אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ששינסקי בתגובה לסילבן שלום: "צר לי כי מנכ"לית משרדך לא הגיעה לדיונים" צילום: רונן טופלברג

ששינסקי בתגובה לסילבן שלום: "צר לי כי מנכ"לית משרדך לא הגיעה לדיונים"

איתן ששינסקי ענה למכתב של שר התשתיות כי תמוה בעיניו מדוע הוא בוחר להעלות את חששותיו לגבי מסקנות הוועדה בתקשורת ולא במהלך הצגתן בפניו. שלום: ששינסקי מתחמק מלהתייחס לפיטורי עובדים

20.08.2014, 12:28 | תומר גנון וליאור גוטמן

"הוועדה נתנה תשומת לב מיוחדת להשפעת מודל המיסוי על קיום התעשייה והמשך ההשקעות, והחששות הקיימים באשר להמשך קיום תעשיית הפוספטים בנגב אינן קשורות בעבודת הוועדה". כך כתב אתמול פרופסור איתן ששינסקי, העומד בראש הוועדה לבחינת חלקו של הציבור במשאבי הטבע, לשר התשתיות, האנרגיה והמים והשר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום. זאת במסגרת מכתב תגובה לשר, שבו ביקש שלום לדעת האם בחנו את ההשלכות התעסוקתיות והחברתיות של מהלכי הוועדה על שוק העבודה בנגב, שבו פועלת כיל הצפויה להיות מושפעת ממסקנות הוועדה.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת ששינסקי ממליצה להטיל על כיל מס רווחי יתר בשיעור 42% ותמלוג אחיד של 5% בגין משאבי הטבע שהיא כורה בים המלח ובנגב, וזאת החל מ-2017. על פי תחשיבי הוועדה, בשנה שבה רווחי כיל יהיו גבוהים תקבל המדינה תוספת של עד חצי מיליארד שקל. במהלך שימוע שנערך לכיל בוועדה לפני כשבועיים, טען מנכ"ל החברה, סטפן בורגס, כי החברה תקפיא תוכניות פיתוח בישראל בהיקף של 2.5-3.8 מיליארד שקל בחמש השנים הקרובות. כן טען שיבוצעו פיטורים, צמצום משרות ופגיעה עקיפה בתעסוקה בעיקר בנגב בהיקף של 3,400 עובדים.

איתן ששינסקי לסילבן שלום.  "צר לי כי מנכ"לית המשרד בראשו אתה עומד בחרה שלא להגיע לדיונים", צילום: אלכס קולומויסקי איתן ששינסקי לסילבן שלום. "צר לי כי מנכ"לית המשרד בראשו אתה עומד בחרה שלא להגיע לדיונים" | צילום: אלכס קולומויסקי איתן ששינסקי לסילבן שלום.  "צר לי כי מנכ"לית המשרד בראשו אתה עומד בחרה שלא להגיע לדיונים", צילום: אלכס קולומויסקי

"כפי שהוצג בפניך", כותב ששינסקי לשלום, "המס עליו ממליצה הוועדה הינו מס רווחי יתר אשר ייגבה רק לאחר שתובטח תשואה הולמת על השקעות שביצעו היזמים בענף. משכך, ככל שהמשאב לא יניב רווחי יתר הרי שהמס לא יחול. מטרת החלת מס מסוג זה הינה להבטיח כי הוא לא יפגע בהשקעות עתידיות בענף, ובוודאי שלא יביא להפסקת הפעילות בענף ולפיטורי אלפי עובדים. תמוה בעיני מדוע בחרת להעלות בפני את החששות העולים ממכתבך ולא במהלך הצגת מסקנות הוועדה בפניך, אשר נערך לבקשתך, והעדפת לקיים את הדיון המקצועי באמצעות שליחת מכתבים דרך אמצעי התקשורת".

ששינסקי מתח ביקורת נוספת על השר שלום ומשרדו. "צר לי כי מנכ"לית המשרד בראשו אתה עומד (הכוונה לאורנה הוזמן-בכור, מנכ"לית משרד התשתיות, האנרגיה והמים, ת.ג ול.ג) אשר מונתה על ידי שר האוצר להיות חברה בוועדה, בחרה שלא להגיע לדיונים ולא לקחת חלק פעיל בעבודה המקצועית הרבה והמורכבת בה עסקה הוועדה בשנה האחרונה. מבין למעלה מעשרים דיונים שערכה הוועדה, נכחה נציגת משרדך הבכירה בדיון אחד בלבד - זאת בשונה מ-12 נציגי הוועדה האחרים אשר הגיעו לרובם המכריע של הדיונים".

מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל תקפו בחריפות את פרופ' איתן ששינסקי ומסרו בתגובה כי "חבל שפרופ' ששינסקי בוחר פעם נוספת לא להתייחס לאפשרות פיטורי אלפי עובדים המתגוררים בנגב. חבל ששאלות ענייניות על פיטורים אפשריים של עובדים נענות על ידי ששינסקי בצורה משתלחת ולא באופן ענייני. כשאין תשובות ענייניות עוברים לתשובה משתלחת. בעניין הטענה על ההדלפה לתקשורת: הפוסל במומו פוסל.

"המשרד לפיתוח הנגב והגליל ימשיך לפעול ככל יכולתו כדי להבטיח את תעסוקתם של תושבי הנגב. מוטב שששינסקי ייתן דעתו לסוגיה חשובה זאת ולא יבחר להתעלם ממנה באמצעות מכבסת מילים"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות