אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנקים הזרים ייקבעו את זהות רוב הדירקטורים בדיסקונט

הבנקים הזרים ייקבעו את זהות רוב הדירקטורים בדיסקונט

בעלי המניות של הבנק ייתכנסו בקרוב להצבעה שעשויה להביא להחלפה של 8 דירקטורים. מתוכם 4 דח"צים שרצים לכהונה נוספת, 3 שכהונתם הסתיימה ודירקטור נוסף שימונה לדרישת בנק ישראל

13.08.2014, 10:28 | תומר ורון ורחלי בינדמן

בשבוע הבא בשבוע הבא יסתיים שלב הגשת המועמדות לדירקטוריון בנק דיסקונט והוועדה הציבורית תתכנס ותמליץ על מועמדים שיעלו להצבעה באסיפה הכללית שיכנס הבנק. ההצבעה יכולה להרעיד את שורות דירקטוריון דיסקונט שיתמודד עם החלפה אפשרית של 8 כסאות - יותר מחצי משולחן הדירקטוריון. "כלכליסט" ממפה את חלוקת הכוחות בהצבעה.

קראו עוד בכלכליסט

קבוצת ברונפמן ושראן, עד לא מזמן בעלי השליטה (26%) בבנק, מחזיקים כעת ביחד בכ־14.5% מהבנק (ברונפמן מחזיק ב־10.9% ושראן ב־3.63%). מאחר שדיסקונט מוגדר כבנק ללא גרעין שליטה, האחזקה המרבית במניות הבנק המותרת לגוף אחד מוגבלת לתקרה של 5% ולכן ברונפמן יהיה מוגבל בהצבעה לתקרה ו־5.9% ממניותיו לא יזכו לביטוי בעת ההצבעה.

יוסי בכר, יו"ר דיסקונט. יפגוש חברים חדשים יוסי בכר, יו"ר דיסקונט. יפגוש חברים חדשים יוסי בכר, יו"ר דיסקונט. יפגוש חברים חדשים

בנוסף, מדיניות תעודות הסל של קסם - תכלית ופסגות - היא לא להשתתף בהצבעות באסיפות כלליות, ולכן 9.7% נוספים מהמניות יוצאים מהמשחק. כך, האחזקות הממשיות של הגופים מקבלות כוח השפעה גדול יותר וברונפמן ושראן נשארים עם כוח לא מבוטל. מתוך כל מחזיקי המניות, הבנקים הזרים (11%) יהוו למעשה את משקולת ההשפעה הגדולה ביותר בהצבעה שתקבע מי יכהנו כדירקטורים בדיסקונט. ביחס לדירקטורים שמתמודדים על המשך כהונתם, על פי הערכות בשוק ההון, אלו יזכו לתמיכת מרבית הזרים כיוון שמדובר בהצבעת אמון בדירקטוריון הקיים.

משקיעים מוסדיים זרים אינם מכירים אישית את המועמדים, ובעבר הם פעלו להדחת דירקטורים מכהנים רק במקרים חריגים שבהם איבדו את אמונם בדירקטוריון. כמו כן, אם לשפוט על פי הצבעותיהם של הבנקים הזרים בלאומי, נראה כי הם נוטים לתמוך במועמדים שכבר מכהנים, ורצים לתקופת כהונה נוספת. מדובר בחדשות טובות עבור ארבעת הדח"צים, אילן בירן, דוד לוינסון, עידית לוסקי ואילן עייש, שמסיימים בסוף 2014 קדנציה של שלוש שנים, ויועמדו לבחירה מחודשת.

מלבד הבנקים הזרים, גם המוסדיים הישראלים הראל (5% - שתצביע יחד עם תעודות סל) וכלל ביטוח (4.7%) יחזיקו חלק משמעותי מיכולת ההשפעה. קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים (2.2%) שנמצאות בבעלות המדינה, יוכלו להשפיע. עמיתים הצביעו נגד המלצת המדינה באסיפה הכללית בבנק לאומי והעדיפו את ציפי סמט על יחיאל בורוכוף.

בשל העובדה שמדובר בבנק ללא גרעין שליטה הורה בנק ישראל לדיסקונט להוסיף לדירקטוריון חבר נוסף עד לסוף השנה. במקביל התפטר מהבנק נציג בעלי השליטה יוסי צ'חנובר. הדח"צ חורחה ספרן שיסיים את תקופת כהונתו השלישית בינואר, לא יוכל להתמודד על כהונה רביעית על פי החוק. מי שחותמת את רשימת הדירקטורים שיצטרכו לעזוב את תפקידם היא עליזה רוטברד, שמכהנת כדירקטורית גם ב־AIG. על פי הנחיות המפקח על הבנקים, נאסר על דירקטור לכהן בתפקיד בשני מוסדות פיננסיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות