אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
HP: עלייה בהכנסות אחרי 11 רבעונים בהפסד צילום: בלומברג

HP: עלייה בהכנסות אחרי 11 רבעונים בהפסד

דוחות החברה שיקפו עלייה של 1% בהכנסות ל-27.6 מיליארד דולר ביחס לרבעון המקביל אשתקד. באופן מפתיע עסקי המחשבים הניידים והשולחניים הם שסייעו בשיפור הביצועים

21.08.2014, 15:57 | רפאל קאהאן

מג וויטמן, מנכ"לית ענקית הטכנולוגיה HP יכולה לחזור ולחייך. אחרי 11 רבעונים רצופים של הפסדים, פיטורי ענק, שערוריות ותחרות הולכת וגוברת מצד החברות הסיניות, הציגה HP עלייה בהכנסות. המספרים אינם מרשימים, החברה דיווחה אמש (ד') על עלייה קלה של כ-1% בהכנסות ל-27.6 מיליארד דולר ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה.

קראו עוד בכלכליסט

אולם, אין זה אומר שהכול וורוד. החברה עדיין הציגה רווח של כ-985 מיליון דולר, נמוך בכ-29% ביחס לרבעון המקביל אשתקד שנסגר על כ-1.39 מיליארד דולר. למרות זאת ניתן לומר כי החברה עמדה בציפיות האנליסטים ובתחזיות עם רווח של כ-89 סנט למנייה.

מג וויטמן מנכ"לית HP: אופטימיות זהירה, צילום: איי פי מג וויטמן מנכ"לית HP: אופטימיות זהירה | צילום: איי פי מג וויטמן מנכ"לית HP: אופטימיות זהירה, צילום: איי פי

"HP נמצאת במקום הרבה יותר טוב משנמצאה בו זה זמן מה", אמרה מג וויטמן בלשון המעטה. "הצתנו מחדש את החידושים", הוסיפה וויטמן במהלך שיחה עם אנליסטים ועיתונים אתמול.

שוק ה-PC בעלייה, שוק המדפסות בירידה

שוק ה-PC סבל מטלטלות לא מעטות בשנים האחרונות עם כניסתם של מכשירי המובייל - מהפכה אותה פיספסה HP. למרות זאת ההתאוששות הכללית של שוק המחשבים בחודשים האחרונים הפכה את חטיבת המחשבים של HP למנוע הצמיחה העיקרי בהכנסות. חטיבת המחשבים הניידים הציגה גידול של כ-17% במשלוחים וחטיבת המחשבים השולחניים ותחנות העבודה הציגה עלייה של כ-8% במכירות.

חטיבת המחשבים הניידים הציגה ביצועים טובים מהמצופה , צילום: ניצן סדן חטיבת המחשבים הניידים הציגה ביצועים טובים מהמצופה | צילום: ניצן סדן חטיבת המחשבים הניידים הציגה ביצועים טובים מהמצופה , צילום: ניצן סדן

אלה חדשות טובות והן בהחלט מעודדות. אך צריך גם לראות את התמונה הגדולה. חטיבות החומרה מייצרות את המוצרים בעלי הרווח השולי הנמוך ביותר. לעומתן תחום השירותים והתוכנה ש-HP מנסה לקדם בשנים האחרונות לא מצליח להתרומם והוא אף חווה ירידה לפי הדיווח. שירותי הייעוץ חוו ירידה של 6%; וחטיבת התוכנה ירדה ב-5%.

זאת ועוד חטיבת ההדפסה של החברה דיווחה גם היא על ירידה של כ-4% בהכנסות; לעומת זאת חטיבת השרתים הצליחה להעלות את הכנסותיה ב-9% וכך גם חטיבת התקשורת עם עלייה של 4% במכירות.

שיתוף פעולה עם גוגל?

וויטמן הצהירה שהיא מקווה שמכירת חטיבת השרתים של IBM ללנובו תאפשר ל-HP למכור יותר. היא אינה טועה, HP נותרה ביחד עם Dell, החברה האמריקאית האחרונה שלה יש עסקי שרתים מבוססי x86. מה שהופך אותה לספק מועדף מבחינת ארגונים וממשלות במערב.

לוויטמן יש עוד דרך ארוכה לפני ש-HP תוכל להצהיר כי היא יצאה לחלוטין מהבוץ. הסכם שיתוף הפעולה בין IBM ואפל אולי ידרבן אותה לקדם הסכם דומה מול גוגל, מה שיכול לספק לה את הזדמנות הכניסה לשוק המובייל אותה חיפשה החברה בעבר.

גם שוק המחשוב המסורתי, הגם שהיה בירידה, אכן מראה סימני התאוששות, אך למרות זאת יכול להיות שמדובר גם בעלייה עונתית שקשורה בחידוש מחשבים בקרב הארגונים - שמשדרגים את ווינדוס XP בה מיקרוסופט הפסיקה לתמוך לפני מספר חודשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות