אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחכים לסוף המבצע: נזק של מיליארד שקל, אפס תביעות פיצויים צילום: עמית שעל

מלחמה בעזה

מחכים לסוף המבצע: נזק של מיליארד שקל, אפס תביעות פיצויים

רשות המסים מאפשרת לעסקים לתבוע פיצויים כבר שלושה ימים. עד כה התקבלו כמה בקשות למקדמה, אבל אף תביעה לא הוגשה. תושבי הדרום כבר לא סומכים על הקברניטים ומחכים לסימן מוחשי יותר לתום המבצע

13.08.2014, 07:08 | עמרי מילמן

משרד האוצר ורשות המסים מיהרו להגיש לוועדת הכספים את התקנות למתווה הפיצויים לעסקים שספגו נזקים עקיפים במהלך מבצע צוק איתן. ועדת הכספים הזדרזה לאשר אותן, אפשר לומר שגם במחיר של היעדר דיון רציני סביב החלופות - והכל בשם הדאגה לתושבי הדרום. אין ספק שהוודאות שמקנה אישור המתווה בשלב כה מוקדם, ועוד תוך כדי המבצע, מאפשרת לעסקים לשלם שכר לעובדים ולתכנן קדימה, אבל כרגע נראה שמעבר לכך האישור המוקדם לא מוכיח את עצמו. 

 

קראו עוד בכלכליסט

 

בשלב זה טרם הוגשו לרשות המסים תביעות לפיצויים. לדברי בעלי עסקים רבים, הסיבה המרכזית היא שלכל בית עסק זכות להגיש תביעה אחת בלבד על תקופת זמן אחת. תושבי הדרום, שהבינו כי הצהרות הקברניטים על חזרה לשגרה הקדימו את זמנן, מאמינים שתקופת ההפסדים עוד לא תמה וצופים שיפסידו עוד בזמן הקרוב.

צריכים זמן להתאפס

מסלול המחזורים הוא הנפוץ ביותר בין המסלולים שבמתווה הפיצויים - ובמסגרתו יושווה המחזור הנוכחי של העסק למחזור המקביל אשתקד - ועל כן בעלי העסקים שיבחרו במסלול זה יוכלו להגיש את התביעה רק בחודש ספטמבר. זאת בהנחה שהמבצע ייגמר החודש, כמובן.

ייתכן שעסקים שיבחרו במסלול השכר, שמפצה אותם עבור השכר ששילמו לעובדים שנעדרו בשל הוראות פיקוד העורף, כן יוכלו לפצל תביעות. ברשות המסים יקבלו החלטה בנושא לקראת יום חמישי, כשתתבהר התמונה לגבי המשך המבצע, שכן אז יחליט שר הביטחון אם להאריך את "המצב המיוחד" שהוגדר ליישובים שבטווח של 40 ק"מ מהרצועה.

מתוך הבנה שתהליך הגשת התביעות ייקח זמן, יצרו ברשות המסים אפשרות לקבלת מקדמות על בסיס הפיצויים שהתקבלו בעקבות עמוד ענן; אך בשלב זה, שלושה ימים לאחר שנפתחה האפשרות להגיש תביעה למקדמה, נראה שההיענות די נמוכה, ונכון לאתמול פנו קצת יותר מ־50 בעלי עסקים.

פועלים תאילנדים בעת צוק איתן , צילום: אוראל כהן פועלים תאילנדים בעת צוק איתן | צילום: אוראל כהן פועלים תאילנדים בעת צוק איתן , צילום: אוראל כהן

ברשות המסים מסבירים שבעלי העסקים זקוקים לזמן כדי לאמוד את הנזק, ומעריכים שבימים הקרובים יגדל קצב הגשת הבקשות. בשיחות שערך "כלכליסט" עם בעלי עסקים בדרום נשמעו הסברים שונים לחוסר ההיענות, ובהם הצורך בעוד זמן כדי "להתאפס על המספרים" וללמוד את הטפסים, וגם ההבנה שהמקדמה שלה הם זכאים היא זניחה והעדפה להימנע מבירוקרטיה מיותרת כדי לקבל את מלוא הפיצוי בהמשך.

גורם נוסף שעשוי להגדיל את כמות הפונים הוא שירותי הייעוץ החינמיים שיעניקו מהיום או מחר יועצי משרד הכלכלה והמשרד לפיתוח הנגב והגליל למעוניינים בכך.

העלויות עוד יעלו

נכון לעכשיו מעריכים ברשות המסים שעלות הפיצויים העקיפים תהיה בין 750 מיליון שקל למיליארד שקל. אם יאושר לחלק

מבעלי העסקים לפצל את תשלום הפיצויים תהיה זו הודאה בכך שהמצב מתמשך מעבר למצופה, ועל כן גם העלויות הצפויות יהיו גבוהות יותר - הן מבחינת הפיצויים על נזק עקיף והן מבחינת הפגיעה בתוצר, שעומדת כרגע על 0.42% ממנו, שהם כ־4.5 מיליארד שקל.

קשה להשוות את תהליך בקשת הפיצויים הנוכחי לזה שהונהג במבצעים קודמים כמו מלחמת לבנון השנייה, עופרת יצוקה ועמוד ענן, וזאת מפני שבמקרים האלו אושרו תקנות הפיצויים רק כמה שבועות לאחר סיום המבצע ולא כמו הפעם, ממש במהלכו.

עם זאת, גם אז חלק גדול מהבקשות התקבל רק לקראת סוף התקופה שהוגדרה למתן הפיצויים, כמה חודשים לאחר תום המבצע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות