אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל מינה צוות בין-משרדי לבחינת הסיכונים בביטקוין צילום: בלומברג

בנק ישראל מינה צוות בין-משרדי לבחינת הסיכונים בביטקוין

לפני כחצי שנה הזהירו בנק ישראל האוצר, רשות המסים ורשות ני"ע את הציבור משימוש ומסחר במטבעות וירטואליים. בראש הצוות עומד מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל, פרופ' נתן זוסמן

11.08.2014, 14:34 | אמנון אטד

בנק ישראל מינה לאחרונה צוות בין-משרדי לבחינת הסיכונים הכרוכים בשימוש במטבע הווירטואלי ביטקוין. זאת בהמשך להודעה החריגה שפרסם הבנק לפני כחצי שנה, יחד עם האוצר, רשות המסים ורשות ניירות ערך, שבה הזהיר את הציבור מפני השימוש והמסחר במטבעות וירטואליים מבוזרים.

קראו עוד בכלכליסט

באותה הודעה, כתב אז בנק ישראל, בין היתר כי המטבעות הווירטואליים אינם מונפקים על ידי בנקים מרכזיים, ולכן הם אינם זוכים לגיבוי של בנק מרכזי שערב לערכם הנקוב. בנוסף, מטבעות אלה אינם מהווים הילך חוקי בישראל, ולפיכך אין חובה לקבל אותם כתמורה עבור נכס או שירות, או כפירעון של חוב כספי.

המטבעות הווירטואלים שבהם מדובר, ובראשם כאמור הביטקוין, הם למעשה לא יותר מקבצי מחשב שמשמשים בין היתר גם כאמצעי תשלום וירטואליים. הם מונפקים על ידי מערכת מחשבים מבוזרת, שאינה נמצאת בשליטת גורם מרכזי אחד. כתוצאה מכך הם אינם מהווים הילך חוקי (אמצעי תשלום שלא ניתן לסרב לקבל אותו) באף מדינה, ולמרות שמם אין להם מעמד חוקי כ"מטבע".  

פרופ פרופ' נתן זוסמן | צילום: מיקי אלון פרופ

עם זאת, הרגולטורים שחתמו אז על ההודעה המשותפת לא הלכו עד הסוף ולא אסרו על השימוש במטבעות הווירטואליים, אלא הסתפקו בהמלצה לציבור ששוקל להשתמש בהם "להבין את המאפיינים, להיות מודע לסיכונים הייחודיים הגלומים בשימוש בהם, ולגלות ערנות וזהירות מוגברת". לדברי מנסחי ההודעה, עם פרסומה מצטרפות הרשויות בישראל לרגולטורים בארצות הברית, בקנדה, באיחוד האירופי ועוד, אשר פרסמו אזהרות דומות לציבור.

בראש הצוות הבין משרדי החדש עומד מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל, פרופ' נתן זוסמן, ומשתתפים בו נציגים של בנק ישראל, משרד האוצר, משרד המשפטים, הרשות לניירות ערך, רשות המסים, הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, והמועצה הלאומית לכלכלה. חברי הצוות ידונו במגוון נושאים הקשורים למטבעות וירטואליים מבוזרים, כדוגמת הביטקוין. בישיבה האחרונה שמעו חברי הצוות סקירות מפי כמה גורמים במגזר הפרטי העוסקים בתחום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות