אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישיבת ועדת הכספים על מע"מ 0% ננעלה במפתיע; ח"כ גפני: "לפיד לא רצה להתבזות"       צילום: מיקי אלון

ישיבת ועדת הכספים על מע"מ 0% ננעלה במפתיע; ח"כ גפני: "לפיד לא רצה להתבזות"

חברי הוועדה הגיעו לפשרה ולפיה האופוזיציה הסירה את הסתייגויותיה משורה של סעיפים טכניים, ובתמורה הסתיימה הישיבה והדיונים יתחדשו רק בחודש הבא

13.08.2014, 14:47 | רוני זינגר

ישיבת ועדת הכספים בנושא חוק מע"מ 0% שהחלה הבוקר, ננעלה במפתיע בצהריים, לאחר שחבריה הגיעו לפשרה ולפיה האופוזיציה הסירה את הסתייגויותיה משורה של סעיפים טכניים, ובתמורה תינעל הישיבה. המשך הדיונים יהיה בחודש ספטמבר. 

קראו עוד בכלכליסט

בכך יכלו גם הח"כים מיש עתיד וגם הח"כים החרדים לחגוג ניצחון, אף שבמאזן לעת עתה נראה כי תמונת הניצחון שייכת לאופוזיציה. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר מיד לאחר מכן: "לפיד אמר שהיום הוא גומר היום את החוק והנה הוא לא. חבל היה לו להמשיך להתבזות ולכן הם נכנעו וסגרנו את הישיבה שנקבעה לשמונה שעות. אנחנו רואים בזה הישג עצום".

מבחינת יש עתיד ההישג הוא בכך שחברי האופוזיציה הסירו שורה של הסתייגויות האופוזיציה שתקעו את המשך הדיונים, שיימשכו בספטמבר.

האופוזיציה המשיכה למשוך זמן

קודם לכן, חברי הקואליציה והאופוזיציה הגיעו זה עתה להסכמה ולפיה יוקראו מספר סעיפים טכניים חסרי חשיבות מהצעת חוק ואחר כך תתקיים הצבעה עליהם, ולאחר מכן תתפזר הישיבה.

על פי ההסכמה שהתגבשה סמוך לשעה 13:00 בצהריים, החרדים יעצרו את הפיליבסטר שהם מקיימים (הסתייגויות), יסכימו להקראת שני עמודים מהצעת החוק - בהם סעיפים טכניים שאין עליהם מחלוקת, ובתמורה ייגמר הדיון מוקדם ולא תתקיים היום הצבעה על החוק. בכך היה אמור הדיון היום להסתיים בצהריים ולהימשך רק בספטמבר.

אלא שברגע שהגיעו הצדדים להסכמה ובחרו אלו סעיפים טכניים יוקראו, התברר שבעוד שיש עתיד הניחו שגם מצביעים על סעיפי החוק האלה, קפץ ח"כ משה גפני (יהדות התורה) וקרא כי כלל לא סוכם על הצבעה - רק על הקראה. כיוון שכך הישיבה התפוצצה ברגע אחד, תוך צעקות וקריאות משני הצדדים. אחת ההערכות היא כי גפני החליט לפוצץ את ההסכמה משום שלא רצה להצטייר כמי ש"התכופף" ונסוג מהתנגדותו לחוק.

ח"כ עופר שלח (יש עתיד) כעס מנגד ואמר כי אם החרדים לא יעמדו במילתם "אני אהיה זה שאפוצץ את הישיבה הזו". כל צד לא רוצה בשלב זה להצטייר כמי שנכנע לשני, וכל צד מבקש להציג לציבור כיצד הצליח בקידום או במניעת קידום החוק.

ח"כ עופר שלח. "אני אפוצץ את הישיבה", צילום: חיים צח ח"כ עופר שלח. "אני אפוצץ את הישיבה" | צילום: חיים צח ח"כ עופר שלח. "אני אפוצץ את הישיבה", צילום: חיים צח

הערכות אחרות בכנסת מדברות על כך שמדובר היה באירוע מתוכנן מצד החרדים, שכן פיצוץ הישיבה, ודיוני המסדרון שמתקיימים בשעה זו בעקבות זה, מביאים למשיכת הזמן - בדיוק כפי שרצו.

בסופו של דבר כאמור, חזרו הצדדים עם הבנות חדשות - הורדת מספר הסתייגויות מצד האופוזיציה, מעל סעיפים חסרי חשיבות בחוק, ובתמורה הודיע סלומינסקי בשעה 14:00 כי הוא נועל את הדיונים, שיידחו וימשיכו רק בספטמבר

זהו יום הדיונים השני שמתקיים בפגרה, ובו דנה הוועדה בהצעת החוק. החל משעות הבוקר עסקו חברי הכנסת בהקראת ההסתייגויות - כמה מתוך ה-2,000 שהוגשו, וכן עסקו בקריאות ביניים, התקוטטויות וסיפור בדיחות.

יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי אמר בתגובה לנעית הישיבה: "אין כאן שום ניצחון. סוף סוף מבינים שצריך לעבוד ביחד, למרות חילוקי הדעות. כרגע אין לי אישור לעשות עוד ישיבות בפגרה, ולכן נשוב ונקיים את הדיונים בספטמבר. לדעתי, התחיל היום שיתוף פעולה מסוים שיאפשר עבודה בצורה נורמלית.

את הדברים אמר סלומינסקי כשלצדו עמד ח"כ גפני שלא הצליח לעצור את צחוקו: "צריך להבין שגם בספטמבר החוק הזה לא יהיה. ראש הממשלה בשלב מסוים יקרא לשר האוצר ויגיד לו מה אתם זורקים 3 מיליארד שקל. זה הישג עצום של האופוזיציה כי בקואליציה רצו לאשר את החוק כולו עד יום רביעי. בסופו של דבר, חקיקת החוק לא התקדמה ואנחנו הכתבנו לקואליציה שלא יהיו הצבעות. הורדנו הסתייגויות לא משמעותיות".

ממפלגת יש עתיד נמסר בתגובה: "הדיונים על החוק ימשכו לאחר שהכנסת תחזור לעבוד בתחילת חודש ספטמבר והחוק יעבור בתחילת מושב הכנסת הקרוב כפי שאמרנו. אנחנו לא נאפשר סחטנות פוליטית על גבם של עשרות אלפי זוגות צעירים, שעובדים, משרתים בצה״ל ומשלמים מסים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות