אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סקסיזם ופשע: עלייה של 15% בתלונות על הערוצים המסחריים ב-2013 צילום: שאטרסטוק

סקסיזם ופשע: עלייה של 15% בתלונות על הערוצים המסחריים ב-2013

מספר התלונות הגבוה ביותר היה על זכיייניות ערוץ 2 קשת ורשת ועל תחנות 'רדיו ללא הפסקה' ו'קול ברמה'. רוב התלונות שנרשמו נגעו לאפליה תרבותית, סקסיזם והשתתפות אנשים בעלי עבר פלילי בתוכניות ריאליטי

12.08.2014, 13:30 | אופיר דור

בשנת 2013 התקבלו ברשות השנייה 3,571 תלונות על ערוצי הטלוויזיה המסחרית (ערוץ 2 ו-10) ועל תחנות הרדיו האזורי, עלייה של 12% ביחס ל-2012. כך עולה מדו"ח נציבות תלונות הציבור ברשות השנייה ל-2013 שמתפרסם היום (ג'). עלייה זו נובעת מצמיחה של 15% במספר התלונות שהתקבלו מאזרחים לגבי שידורי הטלוויזיה ב-2013.

קראו עוד בכלכליסט

53% מכלל התלונות שהתקבלו בנושאי רדיו וטלוויזיה נגעו לתכנים פוגעניים – תכנים שיש בהם משום ביזוי, העלבה או פגיעה כלפי הצופים והמאזינים. במסגרת התלונות על תכנים פוגעניים, קרוב ל-50% התייחסו להצגת אלימות והשאר לתכנים הפוגעים בילדים או לתכנים שמעודדים התנהגות לא הולמת ובייחוד בקרב ילדים.

עלייה משמעותית נרשמה גם בתלונות הנוגעות לאפליה תרבותית ולנושאים של מגדר, מיניות וסקסיזם, בדגש על רגישות גוברת של קהל הצופים למעמד של קבוצות מוחלשות באוכלוסייה.

קרוב ל-100 תלונות התקבלו בנוגע להשתתפות של אנשים בעלי עבר פלילי או שמואשמים בעבירות פליליות בתוכניות מציאות. סוגיה זו עלתה בעקבות השתתפותו של דוד דיגמי, שהורשע בעבירות מין, בתוכנית הריאליטי "הכפר" בערוץ 10 והשתתפותם של אייל גולן ומשה פרץ בתוכניות "הכוכב הבא" בקשת ו"אקס פקטור" ברשת, בהתאמה.

אייל גולן. תלונות על השתתפותו בתכנית "הכוכב הבא", צילום: שאול גולן אייל גולן. תלונות על השתתפותו בתכנית "הכוכב הבא" | צילום: שאול גולן אייל גולן. תלונות על השתתפותו בתכנית "הכוכב הבא", צילום: שאול גולן

מאידך נרשמה ירידה ב-2013 במספר התלונות בנושא תכנים חדשותיים טלוויזיוניים והתקבלו 323 תלונות בנושא זה לעומת 551 תלונות בשנה קודמת. ברשות מסבירים זאת בכך שב-2013 לא היו אירועים משמעותיים כמו מבצע צבאי או בחירות, ומכאן הירידה ברגישות הציבור להפרות אתיות בתכנים חדשותיים.

בין זכייניות הטלוויזיה, מספר התלונות הגדול ביותר התקבל על רשת (491 תלונות). לפי הרשות השנייה, העלייה במספר התלונות נובעת משידור תוכניות עתירות רייטינג בהן "המרוץ למיליון", "אקס פקטור" ו"דייט בחשיכה".

שי באב"ד, מנכ"ל הרשות השנייה. "הציבור הופך רגיש יותר ויותר להקצנת המגמות והדימויים בטלוויזיה" שי באב"ד, מנכ"ל הרשות השנייה. "הציבור הופך רגיש יותר ויותר להקצנת המגמות והדימויים בטלוויזיה" שי באב"ד, מנכ"ל הרשות השנייה. "הציבור הופך רגיש יותר ויותר להקצנת המגמות והדימויים בטלוויזיה"

על שידורי קשת התקבלו 468 תלונות, אולם מספר זה לא כלל 133 תלונות שהתקבלו ביחס לשידורי "האח הגדול" בערוץ 20, שנמצא תחת פיקוח מועצת הכבלים והלוויין ולא בפיקוח הרשות השנייה.

מספר התלונות על ערוץ 10 עמד על 374 תלונות לעומת 270 תלונות בשנה קודמת.

במספר התלונות על תחנות הריו האזורי לא חל שינוי משמעותי בהשוואה ל-2012. התחנות שעליהן התקבל מספר התלונות הגבוה ביותר היו רדיו ללא הפסקה (133), רדיו קול ברמה (47) ורדיו תל אביב (21). על אף שהיא המשיכה להוביל את הרשימה, במספר התלונות נגד רדיו ללא הפסקה חלה ירידה משמעותית בהשוואה ל-2012.

לדברי נציב פניות הציבור דוד רגב, גם השנה תמשיך הנציבות בהנגשתה אל כלל הציבור בדגש על אוכלוסיות מיוחדות ומוחלשות ותוך דאגה לטלוויזיה "נקייה" יותר. במקביל תמשיך הנציבות לשים דגש על חינוך הדור הצעיר לצפייה ביקורתית בתכנים.

שי באב"ד, מנכ"ל הרשות השנייה: "העלייה העקבית אך משמעותית במספר התלונות מעידה על שתי מגמות שעל זכייניות הטלוויזיה לתת עליהן את הדין. האחת, כי הציבור מבקש לקבל תכנים מגוונים ומאוזנים, באיכות גבוהה ומואס בתרבות הריאליטי. שנית, הציבור הופך רגיש יותר ויותר להקצנת המגמות והדימויים בטלוויזיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות