אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"לית מועצת החלב: לשקול חרם נגד החרם האירופי צילום: אביגיל עוזי

מנכ"לית מועצת החלב: לשקול חרם נגד החרם האירופי

בעקבות החלטת האיחוד האירופי להחרים מוצרי חלב שמיוצרים מעבר לקו הירוק, קוראת מיכל קראוס לעצור יבוא של מוצרי חלב מאירופה

21.08.2014, 08:29 | נורית קדוש

"פקידי הממשל במדינת ישראל מעודדים באופן חסר תקדים יבוא של מוצרים לישראל, בזמן שעל היצואנים הישראלים מוטלות חרמות והגבלות. עלינו להתבונן התבוננות עמוקה על עסקי הסחר עם האיחוד האירופי, ולשקול לעצור יבוא של מוצרי חלב ממדינות האיחוד האירופי", כך הגיבה מנכ"לית מועצת החלב מיכל קראוס, להחלטת האיחוד האירופי להחרים מוצרים, שמיוצרים בהתנחלויות.

בשבוע שעבר הודיע משרד החקלאות למחלבות כי החל מ־1 בספטמבר מדינת ישראל תוכל לייצא לאיחוד האירופי מוצרים מן החי, ובלבד שהמפעל או משק המקור שבו יוצר חומר הגלם לא נמצא מעבר לקו הירוק.

אירופה לא קונה. חלב מתוצרת מחלבות רמת הגולן, צילום: סטודיו דן אלכסנדר אירופה לא קונה. חלב מתוצרת מחלבות רמת הגולן | צילום: סטודיו דן אלכסנדר אירופה לא קונה. חלב מתוצרת מחלבות רמת הגולן, צילום: סטודיו דן אלכסנדר

קראוס נשאה דברים בכנס יצרנים שהתקיים שלשום בקיבוץ ניר יצחק, בהשתתפות מזכ"ל התאחדות מגדלי הבקר, אביתר דותן ועשרות רפתנים מהאזור. קראוס הדגישה בדבריה כי החלטת האיחוד האירופי היא "החלטה מקוממת שמהווה הרעה

משמעותית של תנאי המסחר. לא ירחק היום והאיסור על יצוא יהיה גורף, ולא יחול רק על השטחים. לא ייתכן כי דווקא בתקופה זו פקידי האוצר ימשיכו לעודד את פתיחת היבוא ולחזור עליו כמו מנטרה. עלינו לשאוף לאיזון".

לדברי קראוס, מעבר לקו הירוק מיוצר חלב בהיקף של כ־120 מיליון ליטר בשנה, 8.6% מסך ייצור החלב בישראל. ״מדובר בכמות לא מבוטלת של חלב שתגרום על פי הערכת מועצת החלב לנזק של עשרות מיליוני שקלים בשנה״, הוסיפה.

עם כניסתה של החלטת האיחוד האירופי לתוקף, יונחו המפקחים במחלבות שמהן מתבצע ייצוא לפקח כי מקור מוצרי החלב המיועדים לשיווק למדינות האיחוד האירופי, לא יהיה ממשקים הנמצאים מעבר לקו הירוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות