אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הציבור נגד פייסבוק: ההנהלה תחויב להתייחס לתביעת המשתמשים

הציבור נגד פייסבוק: ההנהלה תחויב להתייחס לתביעת המשתמשים

מקס שרמס האוסטרי מוביל קבוצה של 25 אלף משתמשי פייסבוק שתובעים פיצוי בסך 500 יורו לכל אחד מהם בגין פגיעה בפרטיותם. עתה תיאלץ החברה להתייחס לתביעה, שעלולה להפוך לתקדים מסוכן עבורה

24.08.2014, 13:18 | נמרוד צוק

התביעה הייצוגית שהוגשה נגד פייסבוק באירלנד בטענה לפגיעה בפרטיות של משתמשי הרשת החברתית באירופה תופסת תאוצה: לאחר שמובילי התביעה הצליחו לגייס 25 אלף איש שחתמו על הצטרפות לתביעה, בית המשפט המחוזי בווינה בחן את הטענות ושלח בסוף השבוע לחברה צו שמורה לה להגיב עליהן תוך ארבעה שבועות.

קראו עוד בכלכליסט

הפסד בתביעה עלול לעלות לפייסבוק בתשלום פיצויים בהיקף של 16 מיליון דולר, במקרה של זכיית קבוצת התובעים הנוכחית. הפרשה בינתיים עולה לפייסבוק בעיקר בנזק תדמיתי, אך אם תפסיד במשפט ייקבע תקדים משפטי שעלול לעלות לה עוד מיליארדי דולרים בתביעות דומות.

הציבור נגד פייסבוק, צילום: שאטרסטוק הציבור נגד פייסבוק | צילום: שאטרסטוק הציבור נגד פייסבוק, צילום: שאטרסטוק

במסגרת התביעה, אותה יזם סטודנט אוסטרי למשפטים בשם מקס שרמס, פייסבוק נתבעת בסכום של 500 יורו לכל אחד מהתובעים, כפיצוי של שורה של הפרות חוק אותן ביצעה החברה לטענתם.

החברה נאשמת ביישום מדיניות פרטיות שאינה תואמת את כללי האיחוד האירופי, היעדר הסכמה ראויה של המשתמשים לחלק מהשימוש שהיא עושה במידע שלהם, תמיכה בתוכנית המעקב PRISM של ה-NSA, מעקב אחר גולשים באתרים אחרים באמצעות כפתורי לייק ושיתוף שמוטמעים בהם, שימוש במערכות ביג דאטה לניטור וניתוח פעילות המשתמשים, הצגה מטעה של שירות Graph Search והעברה לא מורשית של מידע פרטי לגורמי צד שלישי.

גם אתם יכולים להצטרף

התביעה הוגשה נגד שלוחת החברה באירלנד, שאחראית משפטית לכל משתמשי פייסבוק מחוץ לארה"ב וקנדה - ויכולים להצטרף אליה משתמשים בכל העולם ולא רק במדינות האיחוד האירופי. הקבוצה כללה בהליך הנוכחי את 25 אלף המצטרפים הראשונים בלבד, בשל המשאבים הדרושים לבדיקת המשתתפים, אבל במידה והתביעה תגיע לדיון משפטי היא מבטיחה לצרף לפחות חלק מהמצטרפים הנוספים, שמספרם עומד כעת על 35 אלף - התביעה הייצוגית הגדולה ביותר בנושאי פרטיות שהוגשה באיחוד האירופי.

גם משתמשי האתר בישראל יכולים להצטרף לתביעה - בשלב זה רשימת ההמתנה להצטרפות דורשת מילוי שם, כתובת ומייל בלבד, אבל משתמש שירצה לממש את האפשרות כאשר זו תהיה זמינה שוב יצטרך לספק את כתובת דף הפייסבוק שלו, צילום תעודת זהות ופרטים נוספים.

לשרמס כבר יש רקורד מוצלח של פעילות משפטית נגד פייסבוק בנושא פרטיות - ב-2011 הוא הגיש תלונה אישית נגד החברה לרשויות באירלנד, זכה לקבל לידיו דיסק ובו אלפי דפים של מידע שפייסבוק שמרה אודותיו, וגרם לפתיחת חקירה נגד החברה בעקבותיה היא נאלצה לבצע שינויים במדיניות הפרטיות שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות