אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה הציבור קונה ביוקר ומוכר בזול?

למה הציבור קונה ביוקר ומוכר בזול?

למשקיעים האמריקאים נמאס להפסיד לפי אופנות מתחלפות, ו־2 טריליון דולר זרמו למוצרים מדדיים בעשור

25.08.2014, 08:02 | אלה אלקלעי

האם נכון להיכנס היום לשוק המניות? מתחילת השנה עלה מדד המניות ת"א־25 ב־3.2%, בעוד מדדי המניות האמריקאים המובילים עלו ב־2%-9%. הראלי במדדי המניות, בעיקר האמריקאיות, נמשך כבר ארבע שנים ברציפות שבמהלכן מי שהיה מושקע במניות אמריקאיות הרוויח הרבה מאוד כסף. ב־2000-1993 הוכפל משקלן של קרנות נאמנות מניותיות בתיק ההשקעות של האמריקאי הממוצע. בין 2000-1998 שוק המניות עלה ב־41% ו־400 מיליארד דולר נוספים הושקעו בקרנות נאמנות מניתיות.

אך ב־2002-2000, שוק המניות האמריקאי הפסיד 23%. דולר אחד שהושקע במניות אמריקאיות בינואר 2000 היה שווה 77 סנט בדצמבר 2002. מספרים דומים הוצגו גם לפני משבר 2008 והעלייה ההדרגתית במדדי המניות שחלה בעקבותיו עד למשבר 2011. וכך, פעם אחר פעם, מרבית הציבור קנה ביוקר ומכר בזול.

לחסוך באמצעות מדדים

משקיע שיודע מהם הצרכים הפיננסים שלו ובאיזו תנודתיות הוא מסוגל לעמוד, יכול להתחמק ממצבים אלו. ישנם עוד שני מנהגים שניתן לאמץ כדי למנוע את דפוס ההתנהגות הבעייתי. הראשון הוא להחליט על הרכב תיק ההשקעות ולא לסטות ממנו. והשני הוא לא לרדוף אחרי מניות ואופנות, אלא להשקיע באמצעות מדדים. מחקר של חברת ואנגארד, המובילה בעולם בתחום ההשקעות באמצעות מדדים, ממחיש את משמעותן של עלויות על הביצועים באופן ברור.

נניח שהתשואה הממוצעת של מדד כלשהו היא X. אם הם השקיעו באמצעות קופת גמל כללית הם כנראה הרוויחו X פחות 1% אחוז (דמי הניהול הממוצעים הנהוגים במשק), אך בהשקעה דרך מדדים המשקיעים יכולים לחסוך בשל דמי הניהול הנמוכים יותר. אם הם השקיעו באמצעות קופת גמל צמודת מדד הם הרוויחו X פחות 0.5%, כלומר על כל 100 אלף שקל שהושקעו, המשקיעים חוסכים 500 שקל. ביחד אפקט הריבית הדריבית לאורך שנות חסכון ארוכות, מדובר בסכומים משמעותיים.

פחות אתגר, יותר רווח

ההשקעה באמצעות מדדים פחות מאתגרת. אין חיפוש אחר מנהל השקעות שיודע לנצח את השווקים לאורך זמן ואין צורך במחקר ובהבנה מעמיקה של השווקים. יש אך ורק הצמדות לממוצע הביצועים של השוק ועלות השקעה נמוכה יותר. בארה"ב, למשקיעים רבים נמאס לקנות ביוקר ולמכור בזול וכשני טרליון דולר זרמו להשקעות באמצעות מוצרים עוקבי מדד בעשר השנים האחרונות. בישראל, החלו לאחרונה להופיע מוצרי השקעה מחקי מדדים בתחום הגמל וההשתלמות. סוף סוף החשיבות בנחיצותם מתחילה לחלחל בתחום הפנסיוני.

השורה התחתונה: משקיע שלא הולך לפי אופנות אלא מתמקד בהשקעה באמצעות מדדים, יכול להתחמק מתנדותיות במחיר המניה.

הכותבת היא יו"ר אי.בי.אי ניהול תיקים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות