אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועד עובדי אקסלנס מאיים בסכסוך עבודה צילום: ענר גרין

בלעדי לכלכליסט

ועד עובדי אקסלנס מאיים בסכסוך עבודה

לטענת הוועד, אקסלנס מסרבת להכיר בהתאגדות בחברה הבת קסם המנהלת את תעודות הסל: "חלק מהמנהלים באקסלנס פנו לעובדים והורו להם לבטל חברותם בהסתדרות בניגוד לדין"

20.08.2014, 12:05 | רחלי בינדמן

ברקע פרסום הדוחות הכספיים של בית ההשקעות אקסלנס מתברר כי בין ועד העובדים הטרי להנהלה מתלהטות הרוחות. לידי "כלכליסט" הגיע מסמך ששיגרו באי כוחו של הוועד, משרד נעמי לנדאו ושות', הכולל התראה טרם הכרזה על סכסוך עבודה.

"לדאבונה של נציגות העובדים על אף שחלפו יותר משלושה חודשים ממועד בו הודיעה ההסתדרות על הקמת ועד, טרם הפנימה ההנהלה כי בין הצדדים מתקיימים יחסי עבודה קיבוצים". המכתב מוען למעין כהן, משנה למנכ"ל אקסלנס האחראית על משאבי האנוש. אקסלנס הוא בית ההשקעות הראשון בו הוקם ועד.

במכתב מתאר הוועד כיצד באמצע אוגוסט, "הגיעו יחסי העבודה לשפל חסר תקדים כאשר במהלך המשא ומתן הבהירה ההנהלה שאינה מתכוונת לנהל משא ומתן קיבוצי לגבי חלק מהחברות המרכיבות את אקסלנס". מדובר בחברת תעודות הסל קסם, שם לכאורה נטען כי לא היה רוב של העובדים הנדרש לצורך הקמת ועד.

באקסלנס מבקשים לבצע הבחנה בין החברות השונות שתחת בית ההשקעות ולדרוש רוב של עובדים בכל אחת מהן לצורך הכרה בוועד. מכיוון שבחברת קסם רוב העובדים לא רצו בוועד, בהנהלת אקסלנס בראשות עוזי דנינו טוענים כי לא צריך לנהל מערכת יחסים קיבוצית בין עובדי קסם להנהלה.

הוועד טוען בנוסף כי חלק מחברי ההנהלה ניסו להניא עובדים מלהתאגד. "לאמירה קשה זו, קדמה התנהלות המנוגדת לדין מטעם חלק מהמנהלים באקסלנס, שפנו לעובדים והורו להם לבטל את חברותם בהסתדרות, כשלחלקם אף הובטחו הטבות כלכליות או מעין כלכליות, ככל שיחליטו לעשות זאת".

הועד אף תוקף את ההנהלה בטענה כי נאותה לקיים ישיבות משא ומתן עם הועד רק אחת לשבועיים וכי הסכימה להקדיש לדיונים רק שעה וחצי בכל פעם. "בקרב עובדי החברה קיים חשש ממשי לאובדן מטה לחמם ומקור פרנסתם, לאור הליך המכירה בו מצויה הפניקס (חברת האם של אקסלנס – ר"ב)".

עוד חושף הוועד כי בתחילת השבוע "במהלך ישיבת משא ומתן הודיעה ההנהלה כי היא החליטה לפצל את אקסלנס ליחידות מיקוח נפרדות לצורך המשא ומתן הקיבוצי, תוך שהיא מדגישה באופן ברור ומפורש כי היא לא תנהל משא ומתן עם נציגות העובדים בחברות שבהן לטענתה אין לנציגות העובדים יציגות (בקסם כאמור – ר"ב).

הועד מאיים כי "ככל שההנהלה לא תחזור בה מעמדתה, תכריז נציגות העובדים על סכסוך עבודה באקסלנס".

משמעות סכסוך עבודה בבית השקעות שמנהל כספי חוסכים (בקופות גמל) ומשקיעים (בקרנות נאמנות, תעודות סל ותיקים מנוהלים) היא מרחיקת לכת ועלולה לפגוע בציבור הלקוחות.

  

אבנר חדד מנכ"ל קסם תעודות סל של אקסלנס, צילום: תומי הרפז אבנר חדד מנכ"ל קסם תעודות סל של אקסלנס | צילום: תומי הרפז אבנר חדד מנכ"ל קסם תעודות סל של אקסלנס, צילום: תומי הרפז

מאקסלנס נמסר בתגובה: "אקסלנס מקפידה לספק שירות מלא ואיכותי ללקוחותיה וכך תמשיך לעשות. שירות זה מתאפשר בזכות מסירותם של עובדי אקסלנס לאורך 22 שנות קיומה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות