אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועידת ג'קסון הול נפתחת: החגיגה המוניטרית הגדולה בעולם צילום: ויקיפדיה

ועידת ג'קסון הול נפתחת: החגיגה המוניטרית הגדולה בעולם

הערב תיפתח בוויומינג שבארה"ב הוועידה השנתית החשובה בעולם בכל הקשור למדיניות מוניטרית - בציפייה לנאומה של ג'נט ילן, לראשונה בתפקידה כיו"ר הפד. על הערכות השוק לקראת ההתכנסות (ועל הקשר בין הפד לדיג נהרות)

21.08.2014, 15:27 | מיקי גרינפלד

היום נפתחת בארה"ב ועידת ג'קסון הול (Jackson Hole), הקרויה על שם מקום ההתכנסות שבמדינת וויומינג. הנושא המרכזי של הוועידה השנה הנו ההתפתחויות בשוק התעסוקה. הכותרת הרשמית היא - Re-Evaluating Labor Market Dynamics. 

קראו עוד בכלכליסט

הוועידה השנתית שתימשך שלושה ימים, מאורגנת על ידי השלוחה של הפדרל ריזרב בקנזס סיטי, והיא מושכת אליה נגידי בנקים, משקיעים בכירים, כלכלנים ואנשי אקדמיה מכל העולם.

כינוס ג'קסון הול נחשב לחשוב ביותר בעולם בכל הקשור למדיניות מוניטרית. ישיבות הוועידה סגורות לתקשורת אך המשתתפים מנהלים פגישות עם עיתונאים לכל אורך ימי הוועידה.

ג'נט ילן תישא מחר דברים בוועידה, לראשונה בתפקידה כיו"ר הפדרל ריזרב. יו"ר הפד הקודם בן ברננקי נעדר בשנה שעברה מהוועידה, וכך גם ילן, שכיהנה אז כסגניתו בתפקיד. ההסבר הרשמי שסיפק הבנק המרכזי להיעדרות היה התנגשות לוחות זמנים, אך בשעתו פורסמו הערכות לפיהן ההחלטה נבעה גם מהרצון למנוע מצב שבו תשומת הלב תתמקד בו, בתוקף השתתפותו בפעם האחרונה כיו"ר הבנק.

ג ג'נט ילן. תפתיע? | צילום: בלומברג ג

ללא קשר לשאלת ההסבר להיעדרות, סביר כי אם ברננקי אכן היה נוכח בוועידה של שנה שעברה מרבית הסיקור היתה מתמקדת בסמליות נאומו של כנאום פרידה, ממנו ומתוכנית ההרחבה הכמותית השלישית שהנהיג – תוכנית שאת עיקרי הסבב השני שלה (Qe2) פרסם לראשונה בנאומו בג'קסון הול בשנת ב-27 באוגוסט 2010.

היעדרותו של ברננקי בשנה שעברה היתה מעין שבירת מסורת לפיה יו"ר הפד מקפיד לשאת דברים בוועידה, שהתכנסותה השנתית החלה ב-1978 (ההיעדרות היחידה עד אז היתה בסוף שנות ה-80.

אחת האנקדוטות הידועות על הוועידה נוגעת להעברתה למקום מושבה בג'קסון הול בשנת 1982, בשל היות האזור מרכז מעולה לדייג נהרות בשיטת fly-fishing, בניסיון לעודד את הגעתו של יו"ר הפד דאז פול וולקר (Paul Vaulker, היו"ר בשנים 1979-89), חובב ידוע של פעילות הדיג הספציפית.

פול וולקר. חובב דייג פול וולקר. חובב דייג פול וולקר. חובב דייג

הכיסוי המוקדם של הוועידה הנוכחית בתקשורת האמריקנית מעריך כי עיקר המפגשים שיערכו בין המשתתפים המרכזיים בוועידה יעסקו בהשבת הנורמאליות לדיונים המוניטריים. זאת לאחר שנים של נקיטת צעדים בלתי קונבנציונאליים מצד הבנקים המרכזיים בעולם, בניסיון להתמודד עם ההשלכות הקשות של המשבר הפיננסי מ-2008 וגרורותיו המאוחרות.

כחלק ממהלך זה של צמצום הצעדים החריגים, החל הפדרל ריזרב לפני כמה חודשים בצמצום עקבי של היקף הרכישות שהפעיל במסגרת מדיניות ההרחבה הכמותית השלישית שלו - ה-Qe3' שהוכרזה בספטמבר 2012. בכוונת הפדרל ריזרב להמשיך להפחית את רכישות האג"ח ב-10 מיליארד דולר מדי חודש, כאשר בישיבת הריבית שתתקיים באוקטובר הקרוב ההפחתה תהיה בהיקף של 15 מיליארד דולר ובכך תסתיים התוכנית (או שאז תתבצע הפחתה של 10 מיליארד דולר בלבד, ובחודש נובמבר יופחתו 5 מיליארד הדולר האחרונים). 

שאלת מיליון הדולר שתרחף על הוועידה נוגעת למועד העלאת הריבית, ולמצב האמיתי של שוק התעסוקה, בארה"ב בעיקר, אך גם באירופה ובמדינות אחרות.

הציפיות הן כי ילן תחזור בנאומה על עמדתה לפיה שוק התעסוקה האמריקאי עדיין לא הגיע להתאוששות מלאה, למרות השיפור העקבי שנרשם בנתוני המאקרו הרלבנטיים. ספק אם משהו בדבריה ישנה את ההערכה הקיימת בשוק, לפיה העלאת הריבית בארה"ב צפויה רק במחצית השנייה של 2015.

ז'אן האתזיוס (Jan Hatzius), הכלכלן הראשי של גולדמן זאקס, אמר השבוע למרקטווטש כי להערכתו "נאום ילן יעסוק בעקרונות המנחים שלה ברמה הגבוהה, היא לא צפויה לעסוק בסוגיה הספציפית של מועד צפוי לנקיטת פעולה מצד הפד. מעבר לך, יש כבר מספיק רמזים מצד הפד על הטיימינג הצפוי של העלאת הריבית".

ג'קסן הול, אם כן, ממתינה לילן. לא שאנשים עוצרים את נשימתם, ובכל זאת.

שיחת רעים. בן ברננקי וסטנלי פישר בוועידת ג שיחת רעים. בן ברננקי וסטנלי פישר בוועידת ג'סון הול של 2012 | צילום: בלומברג שיחת רעים. בן ברננקי וסטנלי פישר בוועידת ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות