ברבע גמר גביע אופ"א נגד מילאן במשחק ששוחק בקפריסין, ובעונה שלאחר מכן מכבי חיפה בהופעת הבכורה של קבוצה ישראלית אי פעם בליגת האלופות אירחה את משחקי הבית שלה בקפריסין. גם בשנים לאחר מכן אירועים ביטחוניים שונים אילצו את הספורט הישראלי לנדוד וכך נבחרת ישראל בכדורגל במוקדמות יורו 2004 שיחקה את משחקי הבית בפאלרמו ואנטליה ומוקדמות אליפות אירופה בכדורסל בשנת 2007 נערכו בסופיה.

מבצע "צוק איתן" משפיע במישרין הן מבחינה מקצועית והן מבחינה כלכלית על הקבוצות והספורטאים הישראלים, ונדמה שהפעם התמשכות הלחימה והסנטימנט השלילי בדעת הקהל העולמית כלפי ישראל מחריפים את ההשלכות אשר באות לידי ביטוי בכמה מעגלים: 

שחקני נבחרת ישראל. בוטל קמפיין עם חברה מסחרית, צילום: איי אף פי שחקני נבחרת ישראל. בוטל קמפיין עם חברה מסחרית | צילום: איי אף פי שחקני נבחרת ישראל. בוטל קמפיין עם חברה מסחרית, צילום: איי אף פי

1. העברת משחקי הקבוצות הישראליות ונבחרות ישראליות מחוץ למדינה – התאחדויות ספורט בינ"ל שונות (אופ"א, פיב"א, ITF ואחרות) החליטו לפי שעה כי כל המשחקים הרשמיים של נבחרות וקבוצות ישראליות יועברו מחוץ לישראל. ההשלכות הן משמעותיות ברמת האיגודים וברמת הקבוצות. ראשית, מדובר על אובדן הכנסה פוטנציאלית אשר היה נגזר מאירוח המשחקים. שנית עלויות אירוח בחו"ל הן גבוהות וכרוכות בעלויות טיסה ואירוח, אבטחה, שכירת המגרש והוצאות נוספות. שלישית, אירוח שלא במגרש הביתי מבטל את יתרון הביתיות ובכך מקטין את הסיכוי לעבור שלבים והמשמעויות הן אדירות – כך לדוגמה רבים סבורים כי במידה ומכבי ת"א הייתה מארחת את מאריבור הסלובנית בבלומפילד היו סיכוייה לעבור אותה גדולים משמעותית וההשפעה היא אובדן הכנסות פוטנציאליות משמעותיות של לפחות 10 מיליון אירו.

2. ביטול תחרויות ספורט בינ"ל - עלות ביטול התחרויות הבינ"ל אשר היו אמורות להתקיים בארץ מוערך במיליוני שקלים. חמור מכך, ניסיון לקיום התחרויות הללו בשנים הבאות יהיה כרוך בקושי רב. די אם נזכיר את טורניר ה-ATP אשר היה אמור להתקיים במרכז הטניס ברמה"ש באמצע ספטמבר ודרש מאמצי שכנוע רבים כדי להביאו לארץ אחרי קרוב ל-20 שנים של יובש בטורנירי טניס בינ"ל בישראל. תחרויות נוספות בוטלו כגון אליפות העולם לנוער בגלישת רוח שתוכננה להיערך באוקטובר בהרצליה והועברה לפלורידה, אליפות העולם לנוער בשחייה במים פתוחים שהייתה אמורה להתקיים באילת בסוף אוגוסט (עלות הביטול נאמדת בכ-700 אלף ₪) ומשחק הפתיחה של הארנה בירושלים בהשתתפות כוכבי NBA.

 

ביטולים אלו כרוכים בהפסדים כלכליים גדולים (הוצאות פרסום, ציוד, כרטיסי טיסה, מלונות ועוד) אשר הינם בעלי משמעות גדולה לספורט הישראלי אשר אינו משופע גם כך בכסף רב. בנוסף, הביטולים גוררים פגיעה קשה במוניטין של הספורט הישראלי ומעכבים תהליכים של קידום ופיתוח הענפים השונים בזירה הבינ"ל. מעבר לכך אי הודאות גם כן משחקת תפקיד וכך ההתאחדות לכדורגל הקפיאה את מכירת המנויים לקמפיין יורו 2016 עקב ספקות בנוגע לאירוח נבחרת בלגיה בארץ באמצע ספטמבר. צעד זה (בנוסף לשיתוף פעולה עם חברה מסחרית גדולה שהיה אמור לצאת לדרך לקראת המשחק עם בלגיה) יגרור נזקים כלכליים אדירים להתאחדות ויפגע אף בהתנהלותה התזרימית.

מכבי תל אביב נגד מאריבור. היו עוברים אם המשחק היה מתקיים בבלומפילד?, צילום: אי פי איי מכבי תל אביב נגד מאריבור. היו עוברים אם המשחק היה מתקיים בבלומפילד? | צילום: אי פי איי מכבי תל אביב נגד מאריבור. היו עוברים אם המשחק היה מתקיים בבלומפילד?, צילום: אי פי איי

3. החתמת שחקנים זרים – כידוע אנחנו נמצאים בשיאה של עונת המלפפונים והקבוצות עוסקות במירוץ התחמשות לקראת העונה הבאה. גם בימי שגרה קשה לשכנע שחקני חיזוק זרים לשחק עבור קבוצה ישראלית אבל הדברים מועצמים בתקופה זו כאשר רואים על כל מרקע בעולם את המתרחש בארץ, ועל כן קשה לקבוצות להחתים שחקנים וגם אלו שכן שוקלים לבוא דורשים פרמיה במחיר אותה הקבוצות יאלצו לשלם לאורך זמן.

4. ביטול פעילות מקומית - גם ביטול משחקים ותחרויות ספורט בישראל מסבים נזקים כלכליים לא קטנים: ביטול משחקי גביע הטוטו, תחרויות ליגות הקיץ בכדורגל וכדוריד חופים, תחרויות אתלטיקה וקראטה גרמו לאכזבה רבה לספורטאים ולאוהדי הספורט בישראל ובנוסף גרמו לנזקים כלכליים דומים לאלו של כלל מגזר הבידור והפנאי בישראל.  

 

הכותב הוא מוביל יחידת הספורט בפירמת Deloitte בריטמן אלמגור זהר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות