אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קריסת צ. לנדאו - שאלות ותשובות צילום: נמרוד גליקמן

קריסת צ. לנדאו - שאלות ותשובות

פרויקטים ימכרו ולרוכשים עומדות ערבויות חוק המכר

20.08.2014, 15:43 | דותן לוי

רכשתי דירה בפרויקט יזמי של צ. לנדאו או כזה שמבוצע על ידי צ.לנדאו, מה זה אומר לגבי עיכובים במסירת הדירה, הבטחת כספי, דרישה לתוספת כספית או מתן אחריות לדירה לאחר מסירתה?

תלוי באיזה שלב נמצא הפרויקט. היזם יכול לבחור להמשיך את הפרויקט עם החברה במקרה של הקפאת הליכים ואז לא צפוי עיכוב. אם היזם יחליט להחליף את החברה המבצעת יתכנו עיכובים אם כי גם כאן לא מדובר בעיכוב ודאי.

בכל מקרה לרוכשים יש ערבויות בנקאיות וכספם מובטח. לא סביר שרוכש יתבקש להוסיף כסף מעבר לסיכום המקורי עמו.

לגבי אחריות הקבלן המבצע, הנאמנים או הכונסים ישכרו את שירותיה של חברת בדק לבדיקת תקלות ובעיות בדירות שנמסרו ושימסרו. במקרה שיתגלו תקלות יעשה שימוש בערבויות המצויות בידי החברה היזמית.

מה התרחישים האפשריים משלב הגשת הבקשה להקפאת הליכים?

 

לדברי עו"ד חנית נוב, שותפה בכירה במשרד נוב, קסנר ושות', בשלב זה יש שני תרחישים אפשריים, במידה ובקשת החברה להקפאת הליכים תענה היא תידרש, באמצעות הנאמנים, להציג תוכנית הבראה רצינית שתאפשר את החזרת החוב לנושים. הנאמנים יבחנו את הפרויקטים של החברה ויראו אלה מהם רווחיים ואלה מהם מהווים נטל. פרויקט שמהווה נטל יבחן ובמידה וניתן לגייס עבורו סכומי כסף נוספים יעשו כן או שיבקשו מבית משפט להפסיק אותו. 

בעלי צ. לנדאו: צחי לנדאו, צבי לנדאו דודי לנדאו, צילום: אלירן אביטל בעלי צ. לנדאו: צחי לנדאו, צבי לנדאו דודי לנדאו | צילום: אלירן אביטל בעלי צ. לנדאו: צחי לנדאו, צבי לנדאו דודי לנדאו, צילום: אלירן אביטל

לגבי כל פרויקט יש לחברה ערבויות ביצוע ונטישת הפרויקט עשויה להוביל לחילוט הערבויות ובהתאם להגדלת החובות, לכן יש לבחון את המשמעות הכספית בטרם ההחלטה על הפסקתו. כאשר מדובר בפרויקט בשלב ההתחלתי הערבויות שלו גדולות ובהמשך, בשלב אחריות הקבלן המבצע (לאחר סיום הביצוע), הן קטנות יותר.

אם הבקשה להקפאת הליכים לא תענה בחיוב החברה תלך לפירוק ואז הבנקים ימנו כונסי נכסים לכל פרויקט ופרויקט. פרויקטים שלא יהיו רווחיים סביר להניח שימכרו. פירוק יקשה על מכירת הסיווג הקבלני הגבוה והאטרקטיבי של החברה וזאת כיוון שהסיווג תלוי בהיותה של החברה חברה פעילה.

לגבי הפרויקטים שמבוצעים על ידי החברה כיזמית, אם תהיה הקפאת הליכים לא תהיה עילה לחלט ערבויות של רוכשים וכספם מובטח להם. במקרה שהבקשה להקפאת הליכים לא תענה בחיוב, עומדות לרוכשים ערבויות חוק המכר והבנקים המעורבים יכולים להחליט למנות כונסים נפרדים למימוש השעבודים.

האם יש סיכוי שהחברה תמשיך לעבוד במתכונתה הנוכחית?

 

הליך של הקפאת הליכים הוא הליך מורכב מאד וניסיון העבר מלמד כי נדיר שהחברה, במתכונתה הנוכחית, תשרוד אותו ותמשיך לפעול. עם זאת, הבראה תאפשר הסדר נושים שהעוגן שלו יהיה מכירה של פרויקטים, בין אם בחלקים ובין אם כמכלול.

מה צפוי לספקים שעבדו עם החברה?

 

הספקים הם נושים בלתי מובטחים ונחשבים לאחרונים ב"שרשרת המזון". עם זאת, אם תהיה תוכנית הבראה בת־ביצוע אפשר יהיה לשלם לפחות חלק מהכסף לנושים הבלתי מבוטחים. לספקים יש אינטרס להמשיך ולעבוד מול המנהלים המיוחדים כיוון שבמקרה זה התמורה עבור עבודות שיבוצעו בעתיד מובטחת. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות