אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נוברטיס תרכוש עד 20% מגמידה סל צילום: גיא אסיאג

בלעדי לכלכליסט

נוברטיס תרכוש עד 20% מגמידה סל

ענקית התרופות השוויצרית שהיתה על סף רכישת חברת הביומד לפני חצי שנה אך חזרה בה, תשלם 40 מיליון דולר תמורת עד חמישית מהחברה ותקבל אופציה לרכוש את מלוא האחזקות

17.08.2014, 07:04 | גולן חזני

אלביט הדמיה על סף חתימה על חוזה חדש למכירת גמידה סל לנוברטיס השוויצרית. שני הגופים כבר היו במו"מ בעבר אולם עסקה זו בוטלה במאי האחרון. ל"כלכליסט" נודע כי נוברטיס מנהלת מו"מ מתקדם על עסקה במתווה שונה במעט מהמתווה הקודם. על פי המתווה החדש, תשלם נוברטיס 30–40 מיליון דולר עבור 10%–20% מגמידה סל ובנוסף תקבל אופציה לרכוש את החברה בתנאים שבהם היתה אמורה לרכוש אותה בעסקה הקודמת.

עוצר רכישות

 

בחודש מרץ דיווחה אלביט מדיקל לבורסה כי חברת תאי הגזע גמידה סל נמצאת במגעים למכירתה לפי שווי של מאות מיליוני דולרים. שמה של החברה הרוכשת לא פורסם, אולם מהר מאוד נודע כי מדובר בענקית התרופות השוויצרית נוברטיס. על פי ההסכם שנחתם דאז, נוברטיס היתה אמורה לשלם לבעלי המניות של גמידה סל סכום של 200–300 מיליון דולר באופן מיידי עבור רכישת מלוא מניות החברה. בהתאם לעמידה באבני דרך של גמידה סל, יכול היה הסכום להיות מוכפל ולהגיע עד ל־600 מיליון דולר.

על פי הערכות, נוברטיס עצרה את הרכישה כמו גם רכישות אחרות לאחר שהשלימה באפריל את רכישת חטיבת האונקולוגיה של גלאקסו־סמית'־קליין בעסקת ענק של 16 מיליארד דולר, ועתה החברה חוזרת לבצע עסקאות רכישה קטנות יותר.

גמידה סל גייסה מאז הנפקתה 100 מיליון דולר. החברה פועלת בתחום תאי הגזע ומצויה בשליטת אלביט מדיקל מקבוצת אלביט הדמיה (31%) וכלל ביוטכנולוגיה (22%).

אלביט מדיקל נמצאת בשליטת אלביט הדמיה, שעברה לאחרונה מידי קבוצת מוטי זיסר לשליטת קרן יורק (19.7%) וקרן DK פרטנרס (14%) ואילו כלל ביוטכנולוגיה היא החברה־הבת של כלל תעשיות שנמצאת בשליטת איש העסקים לן בלווטניק.

ג ג'וזף ג'ימז מנכ"ל נוברטיס | צילום: בלומברג ג

גמידה סל הוקמה ב־1998 על בסיס טכנולוגיה שפיתחו טוני פלד וד"ר אבי טרבס. פלד מכהנת כיום כמדענית הראשית של החברה. מנכ"לית החברה היא יעל מרגולין. החברה פיתחה טכנולוגיה ייחודית להגדלת מספר וצפיפות תאי גזע בתוך דגימת דם ספציפית, ופועלת לשיפורן של מנות שמקורן בדם טבורי, כך שניתן יהיה להשתילן לריפוי סרטן הדם גם במבוגרים. כיום מנות דם טבורי מתאימות רק להשתלה במי שמשקלו עד 45 ק"ג, ואילו המבוגרים יותר מטופלים בתרומת מוח עצם. תרומת מוח עצם דורשת התאמה גבוהה בין תורם לנתרם.

שמה עין על הפרס

 

המוצר הראשון של החברה, ה־StemX שנועד לטיפול בסרטן הדם, התחיל את פיתוחו בחברה, ולאחר מכן בשיתוף פעולה עם טבע, במיזם משותף שבו מחזיקות השתיים חלקים שווים, הגיע עד השלב השלישי של הניסויים הקליניים. הניסוי הוכח כיעיל, אבל כשהמוצר הוגש לאישור, חזרה בה רשות התרופות האמריקאית FDA מהכוונה לאישורו ודרשה ניסוי נוסף. גמידה סל העריכה כי ביצוע הניסוי הנוסף יהיה לא כלכלי לאור פוטנציאל השוק של המוצר, ובחרה שלא להיכנס אליו.

המוצר שמעניין את נוברטיס הנו המוצר השני של החברה, ה־NiCord, המיועד גם הוא לטיפול בסרטן הדם, אך נחשב למוצר בעל פוטנציאל משופר לעומת ה־StemX. המוצר נמצא בשלבי ניבוי יעילות ראשני בטיפול בסרטן הדם, ולטבע אין זכויות בו. נוברטיס תמתין שנה לביצוע העסקה בתקווה שהניסויים במוצר יתקדמו, ואז תחליט על בסיסם אם לרכוש את החברה במלואה.

אלביט הדמיה מוחזקת על ידי קרנות יורק ו־DK פרטנרס שלאחרונה זכו בעקבות הסדר חוב בשליטה בחברה שהיתה עד כה בידי מוטי זיסר. המו"מ על העסקה החל עוד לפני ההסדר, אולם שתי הקרנות הן הזוכות בפירותיו. זיסר היה שותף פעיל למו"מ. העסקה אמורה להניב לאלביט הדמיה עשרות מיליוני דולרים אם וכאשר תיחתם. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות