אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הגבלות חדשות על המשכנתאות בדרך צילום: אוראל כהן

הגבלות חדשות על המשכנתאות בדרך

נתוני המשכנתאות של יולי מצביעים על כך שהביקושים החזקים לדירות לא הולכים להיעלם

12.08.2014, 09:54 | תומר ורון

נתוני המשכנתאות של יולי מצביעים על כך שהביקושים החזקים לדירות לא הולכים להיעלם. רק לפני כחודש פרסם בנק ישראל שתי עבודות שבהן חזר ואמר בשפתו הזהירה כי הסיכון העיקרי ליציבות הבנקים הוא תיק המשכנתאות המנופח שכבר הגיע ל־30% מסך האשראי הבנקאי.

קראו עוד בכלכליסט

בנייה בירושלים. 57% מהמשכנתאות שנטל הציבור בחודש יולי היו בריבית משתנה ו־43% בריבית קבועה, צילום: דוד הכהן בנייה בירושלים. 57% מהמשכנתאות שנטל הציבור בחודש יולי היו בריבית משתנה ו־43% בריבית קבועה | צילום: דוד הכהן בנייה בירושלים. 57% מהמשכנתאות שנטל הציבור בחודש יולי היו בריבית משתנה ו־43% בריבית קבועה, צילום: דוד הכהן

שבעת החודשים הראשונים של השנה מוסיפים אגלי זיעה על ראשו של המפקח על הבנקים. מתחילת השנה הוסיפו משקי הבית הישראליים 35.3 מיליארד שקל לחובותיהם, נתון דומה לתקופה המקבילה ב־2013, שנת שיא במשכנתאות.

בתוך המציאות הזאת, החליט בנק ישראל להוריד את הריבית המרכזית באוגוסט ולמעשה רק הגביר את הלהבה תחת סיר המשכנתאות המבעבע. בבנק ישראל התלבטו כמה חודשים אם להוריד את הריבית מכיוון שלא רצו לנקוט צעד כה משמעותי כשהכיוון של השוק עדיין לא ברור, עם השקל המתחזק ואי־הוודאות של 0% מע"מ. לבסוף הורידו את הריבית בשל הערכה כי אי־הוודאות תתפוגג בקרוב. אלא שעתידו של 0% מע"מ לוט בערפל, ואי הוודאות נותרה בעינה.

לאור הנתונים ודו"חות בנק ישראל אי אפשר שלא לעשות אחד ועוד אחד ולחכות להגבלות החדשות שינחית דודו זקן על שוק המשכנתאות. לא משנה אם זה יהיה כוונון מחדש בהגבלות או הגבלה חדשה, המשכנתא אמנם תהיה פחות מסוכנת אך היא גם תתייקר. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות