אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עשרות אלפים בעצרת ההזדהות: "שקט זו בקשה מוגזמת?"

מלחמה בעזה

עשרות אלפים בעצרת ההזדהות: "שקט זו בקשה מוגזמת?"

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "שקט זו בקשה נורמלית וברורה". ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי: "אני קורא לממשלת ישראל - עטפו את העוטף, לא רק באהבה אלא בחינוך, ברווחה, בבריאות ובתעסוקה"

14.08.2014, 20:53 | תומר ורון

על רקע הפסקת האש בין ישראל לחמאס והמו"מ במצרים, הגיעו הערב כ-30 אלף בני אדם לכיכר רבין בתל אביב כדי להביע הזדהות עם תושבי הדרום, תחת הסיסמה "לא שותקים באדום". "כלכליסט" העביר את העצרת בשידור חי.

המועצות האזוריות בדרום ארגנו אוטובוסים שהתמלאו במשפחות ובשלטים. ״העם דורש צדק ביטחוני״ צעקו מספר שלטים.

"ההפגנה הזאת באה להגיד שאין הבדל בין תל אביב לבין עוטף עזה", אמרה אורלי וילנאי, מנחת הכנס. "הכיכר הזאת שידעה הרבה כאב, עצב, שמחה ותקווה יודעת היום גם סולידריות".

מפגינים בכיכר רבין, צילום: שאול גולן מפגינים בכיכר רבין | צילום: שאול גולן מפגינים בכיכר רבין, צילום: שאול גולן

ראש עיריית תל אבי רון חולדאי עלה לדבר ואמר כי לא מספיק להביע הזדהות וסולידריות. ״עם ישראל צריך לנפוש בדרום, לקנות, לבקר, ולעשות כל מה שאפשר כדי לתמוך במעשים. אני קורא לממשלת ישראל - עטפו את העוטף, לא רק באהבה אלא בחינוך, ברווחה, בבריאות ובתעסוקה. המבט מופנה לירושלים עכשיו. על הקברניטים שלנו להפגין עכשיו אחריות ומנהיגות. עליהם להפוך את הדרום חזרה לירוק".

אלון דוידי, ראש עיריית שדרות, עלה לבמה אחרי חולדאי ואמר כי תושבי הדרום עייפים מהצהרות ומילים: "האם שקט זו בקשה מוגזמת? זו בקשה נורמלית וברורה. אולי בגלל זה הסולידריות האדירה, כולם מבינים שזו מציאות חולנית". 

מפגינים בתל אביב מפגינים בתל אביב מפגינים בתל אביב

"אנחנו עושים את ההפגנה הזאת בסך הכל בשביל שקט", אמר יונתן שמריז, תושב כפר עזה ואחד ממארגני ההפגנה. "נמאס לחיות בפחד. אני ארצה יום אחד לגדל את הילדים שלי בקיבוץ, אבל במצב היום אי אפשר בכלל לחיות שם".

הלילה הוארכה הפסקת האש בחמישה ימים, אבל בשעה 10:00 הבוקר נשמעה אזעקה בכרם שלום וביישובים נוספים במועצה האזורית אשכול. המשטרה מסרה אמנם תחילה כי רקטה התפוצצה בשטח פתוח באשכול ולא גרמה לנפגעים או לנזק, אבל בצה"ל טענו כי מדובר באזעקת שווא. גם במשטרה חזרו בהם בהמשך.

 

במהלך שעות הערב אמש נורו שמונה רקטות מהרצועה, אך מ-1:00 בלילה - שעה לאחר כניסתה של הפסקת האש לתוקף - היה שקט בדרום. עד הבוקר. בחמאס אישרו אמש כי ינצרו את האש עד הלילה שבין שני לשלישי בחצות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
יפונו הקיבוצים מרצון - וייושבו מחדש על-ידי מגורשי ההתנתקות.
לחברי הקיבוצים בעוטף עזה כיום אין את הכוח הנפשי שצריך כדי להישאר במקום הולדתם. רואים אותם ושומעים אותם בכל אמצעי התקשורת כמובסים לחלוטין. עלינו לעזור להם בהמשך חייהם החקלאים וליישבם מחדש בחבלי ארץ המרוחקים מאזורי עימות - וכך ליישבם בנגב ובגליל בתמורה לאותם הפיצויים שקיבלו בזמנו מגורשי ההתנתקות.כל זאת ייעשה בישובים חדשים שיוקמו במיוחד לצורך כך. את הקיבוצים הנטושים יש לישב במגורשי עזה הנחושים,ובמתישבים חדשים מהקהילה הדתית ציונית שיבואו בהמוניהם וללא דרישות כספיות כפי שנדרשים כעת על-ידי הקיבוצים כיום. מה שיוחלף הם רק שמות הקיבוצים שהקיבוצניקים יקחו איתם למקומם החדש. ובא לציון גואל.
רכס חיים , רעננה  |  16.08.14
2.
מפחדים לגעת ב"עז"
המון סיסמאות חלביות שלא נוגעות בנקודה הפשוטה שכל ילד שרואה מלך ערום מבין: החמאס רוצה בהשמדתנו! עד שלא נכבוש מחדש את הרצועה לא יהיה כאן שקט. משחקי החתול והעכבר ימשיכו - ויגבו נפשות רח"ל. התקשורת יצרה מציאות מעוותת בה המושג "הפסת אש" הוזכר במהלך המבצע, יותר מכל דבר אחר. בכל פעם שעלה איך שהוא הדיבור על כיבוש מוחלט של הרצועה, מיד נורה התקליט הקבוע: "הרי אנחנו לא רוצים לשלוט על מליון פסיק שמונה איש". מדוע אין תקליט הפוך שיגיד: "הרי אנחנו לא מסוגלים לחיות בצל החמאס הרצחני הזה". מול הרפיסות הזו העם היה צריך לצאת ולומר את דברו במילים ברורות: "לחסל את החמאס" "לכבוש מחדש את רצועת עזה" "לא לסכן את חיילינו עבור משחקי המגן האנושי של האויב" ברור לי שזה לא פשוט, ברור לי שיהיו המון שאלות ותהיות איך ומה וכיצד מבצעים כזה מהלך. אבל זה כבר שלב שני. ברגע שיחליטו שהולכים על זה, יישבו טובי מוחותינו וימצאו את הפתרונות. מה שבטוח - הדרך של אוסלו שנוסתה במשך למעלה מ15 שנה - נכשלה! (איזה מנכ"ל היה ממשיך לקבל עצות והתווית דרך ממנהל שהגישה העסקית שלו לא הוכיחה את עצמה מעל 15 שנה?!)
מנחם , צפון  |  15.08.14