אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כמו באמריקה - הריבית בישראל נמצאת כעת ברמה דומה לריבית בארה"ב ובאירופה צילום: איי פי

כמו באמריקה - הריבית בישראל נמצאת כעת ברמה דומה לריבית בארה"ב ובאירופה

אם עד כה למשקיעים הזרים היה תמריץ להשקיע בישראל, התמריץ הזה נגוז, והעלייה המיידית של הדולר היא ההוכחה לכך

25.08.2014, 18:03 | ניר צליק

היום (ב') הדהימה קרנית פלוג את הכלכלנים בישראל והחליטה להוריד את רמת הריבית במשק ל-0.25% מ-0.5%, כאשר בעקבות הורדת הריבית מיד התחזק השקל הישראלי והעליות בבורסה בתל אביב התחזקו.

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות הורדת הריבית, למעשה הפכה הריבית במשק הישראלי לדומה לרמת הריבית בארצות הברית - כאשר שם הריבית נמצאת כרגע בטווח של 0%-0.25%, כאשר גם הריבית באירופה עומדת כיום על 0.15%-0.25%, כך שלמעשה, אם עד כה למשקיעים הזרים היה תמריץ להשקיע במדינת ישראל, התמריץ הזה נגוז, והעלייה המיידית של הדולר היא ההוכחה הניצחת לטענה זו.

השאלה הגדולה שמתעוררת כעת היא האם העובדה שהריבית בישראל דומה לריבית באירופה ובארצות הברית תשפיע על מחזורי המסחר בבורסה, ושאלה נוספת היא מה תעשה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, אם הצמיחה במשק לא תתאושש למרות הורדת הריבית. מה יהיה הצעד הבא של בנק ישראל בעולם שבו הוא בנק ישראל ירה כבר את הכדור האחרון במחסנית.

קרנית פלוג, צילום: עומר מסינגר קרנית פלוג | צילום: עומר מסינגר קרנית פלוג, צילום: עומר מסינגר

בעיה נוספת שעלולה להתעורר בעתיד הנראה לעין נוגעת לכך שהריבית בארצות הברית עשויה לעלות כבר במחצית השנייה של 2015, ואז למעשה לא תיוותר לנגידת הבנק המקומית ברירה אלא להעלות את הריבית גם בישראל, סיטואציה שעשויה להיות בעייתית אם הצמיחה לא תספיק להתאושש עד אז. גם אם ההערכות לגבי ההתאוששות בארה"ב אופטימיות מדי, ובסופו של דבר הריבית בארצות הברית תעלה רק ב-2016, עדיין מדובר בטווח קצר יחסית שבו ניתן יהיה לשמר את רמת הריבית בישראל ברמה הנוכחית.

בסוף השבוע האחרון, בוועידת ג'קסון הול, אמרה ג'נט ילן, יו"ר הבנק הפדרלי האמריקאי כי כלכלת ארצות הברית מתקדמת ליעדים של תעסוקה מלאה, כאשר גם האינפלציה מתקרבת ליעדים שהבנק הפדרלי הציב. ההערכות בשוק לפני הנאום היו כי העלאת הריבית בארצות הברית לא תתרחש לפני המחצית השנייה של 2015, אולם לדברי ילן, השיחות בפד עברו בתקופה האחרונה להתמקד במועד הנכון להעלאת הריבית, כך שהעלאת הריבית בהחלט עשויה להיות כבר בפתח. בשבוע שעבר פורסמו פרוטוקולי החלטת הריבית האחרונה של הפד, ומהם עולה כי מספר חברים בוועדה המוניטרית של הבנק סבורים כי יש להעלות ריבית מוקדם יותר מכפי שסברו קודם.

כעת, תצטרך נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, לקוות שהעלאת הריבית בארצות הברית תתעכב ושהמשק הישראלי יחזור לפסי צמיחה, כאשר נשק הריבית מוצה לחלוטין, וכעת רכישות אג"ח יהיו המפלט האחרון של בנק ישראל, ממש כמו באמריקה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות