אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפל תסיר משחק בשם "כיפת ברזל" מהאפסטור

אפל תסיר משחק בשם "כיפת ברזל" מהאפסטור

יצרנית האייפון והאייפד ביקשה ממפתח ישראלי לשנות את שמו של משחק אייפון שפיתח, שנקרא "כיפת ברזל", בטענה שהשם מפר את כללי חנות האפליקציות שלה

20.08.2014, 07:59 | עומר כביר

באפסטור של אפל לא מרוצים מכיפת ברזל: יצרנית האייפון והאייפד ביקשה ממפתח ישראלי לשנות את שמו של משחק אייפון שפיתח, שנקרא "כיפת ברזל", בטענה שהשם מפר את כללי חנות האפליקציות שלה. אם לא ייענה המפתח לבקשה, אפל צפויה למחוק את המשחק מהחנות. אפל אינה הראשונה שמבצעת מהלך שכזה: תוך כדי מבצע "צוק איתן" הסירה גוגל מחנות האפליקציות שלה משחקים בהם ניתן לתקוף את עזה.

קראו עוד בכלכליסט

חגי אלבו, איש הייטק במקצועו, נוהג בזמנו הפנוי לפתח אפליקציות מובייל ל־iOS ולאנדרואיד. אחת הפופולריות שבאפליקציות שלו היא המשחק "כיפת ברזל", שבמסגרתו נכנס השחקן לנעליה של מפעילת מערכת ההגנה המפורסמת ומנסה ליירט רקטות ששוגרו על ישראל. אלבו פיתח את האפליקציה לפני כשלוש שנים בעקבות אחד המבצעים ברצועת עזה, ומאז הורידו אותה כ־220 אלף משתמשים ששיחקו בה כ־2 מיליון פעמים. בזמנים של פעילות צבאית ברצועה, הפופולריות שלה נוסקת.

סוללת כיפת ברזל במהלך צוק איתן, צילום: יוסי אלוני סוללת כיפת ברזל במהלך צוק איתן | צילום: יוסי אלוני סוללת כיפת ברזל במהלך צוק איתן, צילום: יוסי אלוני

"אין באפליקציה אזכור של חמאס או אפילו של רצועת עזה", אמר אלבו ל"כלכליסט". "צריך פשוט להגן על ישראל מרקטות”. ואולם, ביום שישי שעבר התקשרה לאלבו נציגה של אפל העולמית. "היא אמרה שיש בעיה עם זה שמדובר בסיפור של קונפליקט וטילים בין מדינה למדינה", סיפר. "היא ביקשה לשנות את השם ולהוריד כל אזכור למדינה או לארגון”.

חוקי אפסטור אוסרים על משחקים להזכיר במפורש גזע, תרבות, ממשלה, תאגיד או ישות אמיתיים, ולאלבו אין התנגדות להסיר את האזכורים במשחק עצמו לישראל. ואולם שם המשחק, "כיפת ברזל", הוא לדבריו פשוט שמה של מערכת הגנה שהפכה זה מכבר למותג בינלאומי, ואינו מייצג את ישראל או את ממשלתה.

"זה אבסורד, זה כמו שיאסרו לקרוא למשחק מטוסים "F15" או למשחק צוללות "טורפדו". ניסיתי לדבר איתה על עניין השם. היא אמרה שהיא מבינה, אבל זו ההחלטה של אפל”.

מיד לאחר שיחת הטלפון קיבל אלבו גם מכתב מאפל. “יהיה זה ראוי לשנות את שם האפליקציה כך שיתאים להנחיות שלנו", נכתב בו. “כדי לוודא שלא תהיה בעיה בזמינות האפליקציה באפסטור, אנא הגש עדכון בתוך שבועיים. אם לא נקבל עדכון בתוך שבועיים, ייתכן שהאפליקציה תוסר".

לדברי אלבו, אין לו כוונה להתעמת בנושא עם אפל: אני יכול לנסות לשכנע אותם במיילים, אבל מכיוון שזה לא הביזנס שלי ואין לי הכנסה מהאפליקציה אין לי את הזמן להתעסק בזה. ומתוך היכרות של ההתנהלות מול אפל מדובר גם ככה במקרה אבוד ואין על מה לדבר איתם. אני אשנה את האפליקציה או אחכה שהם פשוט יורידו אותה, עדיין לא החלטתי. זה מאוד מרגיז כי אין בזה שום היגיון. יש כל כך הרבה אפליקציות בחנות עם שמות מהסוג הזה, וזו נקודה שמאוד מרגיזה אותי”.

תגובת אפל טרם התקבלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות