אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השמאי הממשלתי: מחירי הדירות עלו ב-6% ברבעון השני לעומת מקבילו ב-2013 צילום: אוראל כהן

השמאי הממשלתי: מחירי הדירות עלו ב-6% ברבעון השני לעומת מקבילו ב-2013

לעומת הרבעון הראשון של השנה מדובר בעליית מחירים של 1.6%; השמאי מציין כי לאחר פרסום תוכנית 'מחיר מטרה' ו'מע"מ אפס' במרץ נרשמה ירידה של 25% ברכישת הדירות אבל המחירים לא ירדו; העלייה החדה ביותר במחירים נרשמה ברמלה, והנמוכה ביותר בבאר שבע

25.08.2014, 11:26 | יעל דראל

ברבעון השני של השנה נרשמה עלייה של 1.6% במחירי הדירות לעומת הרבעון הראשון. בהשוואה לרבעון השני של 2013 מדובר בעלייה של 6%. כך עולה מהסקירה הרבעונית של השמאי הממשלתי הראשי, טל אלדרוטי, לגבי מחירי דירות בנות 4 חדרים, בערים הגדולות. הסקירה נערכה ב-16 ערים מרכזיות.

קראו עוד בכלכליסט

השמאי הממשלתי מציין כי בסוף חודש מרץ, ערב התקופה הנסקרת, פורסמה החלטת קבינט הדיור בדבר הצעדים לטיפול במחיר הדיור: תוכנית מחיר מטרה ותוכנית מע"מ אפס. לאחר פרסום זה נצפתה במהלך הרבעון האטה חדה בהיקפי העסקאות, בעיקר בדירות חדשות. אולם למרות הירידה החדה במספר העסקאות (כ-25% פחות מכמות העסקאות שנצפתה בסקר לרבעון הקודם) - לא ניכר כי למהלך זה היתה השפעה כלפי מטה על מחירן.

דירה למכירה בת"א (ארכיון), צילום: דוד הכהן דירה למכירה בת"א (ארכיון) | צילום: דוד הכהן דירה למכירה בת"א (ארכיון), צילום: דוד הכהן

ככלל, נשמרת המגמה שאפיינה את השתנות המחירים בשנה האחרונה: עלייה מתונה ומינורית הנעה בין 1% ל-2% ברבעון.

העלייה החדה ביותר במחירים נרשמה דווקא בעיר רמלה, שם מצביעים נתוני השמאי הממשלתי על עלייה של 12% במחירים לעומת הרבעון המקביל ב-2013, ועל עלייה של 7% בהשוואה לרבעון הראשון של השנה.

את הירידה במחירים מובילה העיר באר שבע, שם מצביעים נתוני השמאי על ירידה של 4% בהשוואה לרבעון הראשון של השנה. בחולון נרשמה ירידה של 1% במחירי דירות 4 חדרים, בהשוואה לרבעון הקודם השנה.

  

תל אביב נרשמה עליית מחירים קלה בשיעור של 1% בהשוואה לרבעון הקודם, אך בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, השלימו מחירי הדירות בעיר עלייה של 9%.

 

מחירי דירות 4 חדרים באילת רשמו גם הם עלייה של 6% בהשוואה לרבעון הקודם, ועלייה משמעותית של 9% בהשוואה לשנה הקודמת. בכפר סבא לעומת זאת, על פי נתוני השמאי הממשלתי לא חל שינוי במחירי דירות ה-4 חדרים בעיר - הן בהשוואה לרבעון הקודם והן בהשוואה לשנה הקודמת.  

 

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, אמר בתגובה לנתוני השמאי הממשלתי כי "קו המגמה הכללי הוא יציבות עם נטייה לעליות מחירים, ונדמה ששוק דירות יד שנייה ממשיך לשלוט בזירה כשניסיונות הממשלה לדכא אותו באמצעות גזרות המיסוי, לא כל כך צולח. ועל זה נאמר- דיבורים לחוד ומעשים לחוד"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות