אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש הוציא צו הקפאת הליכים זמני לחברת הנדל"ן צ. לנדאו צילום: אלירן אביטל

פרסום ראשון

ביהמ"ש הוציא צו הקפאת הליכים זמני לחברת הנדל"ן צ. לנדאו

לחברה חובות של למעלה מ-339 מיליון שקל. השופט איתן אורנשטיין הורה על מינויים של עוה"ד שלום גולדבלט וחגי אולמן כנאמנים עד לדיון בבקשת החברה שיתקיים בעוד כשבוע

20.08.2014, 12:52 | זוהר שחר לוי ודותן לוי

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין, הוציא לפני שעה קלה (ד') צו הקפאת הליכים זמני לחברת צ. לנדאו והורה על מינויים של עוה"ד שלום גולדבלט וחגי אולמן כנאמנים עד לדיון בבקשת החברה שיתקיים בעוד כשבוע.

"לאחר שענייתי בבקשה", נכתב בהחלטה, "ולאור נימוקיה ובין אלה החשש לרכוש החברה, הצורך הדחוף בשמירת נכסיה, הבטחת זכויותיה, המשך ניהולה כ'עסק חי' ועל מנת לאפשר גיבוש הסדר הבראה ניתן בזאת צו הקפאת הליכים זמני".

צ.לנדאו הגישה הבוקר בקשה להקפאת הליכים לתקופה של 90 יום. בבקשה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוא התבקש להורות שבתקופת הקפאת ההליכים לא יהיה ניתן להמשיך או לפתוח בכל הליך משפטי נגד החברה לרבות הליכי הוצאה לפועל.  

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף, ביקשה החברה למנות את עו"ד חגי אולמן ועו"ד שלום גולדבלט כנאמנים לחברה ולהקנות להם את סמכויות הניהול בחברה בתקופת ההקפאה. כן התבקש ביהמ"ש לאשר לחברה להמשיך ולהפעיל את עסקיה באמצעות הנאמנים במשך התקופה המבוקשת.

לחברה יש נושים מובטחים חברים – בנק הפועלים, בנק ירושלים, בנק אוצר החייל, כלל חברה לביטוח, הראל חברה לביטוח, גמלא הראל ומנורה. לטובת בנק הפועלים רשום שעבוד שוטף על כלל נכסי החברה וכן שעבודים ספציפיים ביחס לפרויקטים שבביצוע. סך הכל החוב לנושים המובטחים עומד על כ-256 מיליון שקל, החובות לנושים בדין קדימה (בהם חובות לעובדים) מוערכים בלמעלה מ-3 מיליון שקל, חובות לנושים בלתי מובטחים (ספקים, נותני שירות וקבלני משנה כ-72 מיליון שקל, חובות לבעלי עניין (בעלי מניות בחברה) כ-8.5 מיליון שקל. בסך הכל מדובר בחובות של למעלה מ-339 מיליון שקל.  

החברה: מתן צו הקפאת הליכים ישרת את אינטרס

בבקשה נאמר כי "מזה עשרות שנים החברה מקימה ויוזמת פרויקטים רבים מאוד למגורים, בישראל. לא יכולה להיות מחלוקת כי אי מתן צו הקפאת הליכים כמובקש, יהווה סוף פסוק לחברה ובתוך כך יגרם נזק כבד מאוד לחברה, לעובדיה, לרוכשי הדירות ולכלל נושיה על סוגיהם השונים. לעומת, זאת, מתן צו הקפאת הליכים ישרת את אינטרס הכלל ואין בו כדי לגרום נזק כלל".

עוד נאמר בבקשה, כי במשך שנים מאז היווסדה של החברה בשנת 1979 היא נחשבה לחברה רווחית ואף הצליח לצלוח הפסד בהיקף של 13 מיליון שקל שנגרם לה בעקבות קריסתה של חברת חפציבה. בהמשך החלה החברה לפעול במקביל לפעילות הביצוע גם כחברה יזמית, על מנת לשפר את הרווחיות ואף ערכה לצורך כך תוכנית התיעלות אשר התבססה במקביל להגדלת נתח היזמות על הקטנת חלק הביצוע. יחד עם זאת בחברה ציינו כי פרויקטים קיימים שבהם הועסקה צ. לנדאו כחברה מבצעת גרמו לה להפסדים מתמשכים ומתגברים ופעילות היזום לא הספיקה כדי לכסות זאת.

בשל התדרדרות מצבה הכספי התנהלות החברה נתקלה בקשיים והבנקים צמצמו את יכול החברה לפעול והיא התקשתה למצוא מקורות מימון חלופיים להמשך פעילותה. בנוסף, תקבלוים ממגרש שביקשה למכור התעכבו מסיבות בלתי צפויות, ובמקרה אחר נזקים שנגרמו לחברה בהיקפים כספיים מהותיים לא הוכרו על ידי חברות הביטוח.

השופט איתן אורנשטיין, צילום: מוטי קמחי, ynet השופט איתן אורנשטיין | צילום: מוטי קמחי, ynet השופט איתן אורנשטיין, צילום: מוטי קמחי, ynet

במקביל דיווחה החברה כי לאחרונה חולטה ערבות כספית באחד הפרויקטים לטענתם שלא כדין וגרמה לה נזק נוסף. הבקשה מאשרת את הפרסום מאתמול ב"כלכליסט" ולפיו פרויקט אקווה בחדרה היה מהפרויקטים המרכזיים שגרמו לחברה לקשיים כלכליים. "בתקופה האחרונה החברה הפסידה סכומי עתק בפרויקט אקווה בחדרה בו החברה משמשת כחברה מבצעת. לחברה טענות כבדות משקל כנגד יזם הפרויקט, טענות שטרם נבחנו עד כה", לשון הבקשה.

מחברת עמרם אברהם, יזמית פרויקט אקווה, נמסר בתגובה: "בקשת הקפאת ההליכים של צ.לנדאו הוגשה לאחר ששני הבניינים שהיא בנתה עבורנו בשכונה הושלמו ואוכלסו ולכן הדיירים שלנו מוגנים ולא צפויים להיפגע. אנו נדאג כי כל ההתחייבויות מול הדיירים ימולאו במלואן. כחברה יזמית גילינו במהלך הביצוע שיש קשיים שונים בהתנהלות מול צ. לנדאו לרבות קשיים תזרימיים שפגעו בהתנהלותה. מיד עם גילוי הקשיים בהתנהלותה של צ. לנדאו לפני למעלה משנה בחרנו בחברות אחרות לביצוע יתר הבניינים בשכונה, וזאת כדי להמשיך ולספק לדיירי השכונה דירות איכותיות, ולשמחתנו ההתנהלות מול החברות האחרות טובה ותקינה". 

עוד נכתב בבקשה, כי בשל אופי הפעילות של חברות ביצוע בישראל אשר חייבות "להתגלגל" מפרויקט לפרויקט על מנת להתנהל בצורה תקינה, דווקא צמצום הפרויקטים אשר ננקט במסגרת הליך ההתיעלות מנע זאת.

דודי לנדאו: "החלו מעשי ביזה וונדליזם"

לבקשה להקפאת הליכים צורף תצהירו של דודי לנדאו, מבעלי החברה: "בקשה דחופה זו נועדה למנוע כאוס מוחלט בחברה, בפרויקטים הרבים שבה היא מעורבת הן כיזמית והן כקבלן מבצע ועל מנת למנוע מעשי ביזה, חילוט ערבויות סיטוני שאינו תואם את המציאות בפרויקטים השונים, גרימת נזקים בפרויקטים השונים ונזקים כבדים ביותר לנושי החברה. מתן צו הקפאת הליכים והפעלת החברה תחת נאמנים לתקופה קצובה, עדיף עשרות מונים על פני התנהלות החברה תחת כאוס בלתי נשלט, במצב בו כל דאלים גבר".

לפי לנדאו, כבר ביממה שקדמה להגשת הבקשה "החלו מעשי ביזה וונדליזם בשל השמועות והידיעות על מצבה של החברה". אירועים אלו, כך לדבריו, גורמים "לנזק אדיר" בפרויקטים השונים בהם החברה יוזמת או בונה. "החברה", נכתב, "ביצעה ומבצעת בניית אלפי יחידות דיור. הפסקת פעילות מוחלטת תגרום לנזק כבר ביותר לאלפי רוכשי הדירות אשר החברה נותנת להם מענה כיום כמו גם לכלל נושי החברה".

 

מונעת מספקים להגיע לאתרי הבנייה

צ.לנדאו מנסה לעצור את הספקים מולם היא עובדת מלהגיע לאתרי הבנייה ולקחת סחורה שסיפקו לביצוע הפרויקטים אך לא קיבלו עליה תמורה. ל"כלכליסט" נודע כי החברה שכרה חברת שמירה אשר הופקדה על מספר אתרים ובהם אתר הבנייה של החברה בראש העין אשר נמצא בשלבים התחלתיים.

פרויקט של החברה בנתניה, צילום: נמרוד גליקמן פרויקט של החברה בנתניה | צילום: נמרוד גליקמן פרויקט של החברה בנתניה, צילום: נמרוד גליקמן

מרבית הפרויקטים של החברה נמצאים בשלבי סיום מתקדמים, אך האתרים של החברה בראש העין ובנתניה בהם היא בונה עבור שיכון ובינוי ושפיר בהתאמה נחשבים לשני האתרים המשמעותיים של החברה בשלב זה.

אתמול נודע כי חברת צ.לנדאו אשר נקלעה לקשיים כלכליים בשנים האחרונות תגיש בקשה להקפאת הליכים עקב חובות גדולים שצברה. החברה, המשמשת בין השאר כקבלן ביצוע עבור חברת שיכון ובינוי במספר רב של פרויקטים ברחבי הארץ, הודיעה כי מטרת המהלך היא לארגן את עצמה מחדש, לסיים פרויקטים שבביצוע וביזמות, למסור דירות לדיירים בפרויקטים אלו ולתת כלים לנאמן שימונה להחזיר את חובות החברה ולמזער נזקים ללקוחות, ספקי וקבלני המשנה של החברה.

מחברת צ.לנדאו טרם התקבלה תגובה לגבי חברת השמירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות