אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כיצד הופכים את הפטור ממע"מ לחוק חברתי?

כיצד הופכים את הפטור ממע"מ לחוק חברתי?

במקום היוזמה להענקת פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה על סמך קריטריונים אישיים, על הסבסוד לחול על בסיס אזור המגורים כך שתיווצר העדפה ברורה לפריפריה

22.08.2014, 08:01 | ארז כהן

ההבדל בין היוזמה של שר האוצר יאיר לפיד לביטול המע"מ לרוכשי דירה ראשונה, המבוססת באופן במובהק על קריטריונים אישיים, ובין הענק פטור ממע"מ לפי אזור, הוא כמו ההבדל בין הגנה אישית להגנה אזורית בכדורסל.

בהגנה אישית, בדרך כלל, יש הרבה עבירות וממשק הדוק בין שני שחקנים מקבוצות יריבות. בהגנה אזורית יש מבנה טקטי וזהיר יותר. כך גם לגבי המע"מ: עד כה הרעיון שהציע לפיד לפני חצי שנה הולך ומסתבך, בדיוק כמו הגנה אישית בכדורסל, בכל מיני "פאולים" מכל הכיוונים האפשריים - ביורוקרטיה שאין לה ראש ואין לה זנב, התנגדויות של רוב סיעות הבית, מימין ומשמאל,  סכנה ממשית של בגצ"ים מצד סקטור זה או אחר שירגיש, ובצדק, מקופח, ולטעמי בעיית הבעיות - חוסר האפשרות בפועל ליישם את ההצעה בפועל. זאת משום שהיא תגרום לכל יזם, לכל פרויקט ומול כל לקוח ולקוח לכאבי ראש בלתי רגילים, תסבך את כל המערכת, ובמקום להוריד את מחירי הדיור, היא רק מעלה אותם.

שר האוצר יאיר לפיד. יוזמה שהביאה לעליית מחירי הדירות, צילום: אלכס קולומויסקי שר האוצר יאיר לפיד. יוזמה שהביאה לעליית מחירי הדירות | צילום: אלכס קולומויסקי שר האוצר יאיר לפיד. יוזמה שהביאה לעליית מחירי הדירות, צילום: אלכס קולומויסקי

לטעמי, יש מקום לשקול לבטל לאלתר את הרעיון הלא נכון והמסובך הזה, ולהציע ביטול מע"מ אזורי. כך למשל, מי שמתגורר או שמתכוון לרכוש דירה בקו שמדרום לאשדוד-גדרה, בדרום הארץ, יזכה לפטור מלא ממע"מ. כך גם לגבי כל מי שירצה לרכוש דירה בצפון הארץ, בקו שמצפון לחיפה והקריות-רמת ישי- מגדל העמק.

לחלופין ניתן לדרג את ההצעה בכך שמי שירכוש דירה באזורים הממוקמים בממשק קרוב לצפון או דרום הארץ יזכה לפטור חלקי ממע"מ. לדוגמה, גן יבנה-בני עייש בדרום או יוקנעם-טירת כרמל בצפון. להצעה זו יש הגיון ממספר כיוונים : ראשית, היא הרבה יותר ברורה ונוחה ליישום לעומת הצעתו של לפיד. סבסוד המע"מ כאן לא יהיה מול כל רוכש ורוכש דירה, אלא על בסיס אזורי כולל. באופן כזה הקבלנים והיזמים לא יסתבכו, וכך גם הרוכשים.

כמו כן, לא תהיה כאן בעיה סקטוריאלית של חרדים, דתיים, חילונים וערבים. על כולם יחול אותו קריטריון בדיוק. החלטה זו תיצור העדפה מתקנת עבור אותן אוכלוסיות המתגוררות בפריפריה, הרחק ממרכז הארץ, המתקשות לעתים קרובות בבעיות פרנסה וסובלות ממגבלות נוספות כמו איום הרקטות.

הצעה זו עשויה להביא לפריפריה אוכלוסיות חזקות יחסית ממרכז הארץ, וזאת לאור ההטבה המפליגה שתאפשר רכישת דירות גדולות ונאות במחירים קוסמים. ניתן יהיה לגלם לפחות חלק מעלות הטבה זו בהוצאות שקיימות בלאו הכי אצל ממשלת ישראל והאוצר בעקבות נזקי מבצע צוק איתן. סיבות אלה, לטעמי, יוכלו להפוך את הקערה על פיה ולאפשר הטבה אמיתית, ובמיוחד למי שזקוק לה הכי הרבה.

הכותב שימש בעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
בדרך שבה נקבע הישום שלו - מי שיהנה ממנו אלו הקבלנים
פשוט חבל על הכסף שהמדינה תפסיד ומי שיתעשר ממנו אלו הקבלנים. במקום שאת הפטור מעמע יקבלו רוכשי הדירות מי שיקבל אותו או את רובו אלו הקבלנים. דוגמא פשוטה איך עושים את זה- הקבלנים יתנו במחיר 1.6 מליון ש"ח דירה עם גימור בסיסי. מי שירצה לקבל משהו נורמלי יצטרך לחתום על חוזה שישדרג לו את הדירה. בקיצור יהיו שני חוזים אחד לרכישת הדירה והשני שידרוג. מי שיתעקש רק על המחיר הבסיסי בלי חוזה שידורג יתכן אפילו שהקבלנים לא ימכרו לו.
נח  |  24.08.14