אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסדר פיצוי חדש לתושבי כפר שלם; הסכום המקסימלי - 1.3 מיליון שקל צילום: שאול גולן

הסדר פיצוי חדש לתושבי כפר שלם; הסכום המקסימלי - 1.3 מיליון שקל

ההסדר צריך לקבל את אישור רשות מקרקעי ישראל. הפיצוי המקסימלי הוא רק למי שהוגדר כ"ראשי משפחה", או דור שני ושלישי לראשי משפחה. כמו כן יש פיצויים לנכדים של ראשי משפחות שעברו את גיל 27 ונכדים נשואים בין 330 ל-350 אלף שקל

25.08.2014, 10:38 | יעל דראל

הסדר פיצוי חדש שגובש על ידי המדינה לפיצוי תושבי כפר שלם בתל אביב קובע, כי סכום הפיצוי המקסימלי לזכאים יעמוד על כ-1.3 מיליון שקל, עבור המשפחות שעומדות בקריטריונים שנקבעו בהסדר.

קראו עוד בכלכליסט

ההסדר יובא ביום ראשון הקרוב לאישור מועצת רשות מקרקעי ישראל. על פיו, הפיצוי המקסימלי הוא רק למי שהוגדר בסקר אוכלוסין שנערך בשכונה ב-1976 כ"ראשי משפחה", או דור שני ושלישי לראשי משפחה, אשר נכון לשנת 1996 היו בני 27 לפחות, או נשואים.

נכדים של ראשי משפחות שעברו את גיל 27 יפוצו על פי ההחלטה החדשה בכ-330 אלף שקל ונכדים נשואים של "ראש משפחה" יפוצו ב-350 אלף שקל. על פי ההסדר, הורים לשלושה ילדים לפחות זכאים לפיצוי בגובה 100 אלף שקל עבור כל ילד, אך תוספת זו תחול רק עד לילד השלישי.

כפר שלם (ארכיון), צילום: יריב כץ כפר שלם (ארכיון) | צילום: יריב כץ כפר שלם (ארכיון), צילום: יריב כץ

עם זאת, ההסדר החדש קובע כי מי שרכש דירה מחוץ לשכונת כפר שלם, או פוצה בעבר בתחום תל אביב-יפו נגד פינוי קרקע, לא יהיה זכאי לפיצוי. כמו כן, ההסדר קובע שעבור תושבים שלא יחתמו על הסכמי הפינוי מול חברת חלמיש עד לסוף 2015, יפחת גובה הפיצוי ב-10% מדי שנה.

ההסדר, המהווה בפועל תיקון של החלטה 996 של רשות מקרקעי ישראל, גובש באמצעות צוות בראשות סגן ראש רשות החברות, נסים סלמן ובמשרד האוצר העריכו כי הוא הזכאים בו מגיעים לכ-800 משקי בית.

בהצעה נכתב עוד כי פינוי המתחם יבוצע על בסיס משק כספי סגור, באופן שהמימון לתשלום הפיצוי לזכאים - וכל יתר ההוצאות שהוצאו ויוצאו לצורך ניהול ופינוי המתחם - ימומנו מתוך ההכנסות שיגיעו משיווק מקרקעי המתחם בעתיד ליזמים.

בשטח החדש שיתפנה, ניתן יהיה לבנות לפחות 1,800 דירות חדשות. במשרד הבינוי והשיכון מעריכים את הכנסות המדינה מהקרקע בכ-660 מיליון שקל.

בדברי ההסבר להסבר להצעה צוין בין השאר: "פינוי ופיצוי תושבי כפר שלם, הואט ואף נעצר בשלהי שנות ה-90 מסיבות שונות (למעט פינויים בודדים בתחילת שנות ה-2000) ומאז מחירי הדיור עלו בקצב גבוהה יותר ממדדי יוקר המחיה. הגישה הייתה ונותרה לתת פיצוי למשפחות הזכאיות (וליחידים בהתאמה) בסכום שיכל לסייע ברכישת דירה באותו אזור של 4-3 חדרים".

את הקריטריונים בהסדר החדש גיבש צוות ברשות החברות, בשיתוף עיריית תל אביב וחברת חלמיש. גורמים המקורבים לשר השיכון אורי אריאל, המשמש כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל, ציינו כי השר תומך בהסדר אך הוא צפוי להיפגש בימים הקרובים עם התושבים על מנת לשמוע את השגותיהם.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
נלחמים על הבית - פיצוי הוגן וראוי למשפחות וותיקות
שיעשו קודם כל בדק בית ויראו שאין הרבה משפחות וותיקות בכפר שלם, מכאן סכום הפיצוי חייב להיות ראוי הוגן ומציאותי לשנת 2014 וכמובן גבוהה יותר ממה שרוצים לתת לנו מה נקנה ב- 1,300,000 ₪ כעת שאנחנו בני 70? ושלא יערבבו וותיקים עם פולשים. בושה וחרפה שמחליטים על סכומים בלי לדעת את מספר הזכאים - ממש ביזיון. ונפתלי בנט הבטחות צריך לקיים!!!! כשרצית אותנו ידעת היטב להגיע לכפר שלם.
תושבת כפר שלם , ת"א  |  27.08.14
6.
למה בונים רק 1800 יח"ד, ולא 3000?
קודם כל המפונים מגזימים, ואין שום הצדקה לפיצוי דור 2 ובטח ובטח דור 3, אז אם אלה מקבלים משהו עליהם לאמר תודה, כי גם זה לפנים משורת הדין. אבל... ישנו עוד פתרון: מדוע בעצם לבנות כ"כ מעט? על השטח של השכונה הזו אפשר לבנות בלי בעיה גם 3000 יח"ד, ואפשר שחלק מה 1200 הדירות הנוספות ימכר במחיר עלות, ללא רווח יזמי, למפונים. בדרך זו אלה יוכלו להמשיך לגור באזור שהם רגילים לו, במחיר נוח.
תל אביבי  |  25.08.14
5.
פנויי כפר שלם
המדינה נוהגת כמו ביריון 4דורות של אנשים,לישדוד ולעשוק,אין כבר חמלה ובושה אין דין ואין דיין, הייתי בת18כאשר באתי לגור כאן עים בחיר ליבי,וכבר הייתה פה מישפחה ענפה של 3דורות. אני עכשיו סבתא ומגדלת את הדור הרביעי ,ניראה לכם הגיוני להעיף אותנו תנו על מישפחותנו תוך איומים וגזל? לעקור אותנו מהשורש? כבר היה תגדים ופיצו בצורה הוגנת .פשוט תיהיו הוגנים למען השם
25.08.14
4.
בושה
פשוט קריטריונים שיורקים לתושבים המסכנים בפרצוף. למי שלא הבין הכוונה בין השורות היבשות הללו הינה זריקת אלפי ילדים לשפחות חסרות אמצעים גם ככה ישירות לרחובות. כאילו לא מספיק שהמדינה התעללה בהם עד כה עי שלילת תשתיות הולמות ואיסור בניה או שיפוץ. הון שלטון עולם תחתון. המדינה מתנהגת כמו אחרוני הבריונים צמאי הדם
אבי , תל אביב  |  25.08.14
לכל התגובות