אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות החשמל מגבשת הגבלות חדשות על היצרנים הפרטיים צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

רשות החשמל מגבשת הגבלות חדשות על היצרנים הפרטיים

ההגבלות צפויות לקבוע שחברות שמחזיקות ביותר מתחנת כוח אחת לא יעברו את רף ה־20% מכלל הייצור במשק כשבתחום הסולארי אחזקות השחקנים הגדולים יוגבלו ל־30%. המטרה: לעודד תחרותיות

14.08.2014, 08:15 | ליאור גוטמן

רשות החשמל והממונה על ההגבלים העסקיים מגבשים בשבועות האחרונים שורת הגבלות חדשות על היצרנים הפרטיים במשק, כך נודע ל"כלכליסט". ההגבלות יגובשו עד סוף הרבעון השלישי ויסדירו את כל ענפי ייצור החשמל במשק: ייצור החשמל הקונבנציונלי (שפועל על גז), תחנות כוח במחזור משולב (גז וקיטור), ייצור החשמל הסולארי (מתקני גג וקרקע), רוח (שבשבת) ומים (אגירה שאובה).

קראו עוד בכלכליסט

לפי הערכות מקדמיות, חברות שמחזיקות ביותר מתחנת כוח אחד תתבקשנה שלא לעבור את רף 20% מכלל הייצור במשק. בתחום הסולארי אחזקות השחקנים הגדולים (EDF, אנרג'יקס, שיכון ובינוי) יוגבלו לכ־30% ואילו תחום הרוח, שטרם פותח, יבוזר ביחס למספר השחקנים: ככל שמספרם יגדל כך תוגבל האחזקה בשוק.

דיוויד גילה הממונה על ההגבלים העסקיים , צילום: אוראל כהן דיוויד גילה הממונה על ההגבלים העסקיים | צילום: אוראל כהן דיוויד גילה הממונה על ההגבלים העסקיים , צילום: אוראל כהן

כיום רשות החשמל משתמשת בהסדרה ישנה שנקבעה לפני מספר שנים. כיום, למשל, כדי למנוע פגיעה בתחרות בעלי תחנות כוח סולאריות לא מורשים להחזיק מעל 40% מהשוק.

למרות ההסדרה הקיימת, בתשעת החודשים האחרונים התחוללו שלושה תהליכים מקבילים ששכנעו את רשות החשמל והממונה על להגבלים עסקיים לבצע רפורמה בכל הקשור לייצור החשמל בישראל.

התהליך הראשון הוא אישור חוק הריכוזיות במשק בדצמבר 2013, שכמעט ולא עסק במשק החשמל. ההליך השני היה פרסום המלצות ועדת יוגב למשק החשמל בחודש מרץ, שמנסות לקבוע כללי משחק חדשים בין חברת החשמל לכלל השחקנים במשק וההליך השלישי הוא כניסתה לעבודה במאי האחרון של דוראד, תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל.

ממידע שהגיע ל"כלכליסט" עולה שמטרת החלת מסגרת העבודה החדשה היא להתחשב במתווה חוק הריכוזיות ולנסות להקשיח את התנאים שלפיהם יצרני חשמל פרטיים מנסים להגדיל את כוחם לרמה של יצירת "מונופול אזורי" בתחום הייצור.

מהממונה על ההגבלים אישרו את ההסדרה ואמרו שרשות החשמל ביקשה לקיים התייעצות עם הממונה בעניין זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות