אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה גרם לזינוק של 56% במחירי הניקל מתחילת השנה?

מה גרם לזינוק של 56% במחירי הניקל מתחילת השנה?

בעקבות האיסור שהטילה אינדונזיה בחודש ינואר על ייצוא מינרלים גולמיים משטחה, האמירו מחירי המתכת ל-21,625 דולר לטונה. האנליסטים צופים עלייה נוספת בשנה הבאה

12.08.2014, 13:54 | שירות כלכליסט
האיסור שהטילה אינדונזיה על ייצוא ניקל מוביל לעלייה במחירים העולמיים לרמה הגבוהה ביותר מאז 2012, כתוצאה מכך החליטו חברות כרייה אוסטרליות כמו אוובורי ניקל מיינס (Avebury Nickel Mines) ופוסידון ניקל, לחדש את הפעילות במכרות נטושים באוסטרליה ובטסמניה.

קראו עוד בכלכליסט

המחיר של ניקל, המשמש לייצור פלדת אל חלד, זינק השנה ב-56% ל-21,625 דולר לטונה, זאת לאחר שבאינדונזיה עצרו בינואר את הייצוא של המתכת בניסיון לתמוך בהשקעות במפעלי עיבוד מקומיים. אולם, החזרה לפעילות במכרות השונים אמנם תוסיף להיצע, אך הייצור הנוסף ככל הנראה לא יספיק כדי למנוע מחסור בשוק העולמי. כמו כן, אנליסטים רבים מגולדמן זאקס ועד ל-BNP פאריבה חוזים המשך עלייה במחירים.

כורים באינדונזיה (ארכיון). אין סימנים לכך שהאיסור יוסר בקרוב, צילום: Matilde Gattoni כורים באינדונזיה (ארכיון). אין סימנים לכך שהאיסור יוסר בקרוב | צילום: Matilde Gattoni כורים באינדונזיה (ארכיון). אין סימנים לכך שהאיסור יוסר בקרוב, צילום: Matilde Gattoni

נשיא אינדונזיה היוצא, סוסילו באמבאנג יודהויונו, כאמור אסר בינואר על ייצוא של מינרליים גולמיים על מנת לחזק את הסקטור המקומי, ועד כה לא הופיעו סימנים לכך שהאיסור יוסר בקרוב. בהתאם, חברות התחילו לבנות מפעלים ברחבי מדינת האיים. בחודש שעבר אמנם נבחר נשיא חדש, ג'וקו וידודו, אך להערכת האנליסטים גם הוא אינו צפוי לבטל את האיסור.

"תופסים את האיסור כהזדמנות לשוק הניקל"

להערכתו של אנטון ברלין, אסטרטג השיווק הראשי בנורילסק במוסקבה, המחירים עדיין נמוכים מדי בהתחשב בכך שצפוי בקרוב מחסור בשוק. לטענתו, המתכת צריכה להיסחר במחירים הנעים בין 25-20 אלף דולר לטונה כדי לעזור ליצרניות המפסידות להגיע לאיזון.

במקביל, במורגן סטנלי מעריכים שהניקל יטפס בשנה הבאה ב-9.7% למחיר ממוצע של 19,346 דולר לטונה, בעוד שבגולדמן זאקס חוזים עבור 2015 מחיר של 22 אלף דולר לטונה, שיהיה המחיר הממוצע הגבוה ביותר מאז 2011. בבנק הוסיפו כי מחיר של עד 30 אלף דולר הוא אפשרי, זאת אם לא תהיה הקלה באיסור של אינדונזיה. "אנחנו תופסים את האיסור של אינדונזיה כהזדמנות לשוק הניקל", ציינו באוובורי. "היכולת להעלות את ההיצע היא מוגבלת ותמשיך להיות כזו בשל הביקוש הגובר לפלדת אל חלד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות