אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה יבדוק את תהליכי קבלת החלטות ב"צוק איתן" צילום: עטא עוויסאת

מבקר המדינה יבדוק את תהליכי קבלת החלטות ב"צוק איתן"

ממשרד המבקר נמסר כי הבדיקה נפתחת לנוכח טענות שהועלו, כי ישראל הפרה, לכאורה, את כללי המשפט הבינ"ל. בין השאר תיבדק היערכות העורף ופעילות פיקוד העורף במהלך המבצע

13.08.2014, 12:51 | רוני זינגר

מבקר המדינה יוסף שפירא הודיע הבוקר כי הוא פותח בבדיקה בנוגע לתהליכי קבלת החלטות בדרג הצבאי והמדיני במהלך מבצע צוק איתן, ואת מנגנוני הבדיקה והחקירה של צה"ל והממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

הבדיקה נפתחת לנוכח טענות שהועלו, כי מדינת ישראל הפרה, לכאורה, את כללי המשפט הבינ"ל ואיננה בודקת את פעולות צה"ל כנדרש על פי הדין הבינ"ל.

הבדיקה תתבצע, בין היתר, גם לאור הדין הבינלאומי ופסיקות בית המשפט העליון, מסקנות דו"חות קודמים, ומסקנות ועדות ציבוריות קודמות, כולל זו שבחנה בעבר את מנגנוני הבדיקה והחקירה בישראל של תלונות וטענות בדבר הפרות של דיני הלחימה על פי המשפט הבינ"ל, וקבעה קווים מנחים לעבודת מנגנונים אלו.

רה"מ בנימין נתניהו, שר הביטחון בוגי יעלון והרמטכ"ל בני גנץ במהלך המבצע, צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון רה"מ בנימין נתניהו, שר הביטחון בוגי יעלון והרמטכ"ל בני גנץ במהלך המבצע | צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון רה"מ בנימין נתניהו, שר הביטחון בוגי יעלון והרמטכ"ל בני גנץ במהלך המבצע, צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון

עוד הודיע מבקר המדינה, כי בנוסף לביקורת שעורכת בימים אלה החטיבה לביקורת מערכת הביטחון בנושא המנהרות בגזרות השונות, תורחב הביקורת לתחומים נוספים, בדגש על סוגיית מתן הביטחון לתושבי המדינה.

בין התחומים הנוספים שיבדקו: היערכות העורף ופעילות פיקוד העורף במהלך ימי צוק איתן, בהיבטים של מדיניות ההתגוננות, מערך ההתרעה, פתרונות המיגון לאזרחים והטיפול באוכלוסייה באזורי עימות ומדיניות ההסברה.

ממשרד מבקר המדינה נמסר כי בימים האחרונים ומאז החל מבצע צוק איתן הגיעו עשרות פניות ותלונות של אזרחים וגורמים בקשר למבצע הצבאי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות