אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאיר כהן מקדם שינוי בתקצוב לשכות הרווחה שמתעדף את הרשויות החזקות צילום: אוראל כהן

מאיר כהן מקדם שינוי בתקצוב לשכות הרווחה שמתעדף את הרשויות החזקות

כיום, על כל 25 אגורות שמשקיעה הרשות המקומית, המדינה תשלים 75 אגורות משלה, ללא קשר לחוזק הכלכלי של הרשות; במשרד הרווחה מבקשים לשנות את השיטה

24.08.2014, 06:56 | מיקי פלד

משרד הרווחה מנסה לשנות את שיטת התקצוב של לשכות הרווחה ברשויות המקומיות. כיום, על כל 25 אגורות שמשקיעה הרשות המקומית, המדינה תשלים 75 אגורות משלה, ללא קשר לחוזק הכלכלי של הרשות. תוכנית שכתבו לאחרונה במשרד מציעה לשנות את השיטה, כך שההשתתפות של המדינה תהיה דיפרנציאלית. עלות יישום התוכנית היא 250 מיליון שקל לשנה.

במצב הנוכחי מתקיים אבסורד, משום שדווקא העירייה החלשה יכולה לספק פחות שירותי רווחה, אף שתושביה זקוקים ליותר שירותי רווחה לעומת הרשויות החזקות. הסיבה היא שלרשויות המבוססות יש הכסף הנדרש כדי להשלים את ההשקעה של המדינה — תנאי הכרחי לקבלת התקציב מהמדינה מלכתחילה.

מאיר כהן, צילום: עמית שעל מאיר כהן | צילום: עמית שעל מאיר כהן, צילום: עמית שעל

על פי המתווה שבמשרד הרווחה מעוניינים בו, הרשויות המבוססות יותר (אשכולות חברתיים־כלכליים 6–10) ימשיכו להשתתף ב־25% מהתקצוב כמו היום; רשויות באשכול 5 ישתתפו ב־15%; רשויות באשכולות 3–4 ישתתפו ב־10%; ואילו רשויות באשכולות 1–2 ישתתפו ב־5% בלבד.

הבעיה כמובן היא כספית. הסכום הנדרש למהלך לא יגיע בקלות בתקציב המקוצץ המסתמן לשנה הבאה. גורמים במשרד הרווחה אמרו אתמול ל"כלכליסט" כי שר הרווח מאיר כהן ינסה להגיע להסכם עם משרד האוצר על השינוי, גם אם התקציב הנדרש ייפרס על פני כמה שנים.

בשבוע שחלף הודיע כהן כי הוא מבטל את ההשתתפות שלה נדרשות הרשויות המקומיות בטווח של עד 20 ק"מ מרצועת עזה, כגון שדרות ונתיבות. ההטבה תיכנס לתוקף בתחילת החודש הבא ותסתיים בסוף 2015, ועלות למדינה היא כ־18 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות