אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפחת פרייבך: "אם יהיה צורך, נתארגן לשהות ארוכה מחוץ לבית" צילום: נמרוד גליקמן

מלחמה בעזה

משפחת פרייבך: "אם יהיה צורך, נתארגן לשהות ארוכה מחוץ לבית"

מורן פרייבך: "היקף ההפסד המלא יתברר כשנחזור הביתה ונצטרך להתחיל לשקם. נחזור רק כשרמת הכוננות תרד למשהו סביר"

14.08.2014, 07:09 | רעות ברנע

איפה גרים: קיבוץ נחל עוז, כ-700 מטר מגבול רצועת עזה

מה עושים: עדי מנהלת הקהילה של הקיבוץ ומורן מנהל פרויקטים בחברת הזרע ג'נטיקס

משתכרים: כ-17 אלף שקל בחודש ביחד

שהו מחוץ לבית: חמישה שבועות ויום, בינתיים

ביתם של מורן ועדי פרייבך בקיבוץ נחל עוז נמצא כ־700 מטר מגבול רצועת עזה. כשפגזים של טנקים החלו לשרוק מעל הבית וכוחות צה”ל החלו לזרום לאזור, הם הבינו שכמו במבצעים הקודמים, אין ברירה אלא לקחת את הילדים ולעזוב. "המציאות הפכה בלתי נסבלת, הבנו שעם הילדים אנחנו לא נשארים. גם במבצעים קודמים היינו האחרונים לעזוב", מספר מורן.

משפחת פרייבך. מורן ועדי הורים לאורי, אופיר, אסף, אריאל ואביב, צילום: נמרוד גליקמן משפחת פרייבך. מורן ועדי הורים לאורי, אופיר, אסף, אריאל ואביב | צילום: נמרוד גליקמן משפחת פרייבך. מורן ועדי הורים לאורי, אופיר, אסף, אריאל ואביב, צילום: נמרוד גליקמן

הכנסות >> בשגרה מורן ועדי מכניסים כ־17 אלף שקל נטו בחודש. עדי עובדת כמנהלת הקהילה של הקיבוץ ומורן מנהל פרויקטים בחברת הזרע.

השהייה מחוץ לבית >> "אנחנו נמצאים כרגע עם עוד כ־120 מאנשי הקיבוץ בהדסה נעורים, לפני כן היינו במעגן מיכאל, והשהייה ניתנה כתרומה על ידי המארחים. הופתענו מהאופן שבו עם ישראל פתח את לבו ואת כיסו".

אובדן ימי עבודה >> עדי ממשיכה לנהל את הקהילה גם כעת, ומורן נוסע לעבודה שנמצאת בצומת מסמיה פעמיים בשבוע. “החברה הודיעה לכל העובדים שנמצאים בקו האש שיקבלו משכורות כרגיל”, הוא מפרגן.

מסגרות לילדים >> “בשבועות הראשונים לא היו, אבל בשבוע שעבר קיבלנו מבנה והפכנו אותו לגן. יש גננת מתנדבת וההורים עוזרים. מפני שהתפנינו, כקבוצה היה יותר קל לארגן את זה. אנחנו משתדלים מאוד שלא יהיה משעמם, כי אם לרגע אחד נעצור ונשתעמם – בטח נאבד את זה”.

הוצאות עתידיות >> “היקף ההפסד שלנו יתברר כשנגיע הביתה ונצטרך להתחיל לשקם. נהיה חייבים למגן את הבית, לשפץ את כל מה שנפגע בבית. הקיבוץ הפך לשדה קרב - השבילים הפכו למסלולי נסיעה לטנקים, אי אפשר להשקות את השדות כי כל הצינורות מלאים רסיסים, מבנים נפגעו”.

מה הלאה >> ”נחזור רק כשרמת הכוננות תרד למשהו סביר. אם יהיה הסכם קבע נתקפל מפה מיד. אם לא, נצטרך להתארגן לאפשרות של שהות ארוכה יותר. כמו לכל תושבי ישראל, גם לנו מגיע לחיות בשקט”.

משפחות שמעוניינות להשתתף במדור מוזמנות לפנות ל: mail@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות